Монобільшість Трампа: до чого готуватись Україні

6 Листопада 10:21
РОЗБІР ВІД Комерсант український

В умовах зростання впливу республіканців у політичному житті США все частіше виникають питання про подальшу підтримку України. Політолог Ігор Рейтерович у коментарі Комерсант український заявив, що у разі перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у 2024 році можна очікувати значних змін у зовнішній політиці Сполучених Штатів, зокрема щодо війни росії проти України.

Згідно з попередніми результатами американських виборів, Республіканська партія отримує більшість місць в Сенаті США, а Дональд Трамп – переміг на президентських виборах в США.

На думку експерта, разом із ймовірним поверненням Трампа на посаду президента республіканці можуть отримати контроль не лише у Сенаті, але й у Палаті представників.

«Якщо перемога Трампа, яка зараз виглядає дуже ймовірною, дійсно станеться, республіканці матимуть так звану монобільшість. Тобто фактично повний контроль над обома палатами Конгресу», – пояснює Ігор Рейтерович.

За словами політолога, подальша підтримка України залежатиме майже виключно від позиції президента США.

«І зрозуміло, що підтримка України буде залежати практично виключно від позиції президента США. Тобто, певний період часу будуть діяти ті пакети, які були виділені адміністрацією. Ну, як мінімум до початку наступного року. Ця підтримка нікуди не дінеться, і вона може виділятися, оскільки вона була в межах тих рішень, які приймалися раніше», – зазначає Рейтерович.

Проте, в подальшій перспективі все залежатиме від політичного курсу, який обере новий президент.

Експерт припускає, що Трамп може зайняти позицію щодо «замороження» війни між Україною та росією, що призведе до скорочення підтримки Києва.

«Якщо Трамп буде виступати за швидке замороження війни, то я думаю, що підтримка точно скоротиться. І тут буде питання не якогось партійного протистояння. Це буде якесь консолідоване рішення і воно буде прийнято на рівні як адміністрації Білого дому, так і власне на рівні Конгресу», – прогнозує Рейтерович.

Він також додає, що в такому разі витрати на підтримку України можуть перенести на Європейський Союз.

Журналіст та політичний експерт Віктор Шлінчак також відзначає, що можлива «монобільшість» у США – це безпрецедентний політичний випадок, який може мати неоднозначні наслідки.

«Що ж, Америку можна привітати з експериментом формування тотальної монобільшості. Трамп – президент, більшість і у Сенаті, і у Палаті представників – республіканці. Механізм «стримувань і противаг» в американській політиці на найближчі два роки буде відсутній. Ситуація, яка одночасно і лякає, і інтригує», – коментує Шлінчак.

Зважаючи на можливі зміни у владній вертикалі в США, Україні доведеться бути готовою до нового політичного курсу в американо-українських відносинах, який може суттєво вплинути на обсяги та характер військової допомоги.

Дзвенислава Карплюк
Редактор