Мир не раніше 2026 року: росія імовірно буде зривати перемовини

13 Березня 08:47

Росія не розглядає можливості мирного врегулювання війни в Україні раніше 2026 року і прагне посилити свій переговорний вплив, провокуючи напруженість між адміністрацією Дональда Трампа та іншими державами. Водночас Москва продовжує реалізовувати власну стратегію з ліквідації української державності. Про це йдеться в документі, підготовленому для Кремля впливовим аналітичним центром, пов’язаним із ФСБ рф, повідомляє Комерсант український із посиланням на The Washington Post.

Документ, датований лютим цього року, містить перелік максималістських вимог росії до можливого завершення конфлікту в Україні. У ньому названо плани Трампа щодо досягнення мирної угоди за 100 днів «неможливими для реалізації» і відкинуто будь-які ініціативи щодо розміщення миротворців на території України. Також документ наполягає на визнанні російського суверенітету над окупованими територіями та передбачає створення буферної зони на північному сході України і демілітаризованої зони на півдні.

Вимоги Москви: анексія, буферні зони та демонтаж влади в Києві

Документ відкидає можливість введення миротворчих сил в Україну, на чому наполягають деякі європейські країни, та наполягає на визнанні «російського суверенітету» над тимчасово окупованими територіями.

Також пропонується створення «буферної зони» на північному сході України – поблизу російських Брянської та Бєлгородської областей – та демілітаризованої зони на півдні, біля анексованого Криму. Остання може зачепити Одеську область.

Окремо в документі наголошується на необхідності «повного демонтажу» чинного українського уряду.

Маневри Москви перед переговорами

Документ було підготовлено аналітичним центром, що працює під егідою П’ятої служби ФСБ, яка займається операціями в Україні, напередодні переговорів між США та росією в Ер-Ріяді 18 лютого. Він також деталізує способи зміцнення позицій Москви: загострення відносин Вашингтона з ЄС і Китаєм, а також пропозиції американським компаніям доступу до російських корисних копалин, включно з окупованими територіями Донбасу, де, за даними авторів документа, є запаси рідкісноземельних металів.

Президент рф Владімір Путін 24 лютого натякнув на цю стратегію, заявивши, що Москва може дозволити американським компаніям розробляти російські родовища, зокрема й на окупованих територіях України. Це розглядається як спроба підірвати угоду між Києвом і Вашингтоном щодо розробки корисних копалин.

Відносини з США та позиція Кремля

Документ також рекомендує Кремлю зробити кроки до нормалізації дипломатичних відносин з США, зокрема через відновлення повного складу посольств та призначення Алєксандра Дарчієва послом росії у Вашингтоні. Крім того, пропонується домовленість про нерозміщення російських ракет середньої дальності в Білорусі в обмін на відмову США від розміщення нових ракетних систем у Європі.

Також йдеться про можливість припинення постачання російської зброї до країн, ворожих США, в обмін на припинення американських поставок Україні, хоча у документі визнається, що це важко реалізувати.

Сумнівна перспектива переговорів

Експерти зазначають, що Москва не зацікавлена в швидкому завершенні війни. Колишній радник Ради національної безпеки США Томас Грем наголошує:

«Росія постійно говорить про корінні причини конфлікту – внутрішню політику України та роль НАТО, а просте припинення вогню не відповідає її інтересам».

У документі також зазначено, що навіть можливі поступки України – відмова від вступу до НАТО чи участь проросійських партій у виборах – не є достатніми.

«Чинний київський режим неможливо змінити зсередини країни. Необхідний його повний демонтаж»,

– наголошується в тексті.

Щодо миротворчої місії, то її називають «абсолютно непотрібною», а плани США продовжити озброєння України після потенційного мирного врегулювання – «абсолютно неприйнятними».

Пропозиції про часткове зняття санкцій також відкидаються, адже, за словами авторів документа, «їхнє значення для росії суттєво перебільшене».

Що пишуть інші

Як повідомляє Reuters, росіяни наголошують на тому, що будь-які угоди мають враховувати досягнення росії на полі бою.

Так, Константін Косачов, голова комітету з міжнародних справ Ради Федерації, верхньої палати російського парламенту, заявив , що просування росії в Україні необхідно враховувати в будь-якій угоді.

“Там, на фронті, ще пишуться реальні домовленості. Що повинні розуміти і у Вашингтоні”,

– сказав він.

Bloomberg також пише, що стратегія Путіна полягає у максимальному затягуванні перемовного процесу.

“Російські офіційні особи не обговорювали зі своїми американськими колегами конкретну угоду, яку українська делегація погодила у вівторок у Саудівській Аравії, і Кремль вважає такі рамки неприйнятними, сказала одна з осіб”,

– пише видання.

Водночас як умову припинення вогню Кремль може виставити вимогу про припинення надання Україні зброї, повідомляє Bloomberg.

«Путін не дасть категоричного «так» або категоричного «ні». Навіть у фантастичній ситуації, коли Путін робить якісь жести в бік перемир’я, воно все одно буде тимчасовим і з дуже жорсткими умовами»,

– сказала в телефонному інтерв’ю Тетяна Станова, старша наукова співробітниця Євразійського центру Carnegie Russia.

Таку стратегію розписали і більшість російських ЗМІ, які зазвичай транслюють наративи Кремля. Вони пишуть, що росія формально прийме пропозицію про припинення вогню, але виставить такі, умови, які будуть абсолютно неприйнятними для України.

Поки що рф офіційно мовчить. Як сказав Держсектретар США Марко Рубіо, її реакція покаже її справжні наміри, і ми дізнаємося їх уже незабаром.

Остафійчук Ярослав
Редактор