Із березня 2022 року, коли США та Європейський Союз заборонили експорт своїх банкнот в рф, туди були відправлено 2,27 млрд доларів і євро. Про це пише Reuters із посиланням на митні дані, повідомляє Комерсант український
Дані, про які раніше не повідомляли, свідчать про те, що росії вдалося обійти санкції, які блокують імпорт готівки, і дозволяють припустити, що долари та євро залишаються корисними інструментами для торгівлі та подорожей, навіть попри те, що Москва прагне зменшити свою залежність від твердої валюти.
Митні дані, отримані від комерційного постачальника, який записує та збирає інформацію, показують, що готівку транспортували до росії з країн, включаючи ОАЕ та Туреччину, які не ввели обмежень на торгівлю з росією. Країна походження більш ніж половини загальної кількості не була вказана в документах.
Митні документи охоплюють період з березня 2022 року по грудень 2023 року, і Reuters не змогло отримати доступ до свіжіших даних.
Різке зростання імпорту готівки перед вторгненням рф в Україну
Документи свідчать про сплеск імпорту готівки безпосередньо перед вторгненням. У період з листопада 2021 року по лютий 2022 року в росію було ввезено банкнот доларів і євро на суму 18,9 млрд доларів, тоді як за попередні чотири місяці – лише 17 млн доларів.
Керівник групи з міжнародної торгівлі та національної безпеки в американській юридичній фірмі Buchanan Ingersoll & Rooney Деніел Пікард заявив, що різке зростання постачань перед вторгненням свідчить про те, що деякі громадяни рф хотіли захистити себе від можливих санкцій.
Нагадаємо, у грудні уряд США пригрозив штрафними санкціями фінансовим установам, які допомагають росії обходити санкції, і наклав санкції на компанії з третіх країн протягом 2023 і 2024 років.
Росія почала називати долар і євро «токсичними» у 2022 році, оскільки широкі санкції обрізали її доступ до глобальної фінансової системи, перешкоджаючи платежам і торгівлі. Близько $300 млрд валютних резервів Банку росії в Європі були заморожені.
Центробанк росії швидко обмежив зняття фізичними особами готівки в іноземній валюті після вторгнення в Україну, намагаючись підтримати ослаблення рубля. Згідно з даними, з лютого 2022 року по кінець 2023 року з росії було вивезено 98 мільйонів у доларових та євро банкнотах.
Приплив іноземної валюти, навпаки, був значно вищим.
Хто найбільше ввозить долари і євро в рф
Найбільшим одиничним декларантом іноземної валюти була маловідома компанія «Аеро-Трейд», яка пропонує послуги безмитного шопінгу в аеропортах і на борту літаків.
За цей період вона задекларувала векселі на суму близько 1,5 мільярда доларів. «Аеро-Трейд» зареєструвала 73 партії по 20 мільйонів доларів або євро кожна, і всі вони були розмитнені в московському аеропорту Домодєдово. У митних деклараціях вантажі були описані як обмін або дохід від бортової торгівлі. У більшості випадків «Аеро-Трейд» значився лише як декларант, тобто суб’єкт, який готує та подає митну документацію. Агентство Reuters не змогло ідентифікувати клієнтів Aero-Trade і не змогло визначити джерело або місце призначення готівки.
Більше чверті з 2,27 мільярда доларів у банкнотах було імпортовано банками, значна частина з яких була оплата дорогоцінних металів.
Кілька російських банків отримали з-за кордону готівку на 580 мільйонів доларів у період з березня 2022 року по грудень 2023 року та експортували приблизно еквівалентну кількість дорогоцінних металів. Згідно з даними, у багатьох випадках вантажі золота чи срібла надходили компаніям, які постачали банкноти.
Згідно з документами, серед інших великих імпортерів готівки були підприємства, контрольовані Ростехом, державним військово-промисловим конгломератом рф.
Китайський юань став найбільш торговою іноземною валютою в рф
Китайський юань випередив долар і став найбільш торговою іноземною валютою в Москві, хоча значні проблеми з платежами залишаються.
Керівник інвестиційного відділу Astra Asset Management в росії Дмитро Польовий розповів, що багато росіян, як і раніше, хочуть мати готівкову іноземну валюту, зокрема для поїздок за кордон, а також для невеликого імпорту та внутрішніх заощаджень.
За його словами, для приватних осіб долар, як і раніше, залишається надійною валютою.