Тендер на будівництво Національного військового меморіального кладовища спричинив скандал в Мережі. Перемогу здобула компанія, що була зареєстрована на наступний день після оголошення тендеру. Міністерство у справах ветеранів опублікувало заяву Національного військового меморіального кладовища, в якій пояснювалось питання щодо тендеру на будівництво, повідомляє Комерсант український
“1 серпня 2024 система Prozorro визначила переможця тендеру на будівництво 1 черги Національне військове меморіальне кладовище. Ним став консорціум “БІЛДІНГ ЮА” з пропозицією у розмірі 1 759 401 657,00 гривень”, – пояснили в Національному військовому меморіальному кладовищі.
Вони зауважили, що консорціум “БІЛДІНГ ЮА” є тимчасовим об’єднанням підприємств, створеним для реалізації конкретного проєкту.
“Це є розповсюдженою практикою, яка не суперечить законодавству. І у такій ситуації – бізнес об’єднався для участі в такому масштабному проєкті, як створення Національного військового меморіального кладовища”, – йдеться в заяві.
В Національному військовому меморіальному кладовищі зазначили, що учасники консорціуму мають значний досвід у реалізації будівельних проєктів, створені та працюють з 1996, 2006 та 2014 років.
“Вони не є компаніями-одноденками, а мають в своєму портфоліо десятки реалізованих об’єктів. Наприклад, учасники Консорціуму, зокрема, реалізовували проєкти з реконструкції І черги Меморіального комплексу пам’яті жертв Голодоморів в Україні з будівництвом І та II черг Національного музею “Меморіал жертв Голодомору” в Києві. Здійснювали капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення Баштанка-Березнегувате в Миколаївській області”, – пояснили у державній установі.
Крім того, у зв’язку з інформацією, що з’явилася у ЗМІ про можливу наявність російського паспорта у одного з співвласників консорціуму, Державна установа “Національне військове меморіальне кладовище” звернулася до Консорціуму “БІЛДІНГ ЮА” з проханням надати відповідні пояснення.
“Важливо відзначити, що договір підряду ще не підписаний, і його планове укладання відбудеться 6 серпня 2024 року. Зазначимо, що нині – в Україні, відповідно до реєстру OpenData, є 320 консорціумів, утворених для реалізації цільових програм, науково-технічних, будівельних проєктів тощо”, – резюмували у державній установі.
Зазначимо, що на саме ж будівництво першої черги кладовища з державного бюджета України планують виділити найбільшу суму серед усіх вищеперерахованих тендерів – понад 1 млрд 801 млн 364 тис. грн. За ці гроші, згідно з опублікованою документацією, планують видалити чагарник, викорчувати пні, провести земляні роботи, водопониження, улаштувати фундамент та монолітні канали, поставити стіни, перекриття, драбини та інше.
Свої плани замовники наразі не зупиняють лише на першій черзі будівництва і вже опублікували тендер на другу чергу, за яким за 37 млн грн підрядники мають розробити проєктно-кошторисну документацію для будівництва кладовища у Фастівському районі.
Що таке Національне військове меморіальне кладовище
ДП “Національне військове меморіальне кладовище” (НВМК, – ред.) було створено у 2022 році “з метою вшанування та увічнення пам’яті загиблих та померлих Захисників та Захисниць України”. Воно підпорядковується Міністерству у справах ветеранів. Головні завдання НВМК: будівництво власне самого Національного військового меморіального кладовища, його утримання та охорона, здійснення організації почесного поховання загиблих (померлих) осіб і встановлення намогильних споруд, пам’ятних плит та меморіальних табличок.
Саме Національне військове кладовище як меморіальний комплекс буде розташоване на 260 гектарах. На цій земельній ділянці облаштують власне військове кладовище, церемоніальну площу, будинок трауру, крематорій, музейно-виставковий комплекс.
Проти побудови Національного військового меморіального кладовища виступають місцеві жителі. За їхніми словами, під час розчищення території під кладовище знищується ліс-молодняк. Також ця місцевість буцімто має складну систему підземних вод і поховання можуть забруднити все навкруги.