Міністерство енергетики України має борги щодо оплати праці перед низкою вугледобувних підприємств. Про це у відповідь на запит Комерсант український повідомили в Міненерго. Заборгованість є перед сімома підприємствами, найменша з яких – 1 місяць, а найбільша – 62 місяці. Сумарно Міненерго заборгувало шахтарям зарплати за 161 місяць, а це трохи понад 13 років.
Наявні заборгованості перед вугледобувними підприємствами станом на 1 серпня 2024 року:
ДП “Селидіввугілля” – 16 місяців. Причина — дефіцит обігових коштів від реалізації вугільної продукції, скорочення обсягів виробництва, дебіторська заборгованість.
ДП “Мирноградвугілля” – 24 місяці. Причина — дефіцит обігових коштів, недостатній обсяг видобутку вугілля, складнощі з реалізацією продукції.
ДП “Вугільна компанія “Краснолиманська” – 49 місяців. Причина — Дебіторська заборгованість.
ДП “Добропіллявугілля- видобуток” – 1 місяць. Причина — дебіторська заборгованість, складнощі з реалізацією продукції.
ДП “Волиньвугілля” – 62 місяці. Причина — дефіцит обігових коштів від реалізації вугільної продукції.
ДП “Львіввугілля” – 5 місяців. Причина — дебіторська заборгованість за відвантажене вугілля.
ПрАТ “Шахта “Надія” – 4 місяці. Причина — дефіцит обігових коштів, зупинка виробництва.
Що кажуть в Міненерго
У Міненерго проблему визнають та наголошують, що частина грошей виплачується.
“Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» передбачено видатки за програмою КПКВК 2401590 «Реструктуризація вугільної галузі» (далі – Програма) в обсязі 2 995 867,5 тис. гривень.
Упродовж січня — липня 2024 року на оплату праці та внесення обов’язкових платежів, пов’язаних з виплатою заробітної плати, за Програмою станом на 10.08.2024 спрямовано 1 525 352,0 тис. грн, у тому числі ДП «Львіввугілля» – 220 897,0 тис. грн, що становить 100 % від запланованого.
Крім того, на виплату заробітної плати за програмою КПКВК 2401070 «Заходи з ліквідації неперспективних вугледобувних підприємств» (ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля») спрямовано 5 725,1 тис. гривень”, – заявили у Міненерго.
Також як повідомили редакції , у частині реалізації вугілля з ресурсів державних підприємств на час ремонту пошкодженого обладнання теплоелектростанцій, Міненерго опрацьовує питання відновлення експорту енергетичного вугілля, додаткових напрямків реалізації та ринків збуту вугілля для потреб споживачів різноманітних галузей економіки.
“За поданням Міненерго до Мінекономіки відповідних пропозицій прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 30.05.2024 No 610 «Про внесення змін у додаток1 до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 р. No 1402», якою дозволено у 2024 році експорт кам’яного вугілля, антрациту, брикетів, котунів та аналогічних видів твердого палива, одержаних з кам’яного вугілля, з установленням експортної квоти в обсязі 1,153 млн тонн, що сприятиме надходженню на вугледобувні підприємства обігових коштів, які можуть бути спрямовані на здійснення відповідних фінансових розрахунків”, – повідомили в Міністерстві.
Шахтарі звертаються до Галущенка через заборгованість у 632 млн. грн
Попри такі заяви Міністерства, Профспілкові лідери ДП “Львіввугілля”, одного з підприємств про які йшлося раніше, від імені трудового колективу звернулися вже до міністра енергетики Германа Галущенка, а все — через борги перед ними.
Реалізація енергетичного вугілля ДП “Львіввугілля” здійснювалась на Трипільську ТЕС ПАТ “Центренерго” через ДП “Укрвугілля”. Заборгованість ДП “Укрвугілля” перед ДП “Львіввугілля” за відвантажене вугілля з лютого по квітень 2024 становить 426 млн.грн., що своєю чергою спричинило утворення заборгованості по виплаті заробітної плати працівникам 632 млн. грн. за лютий липень 2024.
Така ситуація спричиняє серйозну напруженість в трудових колективах, а особливо за результатами зустрічі 1-2 серпня у міністерстві та на фоні корупційного скандалу з уже минулим заступником ввіреного Вам міністерства”, – повідомили в ДП “Львіввугілля” та попросили міністра взяти під свій особистий контроль питання погашення заборгованості заробітної плати шахтарям. Відповіді від міністерства наразі немає.
Автор — Альона Капліна