Мир чи стратегічний глухий кут: що очікує Україну після переговорів у Саудівській Аравії?
11 Березня 17:26
У вівторок, 11 березня, у Саудівській Аравії стартували переговори між українською та американською делегаціями, про що повідомили у Міністерстві закордонних справ України.
Перед початком зустрічі держсекретар США Марко Рубіо заявив, що офіційний Київ, ймовірно, змушений буде піти на певні поступки щодо територій, захоплених росією з 2014 року, якщо хоче досягти угоди про припинення війни.
Водночас він наголосив, що під час майбутніх переговорів з москвою необхідно чітко з’ясувати, на які компроміси готова піти сама росія. Рубіо також уточнив, що питання співпраці у сфері корисних копалин не є темою нинішніх переговорів у Саудівській Аравії.
Комерсант український з’ясовував разом з експертами, якими можуть бути для України результати перемовин у Джидді та який із них можна буде назвати найкращим для Києва.
Політолог Володимир Фесенко вважає, що найкращим результатом цих перемовин для України буде відновлення США у повному обсязі постачання зброї й надання супутникової розвідувальної інформації.
“Але вірогідність його, скажімо так, дуже відносна. Це залежить не тільки від переговорів. І найімовірніший сценарій той, в якому повністю ці обмеження (у постачанні зброї, – ред.) для нас не знімуть, як би переговори не розвивалися”, – зауважив політолог.
Щодо відновлення військової допомоги Україні висловився і політолог Ігор Рейтерович.
“Найкращий варіант – це те, що ми будемо мати спільну позицію зі Сполученими Штатами щодо завершення війни, плюс нам відновлять всю допомогу, яка надавалася раніше. І у нас буде спільна позиція стосовно формату, як це повинно відбуватися”, – сказав Рейтерович.
Своєю чергою політолог Олег Саакян вважає, що найкращими результатами перемовин для України може стати варіант, в якому Сполучені Штати починають працювати над пропозицією щодо тридцятиденного припиненню вогню в повітрі та на морі, яка була узгоджена Києвом і європейськими партнерами. Завдання американської сторони у такому разі — намагатися імплементувати її з рф, що потребуватиме тиску на кремль.
Найгірший сценарій для України: яким він може бути та до чого готуватися
Одним із песимістичних результатів переговорів у Саудівській Аравії для українців, на думку політолога Олега Фесенка, може стати глухий кут в подальшому переговорному процесі щодо завершення війни, подальше погіршення стосунків із США та, навіть, новий конфлікт інтересів між Києвом та Вашингтоном.
Подібне бачення ситуації має й Ігор Рейтерович. Він зазначив, що найпесимістичніший варіант перемовин у Джидді для України — це неприйнятні для України умови, які поставить американська сторона. А ще — заява Вашингтону про те, що “Україна не хоче миру”.
Політолог Олег Саакян у своєму прогнозі, який він озвучив ексклюзивно для Комерсант український, звернув увагу на те, що переговори України та США 11 березня можуть завершитися відсутністю вимог до рф, але додатковими очікуваннями (вимогами) до України.
“У такому випадку може підтвердитися один з двох наявних на сьогодні сценаріїв поведінки США, у якому Трамп (президент США Дональд Трамп, – ред.) зацікавлений не в завершенні російсько-української війни, а лише в тому, щоб “скинути” відповідальність на Україну та Європу за неможливість її завершити”, – підкреслив Саакян.
Що відомо про переговори України та США у Саудівській Аравії
Станом на зараз у Джидді завершився перший раунд на високому рівні між Сполученими Штатами та Україною, мета яких — вивчення шляхів завершення триваючого збройного конфлікту в Україні. Американська делегація на чолі з державним секретарем Марко Рубіо та радником з питань національної безпеки Майком Уолтцем зустрілася з українськими посадовцями, зокрема з керівником ОПУ Андрієм Єрмаком.
“Головна мета зараз — наближати мир, справедливий і довготривалий. Ми найбільше за всіх хочемо миру. Все відбувається конструктивно”, – прокоментувала хід перемовин радниця з питань комунікацій Керівника Офісу Президента України Дарія Зарівна.
Порядок денний та пропозиції
Українська делегація, як повідомляють світові ЗМІ, запропонувала обмежене припинення вогню в Чорноморському регіоні та припинення ракетних ударів великої дальності, а також обмін полоненими. Ця ініціатива має на меті прокласти шлях до всеосяжніших мирних переговорів з росією.
Крім того, делегації мають обговорити потенційне відновлення військової допомоги та розвідувальної підтримки України з боку США, яка була призупинена на тлі попередньої дипломатичної напруженості.
Також у Джидді обговорили деталі Угоди про корисні копалини, яку мають укласти Київ і Вашингтон.
Зауважимо, що переговори відбуваються на тлі напружених відносин між США та Україною після публічної суперечки між президентом США Дональдом Трампом та президентом України Володимиром Зеленським. Адміністрація США наголошує на необхідності демонстрації Україною готовності до мирних переговорів, які можуть передбачати складні компроміси.
Міжнародна реакція
Китай уже відреагував на переговори України та США у Джидді.
“Китай підтримує всі зусилля, спрямовані на мирне врегулювання “української кризи” (війни в Україні, – ред.) та сподівається, що всі залучені сторони зможуть досягти справедливого, тривалого і прийнятного рішення”, – сказала речниця МЗС КНР Мао Нін.