Мирна риторика чи геополітична гра: чи готова Індія стати посередником між росією та Україною?

23 Жовтня 14:52
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Індія заявила про готовність виступити посередником у мирних переговорах між росією та Україною для завершення війни. Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді вкотре підтвердив свою позицію під час зустрічі з російським президентом путіним на полях саміту БРІКС у Казані. Втім, слова про мир супроводжувалися палкими обіймами обох лідерів. Чи має Моді вплив на путіна і що насправді означає заява про готовність посередництва – розбирався Комерсант українськийКомерсант Український.

Прем’єр-міністр Індії  наголосив, що війна між росією та Україною має бути вирішена мирним шляхом. 

«Ми постійно підтримуємо контакт щодо цієї ситуації. Як я вже зазначав раніше, проблеми мають вирішуватися дипломатичними методами. Індія рішуче підтримує досягнення миру та стабільності якомога швидше. Ми готові й надалі надавати будь-яку можливу допомогу в цих зусиллях», — заявив Нарендра Моді.

З одного боку, заява Моді на саміті підкреслює прагнення Індії зайняти активну роль у мирному врегулюванні міжнародних конфліктів, зокрема війни в Україні, залишаючись при цьому важливим партнером і для Заходу, і для росії.

Втім, заяви Нарендри Моді про готовність Індії виступити посередником у врегулюванні війни між росією та Україною можуть викликати скептицизм, особливо на тлі палких обіймів з путіним під час саміту БРІКС. Не секрет, що Індія прагне підтримувати стратегічне партнерство з росією, зокрема в енергетичній та військовій сферах, що може пояснити дипломатичні жести на кшталт обіймів.

Індія на шляху до глобального лідерства: як війна в Україні зміцнює позиції Моді у БРІКС?

У ексклюзивному коментарі для Комерсант українськийКомерсант Український, колишній секретар Польської делегації в Парламенті НАТО Пьотр Кульпа поділився своїм баченням ролі Індії у поточному міжнародному контексті, включаючи конфлікт між росією та Україною.

«Індія фактично отримує вигоди від цієї війни, оскільки купує російську нафту за рупії, які Москва не може використати для фінансування війни. Ці кошти змушені залишатися в Індії, і росія інвестує їх в індійську економіку. Щодо позиції Індії як потенційного миротворця між росією та Україною — це не унікальна пропозиція. Більшість країн готові підтримати мир, проте варто відзначити, що Індія зараз більше орієнтована на США, ніж на росію чи Китай», — зазначив Кульпа.

Есперт також підкреслив зміну балансу сил у глобальній економіці. 

«Індія зміцнює свої позиції всередині БРІКС, адже багато країн, які раніше дивилися на Китай, тепер звертаються до Індії через участь Китаю у підтримці російської агресії. Крім того, економічні санкції проти Китаю з боку США призводять до зростання американської економіки та реіндустріалізації, тоді як економічний розрив між США та Китаєм лише збільшується», — каже Пьотр Кульпа.

Він додав, що ці зміни можуть перетворити БРІКС на союз, у якому роль лідера відіграватиме саме Індія, тоді як решта учасників поступово втрачатимуть свої позиції.

Чи має Індія силу впливати на путіна?

Військовий експерт Іван Ступак в ексклюзивному коментарі Комерсант українськийКомерсант Український зазначив, що Індія може стати ефективним переговорником, як і Китай, через значну економічну та політичну залежність росії від цих країн.

“Російська Федерація надзвичайно залежить від Індії та Китаю, і їхня думка для Москви є вкрай важливою, незалежно від того, подобається це російській владі чи ні”, — заявив Іван Ступак.

При цьому експерт наголосив, що не варто сприймати дії прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді як проросійську орієнтацію.

 “Згадайте, коли Моді відвідував росію, і в той же час росія атакувала Охматдит. Багато хто критикував його за зустріч із російським диктатором, але в цей момент Моді досяг того, що росія відмовилася від вербування індійських громадян для війни. Він також домігся повернення частини індійців, які вже опинилися на лінії фронту, і зірвав підписання важливих двосторонніх угод”, — підкреслив Ступак.

Він також додав, що хоча позиція Індії не є повністю проукраїнською, вона точно не є проросійською. 

“Нам важливо налагоджувати стосунки з Індією та апелювати до того, що мир в Україні буде для неї вигіднішим, ніж війна. І я вірю, що це спрацює, як і у випадку з Китаєм”, — підсумував експерт.

Отже, заява Індії про готовність стати посередником у мирних переговорах між росією та Україною підкреслює її прагнення відігравати активну роль на міжнародній арені, зберігаючи при цьому баланс між стратегічними партнерами.

Однак, на тлі палких обіймів прем’єр-міністра Нарендри Моді з володимиром путіним під час саміту БРІКС, залишається питання: чи дійсно Індія здатна вплинути на позицію Кремля?

Авторка: Анастасія Федор

Дзвенислава Карплюк
Редактор