МОН у центрі скандалу: заява Винницького викликала хвилю обурення

13 Листопада 13:43

Заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький заявив, що функцією вищої освіти не є підготовка фахівців до ринку праці, цю функцію виконують заклади професійної освіти та коледжі. Ця заява викликала резонанс і обурення в суспільстві, повідомляє Комерсант український

Заступник міністра пояснив, що надмірний акцент на працевлаштуванні студентів перетворює університети на професійні навчальні заклади, відходячи від їхньої початкової освітньої та наукової місії. За його словами, наразі надмірна кількість випускників шкіл вступає до університетів, часто під тиском батьків, для яких диплом має важливе символічне значення.

«У нас величезна кількість вступників йдуть в вищу освіту. Це доходить до абсурду, оскільки три чверті наших випускників шкіл йдуть у вищу освіту. Чому? Тому що мама сказала, що треба мати диплом. Ми забуваємо про функцію вищої освіти. Це не є підготовка до ринку праці», — заявив Винницький у подкасті «Дофамін для освіти».

Він також зауважив, що підхід до університетської освіти залишився незмінним ще з радянських часів, коли вважалося, що освіта має готувати кадри для економіки.

«За радянських часів завжди казалося, що освіта має готувати кадри для народного господарства. Ми змінили слова, але залишили сам сенс. Тепер не готуємо кадри до народного господарства, ми готуємо фахівців для ринку праці. Але суть та сама. І це неправильно», — підкреслив Винницький.

За його словами, це перетворює університет у фахову школу. За словами Винницького, університети мають залишатися академічними інституціями, тоді як підготовка вузькопрофільних фахівців повинна відбуватися в коледжах та спеціалізованих закладах освіти.

«І фахові школи нам потрібні, але це насправді є коледж. З часом ми будемо бачити, що деякі заклади будуть працювати на ринок праці, а деякі будуть більш академічними спільнотами і нічого поганого в тому немає», – зауважує заступник міністра освіти і науки.

Він вважає, що в майбутньому вища освіта повинна поділятися на академічну та професійну, і це вимагатиме від держави різних підходів до фінансування та систем вступу.

В якості прикладу він навів грантові програми, які мають на меті підтримку різних освітніх середовищ.

«Гранти є першим кроком саме в ту сторону. Коли студент попадає в середовище, де він розуміє, що за дуальною системою, за різними практичними програмами він працює з роботодавцем і готує себе до кар’єри або інші студенти, які на запитання «Ким ти будеш?» – відповідають словом «людиною», – сказав заступник міністра.

Ця позиція викликала хвилю обурення серед українців, адже багато хто очікує від університетів саме готовності до реального ринку праці.

“Яка дурня. Що вони там вживають? Як це коментувати? А куди ВНЗ готують та для чого? Що цей Винницький, що Лісовий, більш некомпетентних очільників в МОН я ще не бачив”, “Фантазують хлопці”, “Медична освіта у НМУ Богомольця не є вищою освітою? Інжернерів – енергетиків, будівельників, транспорту готують не ВНЗ?Мого сина після університету(енергетик) при прийомі на роботу запитували не закон Кірхгофа, а способи компенсації реактивної потужності у мережах споживача – тобто роботодавцю потрібен не абстрактний спеціаліст, а працівник, який знає і вміє працювати”, – обурюються українці.

Громадськість звертає увагу на те, що такий підхід може ще більше відірвати вищу освіту від практичних потреб молодих спеціалістів та ринку праці, що може негативно позначитися на кар’єрних перспективах випускників.

“Це твердження повністю суперечить основам компетентнісного підходу у вищій освіті, а також ставить під питання участь роботодавців у розробці та оновленні освітніх програм”, “Що тоді є продукцією Універу? Знає все, але не вміє нічого? Це за чотири чи більше років навчання? Треба цього пана лікарям-випускникам медвишу показать, хай-но вгадають, на що він хворий та призначать лікування”, “Там усе інтерв’ю складається з фантазій, нічим не обгрунтованих. А деякі “речення” – словесний лабіринт, з якого ніц не зрозуміло”, “Дивує те, що на очах мільйонів цілеспрямовано знищують українську освіту, про це кричать освітяни, а держава мовчить…. Ні, вона її руйнує далі”, – пишуть українці.

Нагадаємо, Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий днями повідомив про затвердження МОН Концептуальних засад реформування історичної освіти в системі загальної середньої освіти. У коментарях до цього допису, українці назвали Лісового – найгіршим міністром, ворогом України і «гіршим за Табачника»,

Зазначимо, що Міністерство освіти і науки України вже найближчим часом може отримати нового очільника. З власних джерел виданню Комерсант український стало відомо, що незабаром можуть звільнити міністра освіти і науки України» Оксена Лісового.

Дзвенислава Карплюк
Редактор