Митниця у фокусі: +46% до зарплат, ротація кадрів і “нуль відповідальності”

6 Червня 22:27

З 1 квітня 2025 року в Україні стартувала системна реформа митної служби, що передбачає не лише кадрові зміни, а й покращення фінансування. Ключовий елемент нової політики — підвищення зарплат посадовцям митних органів на 46%, передає «Комерсант Український» із посиланням на слова міністра фінансів України Сергія Марченка.  

Мета — зменшити ризики корупції та зробити роботу в митниці більш конкурентною серед державного сектору.

Останнім часом ми прийняли рішення уряду про підвищення оплати праці посадових осіб та працівників митних органів. Заробітна плата по митній системі зросте на 46%, — сказав Марченко.  

Він додав, що одночасно з підвищенням зарплат у півтора раза запровадили обов’язкову перевірку на поліграфі для всіх кандидатів на посади. 

Така практика, яка з 1 квітня стала стандартом, має на меті виявляти потенційні ризики ще до працевлаштування та забезпечити якісний кадровий відбір, — пояснив міністр фінансів України. 

Він також доповів, що з 5 травня 2025 року на митниці діє новий механізм ротації персоналу. Це покликано знизити вплив локальних схем і “закритих кабінетів”. Ротація персоналу дозволяє уникнути звикання до конкретних потоків і персоналій, а також сприяє оновленню внутрішньої культури служби.

Читайте також: Скільки грошей витратили на зарплату суддям ВС: назвали цифру

Зауважимо, що Сергій Марченко оприлюднив зазначену вище інформацію після того, як нардеп Ярослав Железняк запитав голову Уряду Дениса Шмигаля про стан реформування митниці.  

Парламентар сказав наступне:

Пане Денис Шмигаль, Ваш уряд 6-ий місяць поспіль порушує закон і зриває запуск перезавантаження митниці. Ваш міністр фінансів вчора чомусь це питання у своїй відповіді проігнорував. Тепер моє питання до Вас, як очільника Уряду: хто конкретно понесе політичну відповідальність за невиконання закону та обсяг контрабанди? 

Після цього прем’єр-міністр України відповів, що “до 17.06 буде план реформи митниці, ми щось там робимо, грошей немає, але у нас є план і ми його дотримуємося, скоро ось все буде, пів року назад уповноваженого по митниці уряд призначив, але щось воно теж не то, але ми дуже переймаємося, кожен тиждень збираємось і обговорюємо що ж те робиться”. 

Тим часом попри зростання номінальних доходів, реальне покращення фінансового становища українці відчувають не всі. Причина — інфляція та дефіцит кадрів на ринку праці.

За даними Державної служби статистики України, середня зарплата у країні станом на перший квартал 2025 року становить 23 460 грн, або трохи понад $560. У порівнянні з аналогічним періодом 2024 року (21 473 грн), зростання склало майже 2000 гривень.

Хоча номінальні зарплати зростають, інфляція “з’їдає” частину прибутків українців, тож реальний дохід населення збільшується набагато повільніше. За оцінками аналітиків Національного банку, підвищення зарплат часто є вимушеним кроком для роботодавців, які не можуть знайти працівників.

Попри позитивну динаміку, фахівці не прогнозують різкого зростання заробітних плат у 2025 році. Очікування українців уже відповідають ринковим можливостям роботодавців. До того ж державний сектор має обмежені ресурси для підвищення оплати праці, а приватний бізнес зосереджений на виживанні та оптимізації витрат.

Таким чином, середня зарплата в Україні зростає, але це не гарантує покращення добробуту. Інфляція, податкове навантаження та нестабільність економіки змушують українців обережно ставитися до власних фінансів. Ситуація на ринку праці стабілізується, проте глобальні зміни можливі лише зі зростанням продуктивності праці та структурними реформами.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Мандровська Олександра
Редактор

Читають зараз