Між зростанням і падінням: як галузі української економіки спрацювали у квітні

16 Травня 14:07

У першому кварталі 2025 року українська економіка порівняно з аналогічним періодом минулого року зросла на 0,8%. Про це йдеться у Місячному Економічному Моніторингу України від Інституту економічних досліджень, інформує «Комерсант Український»

При цьому в інституті уточнили, що раніше оцінювали зростання у 1,1%, а також пояснили, що переглянули показники зростання економіки за перший квартал 2025 року з огляду на те, що Держстат опублікував фактичні дані про стан промисловості у січні, які виявились гіршими за попередні оцінки.

Які результати у квітні продемонстрували галузі економіки

Добувна промисловість: падіння поглибилось до майже 10% до попереднього року (дпр). Як зазначається у моніторингу, сектор страждає від російських атак на підприємства, включно з газовидобуванням. Також на показники квітня вплинула втрата шахт в Селидовому та Покровську.

Електроенергетика: падіння сповільнилось до 5,8% дпр порівняно з понад 8% у березні. Позитивна динаміка пов’язана зі зменшенням російських атак на енергетичну інфраструктуру.

Переробна промисловість: зростання прискорилось до 3,3% дпр (порівняно з 2% у березні). Зростанню сприяли як підвищення споживчого попиту, так і оборонні замовлення.

Сільське господарство: скорочення на майже 3% дпр. Це надалі відображає лише результати у тваринництві. Але є ризик подальшого погіршення показників у наступні місяці через несприятливі погодні умови: врожай ягід та фруктів, найвірогідніше, буде гіршим за високі показники минулого року.

Торгівля: зростання близько 2% дпр. Триває зростання у роздрібній торгівлі, проте оптова складова демонструє спад через збільшення прямих продажів та сповільнення експорту.

Транспорт: скорочення на майже 6% дпр. Ситуація в галузі залишається складною. Продовжується вплив спаду у трубопровідному транспорті після зупинки транзиту російського газу в Європу.

Ще кілька ключових квітневих показників

У квітні імпорт електроенергії скоротився на 30% дпм до 191 тис. МВт-год. Експорт електроенергії зріс майже вдвічі до 157 тис. МВт-год.

В ремонті знаходяться чотири енергоблоки АЕС.

Експорт товарів у квітні впав на 2% дпр, а імпорт зріс на 7% дпр.

У квітні інфляція сповільнилась до 0,7% дпм, що стало найнижчим показником з минулого літа.

В Інституті економічних досліджень також наголосили, що, незважаючи на корегування оцінок І кварталу, поки що залишають незмінним прогноз зростання реального ВВП на 2025 рік у 2,9%.

Нагадаємо, у квітневому макроекономічному огляді від KSE Institute констатувалось, що економіка України залишається стабільною, але водночас зростають ризики, пов’язані з глобальною нестабільністю та ситуацією на ринку праці. «Комерсант Український» про це розповідав.

Фахівці спрогнозували зростання ВВП на рівні близько 3% щорічно і прискорення його росту в 2026-27 роках після закінчення війни. Ключовим фактором для стійкого післявоєнного відновлення було названо зростання продуктивності завдяки інвестиціям.

Очікується, що дефіцит знизиться з 16% ВВП у 2025 році до 10,2% у 2026 році та 6,4% у 2027 році, оскільки прогнозується зростання доходів. Інфляція почне сповільнюватися до середини 2025 року, оскільки її основні драйвери – підвищення вартості електроенергії, зростання заробітних плат та цін виробників – послабшають, а жорсткіша монетарна політика НБУ матиме значний вплив.

Після піку на рівні близько 14% у 2 кварталі 2025 року KSE Institute прогнозує зниження інфляції до 8,6% у 4 кварталі 2025 року та наближення до цілі центрального банку у 5% до кінця 2027 року.

Василевич Сергій
Редактор

Читають зараз