Мобілізація в Україні: хто не підлягатиме призову у листопаді 2024 року

4 Листопада 09:52
РОЗБІР ВІД Комерсант український

В Україні продовжується мобілізація військовозобовʼязаних до служби в лавах ЗСУ. Проте, в чинному законодавстві України закріплено декілька категорій осіб, які не підлягають призову на військову службу. Хто не підлягає мобілізації у листопаді 2024 року та які зміни відбулись у законі про мобілізацію – читайте в матеріалі Комерсанту українського.

Кого не мобілізують під час дії воєнного стану

В першу чергу, слід відзначити, що в Україні не мобілізують чоловіків у віці до 25 років та понад 60 років. Призову також не підлягають чоловіки, що були визнані непридатними та яких було виключено з військового обліку. Окрім цього, мобілізація жінок до лав ЗСУ проходить виключно на добровільній основі.

Після внесення змін до порядку мобілізації, що набули чинності 18 травня 2024 року, право на отримання відстрочки від призову тепер також мають особи, що вступають на аспірантуру.

В той же час, чоловіки віком від 18 років, а також жінки, що мають медичні спеціальності, повинні перебувати на військовому обліку. Натомість, чоловікам у віці 17 років потрібно явитись до ТЦК та СП, щоб отримати військовий квиток.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Хто має право на відстрочку від призову

До категорій осіб, що мають право отримати відстрочку від призову, належать особи, що не можуть нести військову службу у зв’язку з наступними обставинами.

Непридатність за станом здоров’я

Не можуть бути мобілізованими особи з інвалідністю I-III ступенів або такі, що були визнані непридатними до військової служби.

Наявність ряду сімейних обставин

Мобілізації не підлягають:

  • Особи, на утриманні яких перебуває троє та більше дітей у віці до 18 років.
  • Батько-одинак чи мати-одиначка, що самостійно виховують дитину або дітей у віці до 18 років.
  • Особи, які є опікунами, піклувальниками, прийомними батьками або батьками-вихователями та виховують дитину з інвалідністю підгрупи А у віці до 18 років або дитину з інвалідністю.
  • Особи, які утримують повнолітню дитину віком 18-23 років з інвалідністю I або II групи.
  • Особи, що є усиновителями, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками або батьками-вихователями дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування до 18 років.
  • Особи, які здійснюють постійний догляд за своєю дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками власними або іншого з подружжя, якщо вони потребують догляду.
  • Особи, що мають чоловіка (дружину) з інвалідністю або одного із батьків обох сторін з інвалідністю I або II групи.
  • Опікуни людини з інвалідністю, що визнана недієздатною, або особи, які здійснюють догляд за людиною з інвалідністю I або II групи чи особою, що потребує постійного догляду (за відсутності інших осіб, здатних забезпечити догляд).
  • Один із подружжя, якщо обидва перебувають на військовій службі та мають неповнолітню дитину або дітей, а також жінки-військовослужбовиці під час вагітності.
  • Особи, чиї близькі родичів загинули або зникли безвісти під час російсько-української війни. При цьому, до кола близьких родичів належать чоловік/дружина, син/донька, батько/мати, дід/баба або рідний брат чи сестра.

Навчання або викладання у закладах вищої освіти

Не можуть бути призваними до війська наступні категорії чоловіків:

  • Особи, які навчаються у закладах професійної або професійно-технічної освіти, студенти вищих навчальних закладів, учасники програм фахової передвищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти (за умови навчання на денній або дуальній формі).
  • Наукові, науково-педагогічні та педагогічні фахівці, які працюють у наукових установах, закладах вищої освіти, установах фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти або загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш ніж на 0,75 ставки, незалежно від наукового ступеня або звання.

Заняття певними видами діяльності

Не підлягають мобілізації:

  • Особи, які працюють у державних органах, а також на критично важливих підприємствах та в організаціях.
  • Депутати Верховної Ради України та члени парламенту Автономної Республіки Крим.

Бронювання військовозобовʼязаних працівників

У відповідності до оновленого закону про мобілізацію, до лав Збройних сил України не можуть бути мобілізовані особи, яких було заброньовано організацією, в якій вони працюють. Більш детально про критерії до таких організацій та порядок бронювання можна прочитати у статті 25 Закону.

Звільнення військовослужбовців у запас

Особи, які під час мобілізації проходили військову службу за призовом та були звільнені в запас (за винятком тих, хто зарахований до військового оперативного резерву першої черги), не підлягають мобілізації під час часткової мобілізації протягом шести місяців з дня звільнення зі служби.

Наявність відстрочки за станом здоровʼя

Не можуть бути мобілізованими особи, які у звʼязку зі станом здоровʼя за рішенням ВЛК отримали відстрочку на строк до 6 місяців.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Авторка: Оля Юшко

Остафійчук Ярослав
Редактор