Можна більше: потенціал у м’ясної галузі України є, але АЧС заважає

28 Березня 14:56

Через спалахи африканської чуми свиней (АЧС) та неврегульованість деяких інших питань з країнами-партнерами Україні поки що не вдається повністю розкрити потенціал галузі. Про це йшлося на нараді за участю керівників Мінагрополітики, представників Держпродспоживслужби, Державного агентства лісових ресурсів України та профільних асоціацій. Про це повідомили у Міністерстві аграрної політики та продовольства України, інформує Комерсант український.

Пріоритетність відкриття нових ринків

Загальна думка присутніх на нараді: для розширення експорту свинини та загалом м’ясної продукції необхідно продовжувати роботу над відкриттям нових ринків – Південної Кореї, Китаю, Малайзії, В’єтнаму, Сінгапуру, Індії, Філіппін, Гонконгу та ЄС. Також окремо потрібно працювати над зняттям заборони на експорт української свинини до Молдови.

Як наголосив міністр Віталій Коваль, «Україна має великий потенціал у свинарстві й м’ясній галузі, і наша мета – зняти всі бар’єри для експорту, підтримати українських виробників і зміцнити позиції галузі як всередині країни, так і на міжнародній арені».

Приміром, ведеться активна взаємодія з країнами-партнерами щодо узгодження умов торгівлі свининою.

Ігор Лоцкін, директор департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби, повідомив, зокрема про обмін технічними опитувальниками, які стосуються імпортних процедур і ветеринарних вимог.

Ще одне важливе завдання – визнання Європейським Союзом зонування України щодо африканської чуми свиней.

«Це критично важливий крок, який дозволить відновити експорт продукції свинарства до країн ЄС і тому триває робота над тим, щоб Україна відповідала європейським вимогам у цій сфері», – наголосили в Міністерстві.

Бротьби з АЧС має бути комплексною

Міністр аграрної політики Віталій Коваль визнав, що питання африканської чуми свиней залишається серйозним викликом. І тому, за його словами, треба напрацьовувати рішення щодо регулювання чисельності диких свиней, які є природним джерелом поширення хвороби. Також важливо посилити контроль за обігом свинини, щоб не допустити розповсюдження інфекції через нелегальну торгівлю.

Виконавчий директор Асоціації «М’ясної галузі» Микола Бабенко погодився з тим, що одного лише зонування мало. За його словами, 2024 року через АЧС Україна втратила близько 2 млн голів свиней. Він закликав пришвидшити реєстрацію вакцини проти АЧС, яка вже використовується в п’яти країнах, зокрема у В’єтнамі та на Філіппінах.

«Застосування вакцини проти АЧС і в Україні не лише дозволить «пом’якшити стемпінг-аут» – легально дорощувати свиней і продавати за ринковою ціною, а ще й відкриє експорт у країни, які застосували вакцинопрофілактику АЧС, зокрема Вʼєтнам і Філіппіни», – зазначив Микола Бабенко.

При цьому, засновник «Агро-Інвест» Ігор Ляховський висловив думку, що жорстко регульовані ринки, зокрема Японія та Південна Корея, залишатимуться закритими до повної ліквідації АЧС в Україні. Натомість на ринки В’єтнаму та Філіппін, які є більш відкритими, слід виходити вже цього року, без зволікань.

Пріоритет номер один – відкриття ринку В’єтнаму

За перші вісім місяців 2024 року обсяг імпорту свинини у В’єтнамі був удесятеро більшим за експорт. Країна ввезла продукту загальною вартістю 144 мільйони доларів. Загалом право поставляти свою свинину до В’єтнаму мають 27 країн, однак серед них досі немає України.

Оскільки попит на внутрішньому ринку В’єтнаму продовжує зростати, Асоціація “М’ясної галузі” саме відкриття місцевого ринку вважає пріоритетом на поточний рік. Цьому слугувала і недавня україно-в’єтнамська зустріч з питань торговельних відносин між країнами.

Ключем до експорту – було визнано вакцинацію свиней. Наголошувалось, що вакцина AVAC ASF Live, яка успішно застосовується у В’єтнамі та Філіппінах, демонструє високу ефективність у боротьбі з АЧС, зупиняючи циркуляцію вірусу. В асоціації “М’ясної галузі” вважають, що без ефективної вакцинації українська продукція не зможе відповідати міжнародним стандартам біобезпеки, що обмежуватиме її доступ на ключові експортні ринки.

Василевич Сергій
Редактор