На Одещині зібрали перший промисловий урожай батату

20 Грудня 12:49

Одеський регіон стає осередком інноваційного агробізнесу. І саме тут серйозно зайнялись вирощування батату, або солодкої картоплі. Про це повідомляє Голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер, інформує Комерсант український.

За його словами, ще кілька років тому цей коренеплід був екзотикою, а сьогодні вже став новим аграрним трендом, який завойовує серця гурманів та посів своє місце в меню багатьох ресторанів та сімейних застіль.

Як зазначає Олег Кіпер, аграрії Одещини продовжують дивувати нестандартними рішеннями: у Білгород-Дністровському районі фермерське господарство “Буджак» завершило збір батату на площі 7 гектарів – однієї з найбільших в Україні!

Керівник господарства Олексій Згірін розповідає, що вирощування сорту “Борегард” стало можливим завдяки впровадженню новітніх технологій, зокрема використанню безвірусного посадкового матеріалу. Це дозволило зменшити кількість хімічних обробок і підвищити якість продукції.

Що ж це за “екзотика” така – батат

Батат, або кумара, або солодка картопля родом із тропічних регіонів Америки, розповідає НВ. Бульби батату близько 30 см завдовжки з тонкою шкіркою, в залежності від сорту можуть сильно відрізнятися за формою – круглі, веретеноподібні. М’якоть може бути білою, помаранчевою, жовтою, червоною і навіть фіолетовою.

Батат є неймовірно корисним коренеплодом, як і корінь селери, буряк, редька і топінамбур. У бататі містяться корисні каротиноїди і антоціани, які стійкі до теплової обробки. Калорійність батату становить 60 ккал на 100 г, що трохи менше, ніж у картоплі – 77 ккал. Батат містить вітаміни групи В, А, С, багатий на фосфор, тіамін, рибофлавін.

Помаранчеві і жовті різновиди солодкої картоплі містять велику кількість бета-каротину, перевищуючи іноді навіть моркву. В сортах з фіолетовою м’якоттю містяться антоціани, які зберігаються навіть після термообробки.

Батат часто рекомендують людям з діабетом, оскільки інсуліновий індекс коренеплоду значно нижчий, ніж у картоплі, що допомагає стабілізувати рівень цукру в крові. Коренеплід також сприяє нормалізації активності печінки, нирок і шлунково-кишкового тракту, а також допомагає при хронічній втомі, безсонні, захворюваннях очей.

Батат можна їсти сирим, але частіше за все коренеплід відварюють, смажать, тушкують, запікають і консервують. При термічній обробці батат не втрачає корисних речовин. Після приготування на смак батат найбільше нагадує солодкувату підморожену картоплю, тому його і називають солодкою картоплею. Сирий же батат за смаком схожий на моркву.

Батат можна використовувати для приготування овочевих бульйонів, супів, а також додавати в каші, салати, вареники, лазанью, голубці, деруни. З бататом добре поєднуються риба, сир, гриби. З солодкої картоплі також роблять крохмаль, чіпси, джеми, варення, суфле.

Як вирощують батат

В Україні першими почали вирощувати батат на Херсонщині. Клімат для цієї культури там просто ідеальний.

Батат потребує мінімального догляду та росте у формі повзучої ліани, зазначається на сайті компанії EOS Data Analytics. Ця культура добре розвивається в теплих, вологих умовах при температурі не вище за 29–35°C. Температури понад 38°C під час вирощування можуть уповільнити ріст коренеплоду, але за достатнього зрошення та нічних температурах нижче 27°C це, зазвичай, не є проблемою. Для найкращого розвитку рослин важливо забезпечити сонячне світло протягом шести-восьми годин на день під час вегетаційного періоду.

Ідеальний грунт для вирощування батату в промислових масштабах — це проникаючий, злегка кислий до нейтрального (pH 6.0–6.5) та багатий на поживні і органічні речовини. Незважаючи на це, ця культура може нормально рости практично в будь-якому типі грунту.

Що стосується вирощування батату в Україні, то фермери північних регіонів віддають перевагу ранньостиглим сортам, в той час як в лісостеповій зоні фермери вирощують ранньо- та середньостиглі культури. В степових умовах найкращим варіантом для отримання багатого врожаю є пізньостиглі сорти.

Василевич Сергій
Редактор