Мінфін хоче повернути лікарні на казначейські рахунки: у Раді заявили про негативні наслідки

12 Листопада 11:57

Міністерство фінансів має намір перевести лікарні на казначейські рахунки з 1 березня 2025 року. Це передбачено в проєкті Закону про Державний бюджет України на 2025 рік. Про це повідомила народна депутатка об’єднання “Справедливість”, членкиня Комітету ВРУ з питань здоров’я нації Ольга Стефанишина, інформує Комерсант український

Нардепка нагадала, що 30 жовтня Верховна Рада України відхилила пропозицію Міністерства фінансів повернути лікарні на казначейські рахунки в Держбюджеті-2025.

Але у другому читанні ця ініціатива знову була внесена на розгляд. Стефанишина вважає, що це не лише крок назад для медичної системи, а й спроба повернути лікарні під ручний контроль держави, що загрожує руйнуванням здобутої фінансової автономії та стабільності.

“Памʼятаєте, 30 жовтня Парламент відхилив пропозицію Мінфіну до Держбюджету-2025 перевести українські лікарні на казначейські рахунки. Так от: на нашу думку просто наплювали. І на 2 читання ця норма знову там. Бо комусь дуже хочеться керувати лікарнями в ручному режимі”, – написала нардепка.

Стефанишина зауважує, що повернення лікарень під казначейський контроль може мати катастрофічні наслідки для їхнього розвитку та здатності оперативно реагувати на виклики, особливо під час воєнного стану.

“Лікарні сьогодні і так працюють в надскладних умовах і повертати їх назад в залежність від Мінфіну – величезне шкідництво. Це знищить фінансову автономність лікарень, зупинить їхній розвиток, позбавить можливості швидко реагувати на виклики воєнного стану”, – пояснює Стефанишина.

Фінансова автономність лікарень, здобута за останні роки, дозволяє медичним закладам самостійно планувати та розподіляти кошти, забезпечуючи своєчасну оплату праці медичного персоналу та покращення умов для пацієнтів. За словами Стефанишиної, повернення лікарень на казначейські рахунки призведе до регулярних затримок у виплатах зарплат медичним працівникам та оплаті послуг пацієнтів.

“Як результат: регулярні затримки заробітних плат медичним працівникам і оплати послуг пацієнтам!” – зазначає депутатка.

Стефанишина закликала своїх колег у Раді та суспільство об’єднати зусилля, щоб остаточно відхилити цю ініціативу під час остаточного голосування.

Раніше Міністерство фінансів пояснило, що переведення рахунків надавачів медичних послуг на обслуговування в органи Казначейства не змінить курсу медичної реформи та не вплине на автономність закладів у розпорядженні своїми коштами.

“Держава не буде впливати на витрачання коштів надавачів медичних послуг. Наразі кошти за програмою медичних гарантій Національна служба здоров’я України спрямовує з казначейського рахунку на банківські рахунки лікарень. Тобто кошти перераховуються з єдиного державного казначейського рахунку та зберігаються на рахунках у банківських установах. Обсяг таких коштів щомісяця становить понад 22 млрд гривень”, – йдеться у повідомленні.

У Мінфіні зазначили, що в умовах війни та критичності підтримки ліквідності єдиного державного казначейського рахунку зберігання коштів, отриманих за програмою медичних гарантій, на банківських рахунках не сприяє фінансовій стійкості держави.

Зазначимо, що наприкінці вересня лікарська та пацієнтська спільноти попереджали про можливий колапс медичної системи у 2025 році через новий держбюджет.

На початку жовтня Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування рекомендував вилучити норму про переведення медичних закладів на небюджетні рахунки казначейства з проєкту держбюджету на 2025 рік.

Дзвенислава Карплюк
Редактор