Міністерство закордонних справ України заявило, що рішення Республіки Нігер розірвати дипломатичні відносини з Україною є безпідставним та необґрунтованим. Про це йдеться у заяві МЗС, інформує Комерсант український
6 серпня 2024 року влада Нігеру оголосила про припинення дипвідносин, звинувативши Україну у підтримці міжнародного тероризму та порушенні Статуту ООН.
У МЗС України рішуче відкинули ці звинувачення, наголосивши, що вони не відповідають дійсності та не витримують жодної критики.
“В Україні взяли до уваги рішення влади Республіки Нігер від 6 серпня 2024 року розірвати дипломатичні відносини з Україною. Наведені у заяві представника уряду цієї країни звинувачення на адресу України не витримують жодної критики, є безпідставними та такими, що не відповідають дійсності”, – йдеться у заяві.
Україна рішуче відкидає будь-які звинувачення на свою адресу у нібито «підтримці нею міжнародного тероризму, порушенні Статуту ООН та міжнародного права».
У МЗС України зазначили, що таке рішення Нігеру є жестом “солідарності” з тими, хто “обрав шлях на зближення з країною-терористом рф”, яка вже понад два роки веде неспровоковану повномасштабну війну проти України, застосовуючи, зокрема, масштабний терор проти її населення й цивільної інфраструктури.
Як наголосили у МЗС, росія скоює численні воєнні злочини проти українського народу, а також “дестабілізує міжнародну безпеку й політичну ситуацію, поширює хаос і конфронтацію в усіх куточках світу, включно з Африканським континентом”.
“Прикро, що влада Нігеру прийняла рішення про розрив дипломатичних відносин з Україною, не провівши жодних розслідувань інциденту в Малі й не надавши жодних доказів, які б стосувалися причин такого кроку”, – заявили в МЗС.
Там зазначили, що в Україні налаштовані й надалі розвивати з усіма державами Африки взаємовигідні відносини “на засадах рівності, невтручання у внутрішні справи, поваги до суверенітету й територіальної цілісності країн у міжнародно визнаних кордонах, неухильного дотримання міжнародного права, цілей і принципів Статуту ООН”.
Інцидент стався наприкінці липня, коли повстанці-туареги атакували загін “вагнерівців” біля алжирського кордону, що призвело до численних жертв серед найманців та малійських військових.
Представник Головного управління розвідки України Андрій Юсов заявив, що повстанці отримали необхідну інформацію для проведення операції, фактично визнавши причетність Києва до нападу.
Ця заява викликала різку реакцію малійського уряду, який звинуватив Україну в підтримці тероризму в Африці, порушенні суверенітету Малі та міжнародного права. Уряд Малі оголосив про негайний розрив дипломатичних відносин з Україною та заявив про намір звернутися до судових органів щодо висловлювань українських представників.
Міністерство закордонних справ назвало «недалекоглядним та поспішним» рішення перехідного уряду Малі розірвати дипломатичні відносини з Україною і пообіцяло відповісти на політико-дипломатичному рівні.
У міністерстві також зазначили, що Україна підтримує суверенітет і територіальну цілісність інших країн та “рішуче відкидає” звинувачення перехідного уряду в нібито “підтримці Україною міжнародного тероризму”.
Міністерство нагадало, що саме Україна у ХХ столітті, будучи одним із засновників Організації Об’єднаних Націй, активно підтримувала право народів Африки на незалежність та деколонізацію, зокрема й Республіки Малі.