Мінфін випустить ОВДП для дофінансування програми пільгової іпотеки “єОселя”

25 Грудня 10:42

Кабінет Міністрів доручив Міністерству фінансів випустити облігації внутрішньої державної позики на 20 мільярдів гривень для докапіталізації держкомпанії “Українська фінансова житлова компанія” (“Укрфінжитло”), яка є оператором програми пільгового іпотечного кредитування “єОселя”. Про це йдеться у відповідній урядовій Постанові №1486, опублікованій на Урядовому порталі, інформує Комерсант український.

Випуск облігацій внутрішньої державної позики доручено здійснити до кінця 2024 року. У Постанові також визначено: які саме ОВДП і на яку суму має бути випущено, а саме:

на 10 000 000 000 гривень – із строком обігу 10 років та ставкою доходу на рівні 12,6 відсотка річних і купонним періодом один рік;

на 5 000 000 000 гривень – із строком обігу п’ять років та ставкою доходу на рівні 15,84 відсотка річних і купонним періодом шість місяців;

на 5 000 000 000 гривень – із строком обігу чотири роки та ставкою доходу на рівні 16,35 відсотка річних і купонним періодом шість місяців.

Також затверджено Порядок придбання акцій додаткової емісії компанії “Укрфінжитло” в обмін на облігації внутрішньої державної позики у 2024 році.

Міністерству економіки доручено здійснити протягом грудня 2024 року придбання у державну власність акцій додаткової емісії компанії “Укрфінжитло” в сумі 20 000 000 000 гривень в обмін на облігації внутрішньої державної позики.

Чому виникла потреба у дофінансуванні іпотечної програми

Днями Нацбанк у своєму Звіті про фінансову стабільність за грудень констатував, що банки у другому півріччі 2024 року суттєво зменшили кількість виданих пільгових іпотечних кредитів за програмою “єОселя”. За оцінкою НБУ це сталось, серед іншого, і через дефіцит коштів у відповідальної за програму держкомпанії “Укрфінжитло”.

В НБУ констатували, що програма “єОселя” очікувано пригальмувала.

Як зазначається у Звіті, “загалом за одинадцять місяців 2024 року іпотек оформлено більш як у півтора рази більше, ніж за весь попередній рік, проте у другому півріччі за місяць у середньому фінустанови надають на третину меншу кількість кредитів, ніж у березні-квітні, коли обсяги були рекордними”.

Як вважають в НБУ, кредитування сповільнилося з двох причин.

“По-перше, оператор програми – “Укрфінжитло” – змінив умови надання кредитів. Компанія прагне наростити частку кредитів на первинному ринку, навіть зменшуючи кредитування готового житла… По-друге, “Укрфінжитло” вчергове зіткнулося з браком коштів”, – зазначено у Звіті.

У НБУ також звернули увагу на інші зміни в програмі іпотечного кредитування. По-перше, коло банків – учасників програми збільшилося до одинадцяти, однак окремі нові учасники досі не надали жодної позики і понад 90% видач сконцентровано в трьох державних банках.

По-друге, зросла й кількість акредитованих забудовників: нині можна отримати іпотеку на квартиру в 201 будинку від 91 забудовника.

По-третє, жовтневі зміни дизайну передбачали обмеження максимального віку житла трьома роками (за винятком кількох областей та внутрішньо переміщених осіб), зниження до 10% першого внеску для молоді, підвищення ставок після десятого року кредитування.

Тобто, можна припустити, що вирішення проблеми з дефіцитом коштів в компанії “Укрфінжитло” має знову активізувати кредитування.

Уряд не вперше дофінансовує “Укрфінжитло”

Кабінет міністрів України “вливав” кошти у капітал “Української фінансової житлової компанії” і раніше. Як нагадує БізнесЦензор, наприкінці 2021 року “Укрфінжитло” за рахунок операцій з ОВДП докапіталізували на 20 млрд грн, наступного року теж саме зробили, але вже на 30 млрд грн. Ці кошти, як зазначалось, допоможуть в реалізації програми забезпечення громадян житлом на умовах іпотечного кредитування.

Василевич Сергій
Редактор