Мобінг під контролем: парламент дозволив перевірки на підприємствах

16 Квітня 09:42

Верховна Рада внесла зміни до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» і скасувала заборону на проведення перевірок та застосування штрафів щодо роботодавців у разі вчинення мобінгу відносно працівників. Про ухвалення цього закону повідомляється на сайті парламенту, інформує Комерсант український.

Як відомо, закон щодо запобігання та протидії мобінгу набув чинності в грудні 2022 року, але у звʼязку з повномасштабним вторгненням росії було ухвалено Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», яким заборонили проведення позапланових перевірок у сфері праці, крім окремих випадків. І ось тепер цю заборону скасовано.

Що передбачають ухвалені зміни

Визначено, що у період дії воєнного стану центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами та фізичними особами, які використовують найману працю.

Предметом перевірок буде додержання вимог закону, а також виявлення фактів неоформлених трудових відносин, вчинення мобінгу та законності припинення трудових договорів.

Нагадаємо, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, є Державна служба України з питань праці. Її інспектори і отримали право на проведення перевірок.

Що таке мобінг і наскільки він поширений в Україні

В українському законодавстві термін «мобінг» (цькування) визначається як систематичні тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.

Як наголошує авторка законопроєкту, членкиня парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина, мобінг – це порушення прав людини у трудових відносинах, яке проявляється через психологічне, економічне та інше насильство з метою приниження людської гідності. За її словами, на робочому місці від мобінгу потерпають чоловіки й жінки, досвідчені професіонали і молоді працівники.

Юлія Гришина також навела статистику, згідно з якою за 2023 рік до Держслужби з питань праці надійшло 553 звернення щодо ознак мобінгу, за 2024-й – 583, за 2025-й – уже 76.

Яке покарання передбачено для порушників

23 грудня 2022 року набув чинності закон про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, за яким вчинення мобінгу (цькування) працівника тягне за собою накладення штрафу на громадян від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 30 годин і накладення штрафу на фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю, посадових осіб – від 1700 грн до 3400 грн або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин.

Якщо факт мобінгу визнано судом, працівник має право на відшкодування моральної шкоди та/або витрат на лікування втрати працездатності внаслідок психологічного тиску, а також на припинення трудових відносин у встановлений ним строк із виплатою вихідної допомоги у розмірі не менше трьох середньомісячних заробітків.

Як в інших країнах протидіють мобінгу

Багато підприємств Німеччини на рівні локального регулювання, приміром, встановлюють правила щодо запобігання мобінгу та боротьби зі стресами на роботі. В Німеччині у 1995 році створена Асоціація по боротьбі з психосоціальним стресом і мобінгом.

В Італії захист від мобінгу врегульовано конституційним і цивільним законодавством. Стаття 35 Конституції Італії захищає працю у всіх її формах і проявах.

Саме тут термін «мобінг» вперше було застосовано у судовій практиці. У 1999 році судом міста Турін було розглянуто справу найманого працівника, який звернувся з вимогою відшкодувати шкоду, якої він зазнав через депресію, що стала наслідком переслідування і приниження працівника з боку керівника.

Василевич Сергій
Редактор