МОН порушило строки: суд зупинив Порядок вступу-2024, яким позбавлено контрактників-аспірантів права на відстрочку
12 Грудня 09:59Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалив рішення зупинити дію Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2024 році, повідомляє Комерсант український
Позивачка, звернулася до суду з адміністративним позовом до Міністерства освіти і науки України, оскаржуючи накази, що, на її думку, створюють серйозні обмеження для доступу до освіти. У своїй позовній заяві вона просила визнати протиправними ряд положень нормативних актів, які визначають умови прийому на навчання у заклади освіти всіх рівнів, а також зупинити дію низки наказів Міністерства.
Йдеться також про спецнаказ Оксена Лісового, яким аспірантів очної форми позбавив права навчатися на контракті.
Позивачка стверджує, що вказані накази Міністерства освіти і науки України суперечать принципам доступності та рівності в освіті. Вона зазначає, що запроваджені обмеження та умови для вступу до закладів освіти створюють серйозні бар’єри для осіб, які мають право на освіту, та можуть призвести до дискримінації окремих груп осіб.
Суд задовольнив апеляційну скаргу позивачки, скасувавши ухвалу Київського окружного адміністративного суду та визнання наказу Міністерства освіти і науки України від 06.03.2024 №266 протиправним.
Основними причинами стали протиправність документа, порушення прав абітурієнтів, відсутність громадського обговорення та недотримання встановлених законодавством строків.
У тексті судового рішення зазначено: «Відповідачем не було проведено громадське обговорення проєкту Порядку в частині, яка стосується вступу для здобуття ступеня доктора філософії / доктора мистецтва, що також свідчить про очевидну протиправність наказу Міністерства освіти і науки України від 06.03.2024 № 266».
Суд також вказав на те, що документ був оприлюднений із затримкою: «Окрім того, колегія суддів зауважує, що сам факт, який сторонами не оспорюється, що громадське обговорення здійснювалося у період з 29.12.2023 по 31.01.2024 додатково свідчить про порушення Міністерством освіти і науки України строків прийняття та опублікування спірного Наказу.».
При цьому суд наголосив, що ухвалене рішення не впливає на результати вступних кампаній, які вже відбулися, але підкреслює важливість приведення дій Міністерства освіти у відповідність до законодавства.
Постанову суду визнано виконавчим документом, який підлягає негайному виконанню. Відповідно до рішення, строк для пред’явлення постанови до виконання встановлений до 25 листопада 2027 року.
Суд також зазначив, що постанову можна оскаржити касаційною скаргою до Верховного Суду.
Що потрібно знати про спецнаказ МОН
У кінці червня міністр освіти і науки України Оксен Лісовий видав спецнаказ, яким аспірантів очної форми позбавив права навчатися на контракті. Таким чином профільне міністерство внесло зміни в до Порядку прийому на навчання для здобуття ступенів бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва у 2024 році.
Вони запроваджені спеціальним наказом Міносвіти, ухваленим підставі спеціальних повноважень, наданих законом “Про освіту” на період воєнного стану.
Серед основних новацій такі:
- кількість бюджетних місць в аспірантурі збільшать з 2000 до 7 000
- вступити на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми, які не дають право на відстрочку.
У зв’язку з цим надійшло звернення від ГО “Молодіжна правозахисна агенція”, яке голова уряду Денис Шмигаль доручив розглянути Державній регуляторній службі (ДРС). Також до державного регулятора звернулися представники “Об’єднання студентських самоврядувань” та “Спілки ректорів закладу вищої освіти”.
Вони скаржилися на те, своїми діями керівництво міністерства порушило Конституцію та низку законів України, що може призвести до відтоку науковців та звільнення співробітників ЗВО.
На думку заявників, такі дії МОН призведуть до відтоку молодих науковців України до іноземних університетів та наукових установ, значних втрат позабюджетного фінансування закладів вищої освіти України всіх форм власності і, як наслідок, до вимушеного звільнення частини науковопедагогічних кадрів цих закладів та погіршення перспектив розвитку вітчизняної університетської науки.
Своєю чергою ДРС зазначила, що накази МОН не узгоджуються з міжнародними договорами та угодами, ратифікованими Україною. Основні порушення стосуються права на освіту, недискримінації та пропорційності обмежень в умовах надзвичайного стану.
У результаті державний регулятор дійшов висновку, що положення наказів МОН порушують кілька міжнародних договорів та угод, ратифікованих Україною, в частині обмеження права на освіту, не забезпечують вимоги щодо рівності та недискримінації, а також не дотримується принципів пропорційності та обґрунтованості обмежень в умовах воєнного стану.