На землі і в повітрі: дрони та роботизовані комплекси все більше визначатимуть перебіг війни

2 Грудня 16:49

Наступного року в Україні зростатиме використання наземних транспортних засобів без екіпажу та дронів зі штучним інтелектом. Про застосування нових засобів ведення війни пише Reuters, інформує Комерсант український.

Журналіст агенції поспілкувався з віцепрем’єр-міністром з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – Міністром цифрової трансформації України Михайлом Федоровим.

За словами посадовця, транспортні засоби, схожі на багі, є прикладом того, як технології змінюють окопну війну в Україні – вони вже допомагають українським військовим на ділянках поблизу фронту, які постійно перебувають під ударами російської артилерії та безпілотників.

«Цього року ми придбали кілька тисяч наземних платформ, а наступного року, я вважаю, нам знадобляться десятки тисяч», – сказав в інтерв’ю міністр, який був залучений до закупівлі безпілотників протягом більшої частини війни.

Михайло Федоров також повідомив, що українське виробництво безпілотників великої дальності зросло в десятки разів з 2023 року, а наступного року планується виробити 30 тисяч одиниць таких БПЛА.

Він підтвердив, що Україна працює над безпілотниками для перехоплення ударних безпілотників дальнього радіусу дії типу «Шахед», які Росія використовує для своїх нічних атак на українські міста.

“Є деякі випробування певними компаніями, що виробляють… літаки, які завдяки спеціалізованому програмному забезпеченню та радарам можуть вражати безпілотники типу «Шахед», але це все ще на стадії досліджень і розробок. Хоча певні результати є”, – зазначив Федоров.

За його словами, Україна уклала контракт на закупівлю 1,6 мільйона безпілотників цього року, з яких 1,3 мільйона було поставлено, включаючи недорогі безпілотні літальні апарати (FPV), які мають камери, що дозволяють пілотам дистотанційно керувати ними.

Україна також використовує десятки вітчизняних систем із доповненим штучним інтелектом для своїх безпілотників.

Михайло Федоров зазначив, що 10 компаній постійно конкурують у державних закупівлях, щоб пропонувати продукти на базі штучного інтелекту. І, на його думку, в наступному році значно збільшиться відсоток автономних безпілотників з цілевказуванням.

Дронів буде більше

За підсумками 2024 року підтримка України країнами-учасницями Міжнародної коаліції дронів, яку очолюють Латвія та Велика Британія, сягне 1.8 млрд євро. Про це повідомило Міністерство оборони Латвії. Коаліція дронів має Спільний фонд для закупівлі безпілотників, в межах якого проводить регулярні тендери як спосіб створення інноваційних продуктів на конкурсній основі. Обсяг фонду становить 83 млн євро. Уся інша допомога надається членами Коаліції на двосторонній основі у формі безпілотних літальних апаратів та фінансової підтримки.

Наземних роботизованих комплексів також побільшає

Днями управління інноваційної діяльності Збройних Сил України, спільно з кластером Brave1 та Державним науково-дослідним інститутом випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки, організували демонстраційні випробування наземних роботизованих комплексів. 40 українських виробників показали спроможності своїх зразків долати штучні та природні перешкоди.

Також у Збройних Силах України створено першу школу підготовки операторів безпілотних наземних роботизованих комплексів. Там військовослужбовці проходять підготовку на близько 10 різних видах безпілотних наземних роботизованих комплексів – логістичних, спеціальних та інженерних.

А у Генеральному Штабі ЗСУ показали, як військовослужбовці 15 окремого полку підтримки морської піхоти тренуються експлуатувати наземні роботизовані комплекси, щоб ефективно виконувати конкретні бойові завдання – замінувати визначену територію, евакуювати поранений особовий склад чи доставити вантаж на позицію.

Василевич Сергій
Редактор