Учора ряд міністрів України написали заяви на звільнення, серед них – Віце-премʼєр-міністр — Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін, Міністр юстиції Денис Малюська, Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець, Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
Також заява про звільнення надійшла від Голови Фонду державного майна України Віталія Коваля. І вже раніше було звільнено Ростислава Шурму, який з 2021-го відповідав у Офісі президента за економіку та енергетику, і голову “Укренерго” Володимира Кудрицького. Що стоїть за такими масовими звільненнями, хто посяде нові міністерські крісла та які взагалі очікуються ротації не лише в Уряді, а й ОП – розбирався Комерсант український
Причина звільнення міністрів
На думку політолога Володимира Фесенка, західні країни ніяк не впливали на звільнення міністрів. Він спростовує твердження інших експертів, що кадрові зміни відбуваються за розпорядженням Білого дому.
“Кадрові ротації – точно не вимога союзників. Це запланована реконструкція уряду, яка декілька разів відкладалася. Ще в лютому цього року, коли міняли Главкома ЗСУ, Президент України Володимир Зеленський анонсував структурні зміни в Уряді. Тоді планувалося скорочення кількості міністерств і низка кадрових змін. Але цього не відбулося.
Деякі кадрові рішення планувалися ще давно. Наприклад, про ймовірну відставку Дмитра Кулеби я чув ще у вересні минулого року. Після цього включно з нинішньою ситуацією було 4 хвилі чуток про його відставку. Ще в лютому поточного року мені розповідали, що вже шукається майданчик, на який він піде після міністерства. Тому це теж планувалося”,
– розповів політолог.
Чому звільнення розпочалися саме зараз, а не раніше
І дійсно, про ймовірні ротації в уряді мова йшла дуже давно. ще в березні цього року публікував матеріал про ймовірне скорочення міністерств та зміну міністрів на чолі з прем’єром.
Як пояснює політолог, голова Центру аналізу і стратегій Ігор Чаленко, такі ротації в уряді мають стати потужним сигналом для майбутнього візиту Зеленського у Нью-Йорк, саме тому вони відбуваються вже зараз.
“Такі ротації в уряді мають стати потужним сигналом для майбутнього візиту Зеленського у Нью-Йорк, де відбудеться Генасамблея ООН і зустріч з Джо Байденом, на якій має бути презентований план перемоги”,
– вважає Чаленко та наголошує – саме до цього моменту кадрове питання має бути повністю закрито аби забезпечити інформаційний тил Президента України.
А от на думку Володимира Фесенка, кадрові ротації відбулися саме зараз, бо у керманича просто з’явився вільний час.
“Всю весну і майже все літо Президент і керівники ОП були зайняті внутрішніми питаннями оборони та мали складний зовнішньополітичний графік: підготовку до саміту Миру, саміт ЄС, саміт НАТО і т. д. І от в серпні, я так розумію, з’явилося вікно для того, щоб врешті-решт вирішити ці кадрові питання”,
– каже Фесенко.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
Чому не звільнили прем’єр-міністра Шмигаля
У липні цього року джерела в команді Президента Володимира Зеленського заявляли, що той “втомився від Шмигаля” та ймовірно планує його звільнити. Однак звільнення так і не відбулося. Як зазначав , заміна прем’єра під час воєнного стану можлива лише за власним бажанням. Також така відставка, згідно з законодавством, потягне за собою і відставку всього уряду.
“Дійсно, такі плани були (зміна Шмигаля, – ред.). Але швидко з’ясувалося, що це суперечить закону про воєнний стан, який не допускає відставки уряду в цілому. А заміна прем’єра автоматично означає відставку уряду. І тому почали шукати інші варіанти”,
– повідомляє Фесенко.
Ігор Чаленко ж додає – точкова зміна міністрів – це найм’якіший сценарій перезавантаження уряду, який розглядала влада.
“Перед владою стояло декілька завдань: закриття наявних вакансій (5 міністерств наразі не мають чинних очільників, а лише в.о., – ред.), які були вже в уряді до подання нових заяв про звільнення. І також стояло питання чи перезавантажувати повністю уряд зі зміною прем’єр-міністра, чи робити м’яке перезавантаження зі зміною лише половини складу уряду”,
– зазначає він.
За словами політолога, керманичі пішли по другому варіанту, що показує стабільність та оновлення урядової команди. Це має стати сигналом для західних країн в тому, що виконавча влада зараз більш оптимізована під виклики часу. Адже той же Ростислав Шурма і раніше викликав стурбованість наших західних партнерів.
“Зараз комплексне оновлення дає можливість хоча б в тактичній площині закрити ті репутаційні дірки, які є. Хоча, знову ж таки, до прикладу, відставка Кудрицького лише збільшила проблеми. Якщо ми говоримо безпосередньо за західних партнерів”,
– надав свій аналіз поточної ситуації Чаленко.
Він розповів, що у владі точилася справжня боротьба щодо ймовірної зміни прем’єра і на це місце дійсно розглядалася чинна перша віцепрем’єр-міністерка України – міністерка економіки України Юлія Свириденко.
“Ми мали дуже серйозну прем’єріаду: одна частина парламенту працювала над тим, щоб Шмигаль залишився, з боку ОП була ставка на те, щоб замінити прем’єра і призначити на це крісло Юлію Свириденко. Її навіть возили у Вашингтон, але, напевно для збереження певної координації у владі, вирішили піти шляхом збереження посади за Шмигалем”,
– розповів він.
Хто стане новими міністрами та що очікує тих, хто подав заяви на звільнення
За прогнозами Володимира Фесенка, уряд ймовірно очікують наступні зміни:
- Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України буде розділено на 2 різних міністерства.
- Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України буде реорганізовано, бо “функціонал міністерства змінився. Раніше воно опікувалося реінтеграцією в першу чергу Донбасу в контексті Мінських домовленостей”, – зазначає Фесенко. За його інформацією, ймовірно деякі функції цього міністерства перейдуть в Міністерство регіональної політики, яке зараз буде відновлено.
- Очільниця Мінреінтеграції Ірина Верещук може стати послом, якої саме країни – наразі невідомо.
- Замість Дмитра Кулеби очільником МЗС стане чинний перший заступник голови МЗС Андрій Сибіга.
- Дмитро Кулеба піде або на регіональну політику або на інфраструктуру.
- Голова Фонду Держмайна Віталій Коваль може стати міністром аграрної політики, “хоча планувалося що ним може стати і Тарас Висоцький, який зараз є в.о”, – зазначає Фесенко.
- Замість Олександра Камишіна Міністром з питань стратегічних галузей промисловості можуть назначити Сметаніна або когось з заступників.
- Олександр Камишін займе посаду в Офісі Президента.
- Міністром юстиції, ймовірніше за все, стане Ольга Стефанішина.
Авторка: Альона Капліна