Мільйонери в Україні: офіційних багатіїв стало втричі менше
18 Березня 16:57
Якщо вірити статистиці державної податкової служби (ДПС), протягом січня-лютого минулого року доходи понад 1 млн грн задекларували лише 3186 громадян на загальну суму 21,8 млрд грн. Але якщо порівнювати з попереднім роком, то кількість мільйонерів в країні скоротилася втричі. При тому, що найбільш «урожайним» на мільйонерів був саме 2023 рік, коли було зареєстровано рекордних 12374 мільйонери. Куди поділися українські мільйонери, виїхали чи пішли в підпілля, розбирався Комерсант український.
Трохи більш як три тисячі українців, які задекларували понад 1 млн грн доходу, – це крапля в морі. По суті, на кожного з них припадає в середньому 6,8 млн грн. Концентрація основних мільйонерів за даними ДПС, виявилася в Києві, Дніпропетровській та Львівській областях. Наймолодшому мільйонеру України – 3,5 року. Його уповноважена особа задекларувала доходи у вигляді спадщини або подарунка від осіб, що не є близькими родичами. Найстаршій мільйонерці – 96 років. Вона є мешканкою Києва і задекларувала доходи за 2024 рік від продажу цінних паперів.
Роком раніше, у 2023-му, мільйонні декларації подали 12374 українці. Кількість мільйонерів зросла на 2863 особи порівняно з 2022 роком, коли їх було 9511 осіб. Але різке падіння числа офіційних мільйонерів можна пояснити кількома важливими факторами.
До речі, в статистику мільйонерів за минулий рік потрапили й мільйонерки. Від проникливого погляду нардепа Данила Гетьманцева не сховалися доходи моделей «OnlyFans», яких він сам вивів на «чисту воду», а точніше на податки. Серед них громадянка «С», яка отримала за створення платного контенту на інтернет-платформі «OnlyFans» за кілька років понад 4 млн доларів. Також громадянка «К», яка від цієї діяльності отримала понад 3 млн доларів, та громадянка «Б» з її близько 1,8 млн доларів доходу. Як нагадав Гетьманцев, іноземні доходи необхідно декларувати та сплачувати з них податки.
Мільйонери вже не ті, що були раніше
Як зазначає в коментарі Комерсант український економічний експерт Юрій Гаврилечко, на перший план виходить економічна ситуація в країні. Адже для того, щоб мільйони були легальними, їх потрібно офіційно заробити.
«Якщо економіка падає, а вона у нас росте тільки в Держстаті, люди бідніють, мільйонери в тому числі. Крім того, не всі мільйонери їх заробили, адже хтось міг продати майно, отримати спадщину, зняти депозити. І ці гроші почали витрачатися на їжу, яка значно подорожчала. Способів легально заробити гроші стало менше, а витрат стало більше. Тому нічого дивного, що у нас стало менше офіційних мільйонерів», – підкреслює Юрій Гаврилечко.
Другий нюанс, який варто враховувати, це те, що на самому початку війни мільйон був близько 40 тис. доларів США. А зараз мільйон – це небагато більше ніж 23 тис. доларів. Різниця в курсі долара суттєва. При цьому рівень середньої заробітної плати залишився практично на довоєнному рівні, отже, заробити мільйон стає складніше.
«Зменшитися кількість мільйонерів могло ще й тому, що вони виїхали або ж їхні капітали вже працюють не в Україні. І, судячи за планами Мінфіну, в найближчому майбутньому ще більше людей і капіталу буде працювати не в Україні. Підвищення оподаткування ще ніколи не сприяло розвитку економіки», – підкреслює Юрій Гаврилечко.
Тіньові мільйонери
Але, по суті, у нас сьогодні нелегальних, неврахованих мільйонерів набагато більше, ніж легальних, зазначає юрист Сергій Козуб. До них у першу чергу належать ФОПи, ті ж ІТ-шники, більшість з яких отримує щомісяця не менше 3 тис. доларів. Якщо порахувати за рік, навіть з вирахуванням податків, вони мають свій гривневий мільйон. А скільки приватників заробили незаконно мільйони на переправці військовозобов’язаних за кордон, або ж ТЦК і ВЛК, продаючи відстрочки від служби в армії, так це взагалі не злічити.
«Дійсність така, що підпільних мільйонерів, які намутити мільйони, не злічити. За прикладами далеко ходити не треба. Згадаємо голову Хмельницького МСЕК, яка мільйони ховала по всіх тумбочках в будинку. Згадаємо воєнкомів-хабарників або ж чиновників з різних відомств і килими, устелені купюрами. Але при цьому, скільки тих чиновників, які забувають вносити в декларації мільйони, при досить скромній зарплаті», – зазначає в коментарі медіа Сергій Козуб.
Як вважає юрист, при тому рівні роботи антикорупційних органів, тіньових мільйонерів у нас в країні маса. Як мінімум в 100 разів більше, ніж офіційно зареєстрованих. Адже сьогодні мільйон – це трохи більш як 20 тисяч доларів. При такому розкладі вже потрібно рахувати не мільйонерів, а мільярдерів.
Як зазначає Юрій Гаврилечко, сьогодні розрив між багатими та бідними просто колосальний. Рядові українці злидарюють, адже їм понад половину своєї мінімальної зарплати доводиться витрачати на їжу, навіть без урахування інших витрат.
«У Польщі мінімальна зарплата в шість разів вища, ніж в Україні. Ціни на товари й послуги або такі ж, як у нас, або нижчі, але при цьому система оподаткування дуже схожа на нашу. У нас же мінімальна зарплата не змінюється, як була до повномасштабної війни, так і залишилася й донині, але ціни були нижчі на товари та послуги», – зазначає Юрій Гаврилечко.
Як підкреслюють експерти, динаміка показує, що кількість офіційних мільйонерів в Україні продовжить зменшуватися і цей рік буде найпоказовішим. При цьому кількість бідних буде зростати.
Автор — Алла Дуніна