Митна війна Трампа може допомогти українським експортерам кукурудзи
7 Квітня 11:49
Попит на українську кукурудзу може суттєво зрости, якщо країни, що потрапили під американські санкції запровадять мита на американську кукурудзу. Про це пише видання GrainTrade, інформує Комерсант український.
Як відомо, під американські митні санкції потрапили практично усі основні торговельні партнери США, зокрема й покупці американської сільгосппродукції. Так, для товарів з Південної Кореї встановлене мито 25%, з Китаю – 54%, з Японії – 24%, з ЄС – 20%. Мексику та Канаду очікують мита у 25%, оголошені на початку березня.
Якою є і може бути відповідь
З основних культур, що експортують США, саме соя та кукурудза перебувають в епіцентрі торгових війн. Тепер Мексика, Японія, Китай, ЄС та Південна Корея, які купували у США десятки мільйонів тонн кукурудзи, готуються до контрсанкцій. І не просто готуються.
Китай з 10 березня вже запровадив контрзаходи у вигляді 15% мита на кукурудзу та 10% на сою з США, зазначає GrainTrade. ЄС розглядає можливість введення мита на сою та 25% мита на кукурудзу, а також посилення екологічних вимог, які обмежать імпорт продукції, вирощеної з використанням заборонених в ЄС хімікатів.
Що буде з ринком кукурудзи
Бразилія на тлі такої митної війни отримає нові перспективи для експорту своєї агропродукції. Її міцні зв’язки з Китаєм, ЄС та Південно-Східною Азією, конкурентні ціни та прогнози гарного урожаю у 2024/25 маркетинговому році дозволять перехопити частину покупців американських агротоварів.
Аргентина також посилює свої позиції завдяки високим урожаям, вигідному курсу національної валюти та активній експортній стратегію, особливо в Азії та на Близькому Сході.
Якими є перспективи для українських виробників
Якщо основні імпортери введуть мита на американську кукурудзу, то попит і на українську кукурудзу суттєво виросте, оскільки вона має конкурентну ціну, налагоджену логістику поставок та міцні зв’язки з ЄС та Азією.
Основним постачальником кукурудзи на світовому ринку стане Бразилія, але вона не зможе задовольнити попит всіх покупців, які відмовляться від американського зерна, що відкриє нові перспективи для України.
Скільки і куди експортує кукурудзу Україна
За січень-лютий 2025 року саме кукурудза стала найбільш експортованим з України товаром.
Як повідомили у Державній митній службі, від початку року з України вивезли 4,7 млн тонн цієї злакової культури, вартістю 982 млн доларів.
Вона стала ключовим товаром для експорту, склавши 26,5% від експорту сільськогосподарської продукції та 16% від експорту України загалом.
Найбільші обсяги кукурудзи з України було експортовано до таких країн:
Іспанія – 933 тисячі тонн,
Італія – 725 тисяч тонн,
Туреччина – 639 тисяч тонн,
Єгипет – 593 тисячі тонн,
Нідерланди – 514 тисяч тонн.
Обсяги експорту кукурудзи в 2024 році сягнули 29,6 млн т на суму $5,1 млрд.
Що з кукурудзяними прогнозами на цей рік
Міністерство сільського господарства США (USDA) оновило прогноз балансу основних сільськогосподарських культур на 2024/2025 маркетинговий рік, де показники виробництва української кукурудзи залишилися без змін, проте зменшилися обсяги експорту. Про це повідомили в Українському клубі аграрного бізнесу.

Відповідно до оновлених прогнозів, у 2024/2025 маркетинговому році показники виробництва кукурудзи в Україні залишаються на рівні 26,5 млн т відповідно. Щодо експорту, то прогноз щодо кукурудзи зменшено на 1 млн т до 22 млн т.
Згідно з оновленими прогнозами на світовому ринку кукурудзи в 2024/25 маркетинговому році передбачається скорочення всіх показників: виробництва, споживання, обсягів торгівлі та кінцевих запасів.
Очікується скорочення прогнозованого світового виробництво кукурудзи на 1,9 млн т до 1212,5 млн т в основному за рахунок Аргентини та Бразилії. Виробництво в Аргентині скоротиться через зниження врожайності, оскільки спека і сухість протягом січня і на початку лютого знижують перспективи врожаю кукурудзи ранніх строків сівби в ключових центральних регіонах вирощування. Для Бразилії прогноз виробництва кукурудзи знижено через повільну сівбу кукурудзи другого врожаю в центрально-західних регіонах, що знижує перспективи врожайності.
Основні зміни у світовій торгівлі кукурудзою на 2024/25 маркетинговий рік включають, зокрема зменшення прогнозованого експорту кукурудзи з Бразилії – на 1 млн т до 46 млн т, України – на 1 млн т до 22 млн т.