Метапневмовірус в Україні: чи варто хвилюватися українцям та як діяти при перших симптомах?
6 Січня 18:49Міністерство охорони здоров’я України відреагувало на чутки про спалах метапневмовірусу. Центр громадського здоров’я підкреслив, що цей вірус щороку циркулює в Україні та зазвичай має легкий перебіг. Втім, яких рекомендацій мають дотримуватися українці, які симптоми варто вважати небезпечними та кому потрібно бути особливо обережним і що робити, щоб уникнути ускладнень? Комерсант український розбирався разом з лікарем Тарасом Жиравецьким.
Міністерство охорони здоров’я України заявило, що спалаху метапневмовірусу, про який активно пишуть у соцмережах, наразі немає.
“Ситуація рутинна і повністю контрольована. Метапневмовірус — — це традиційний вірус, який циркулює в Україні протягом кожного епідсезону. Порівняно з таким захворюванням, як грип, метапневмовірус зазвичай протікає значно легше і дуже рідко спричиняє ускладнення”, – повідомляє Центр громадського здоров’я.
Водночас міжнародні ЗМІ повідомляють про значне навантаження на лікарні в північних провінціях Китаю через цей вірус. Окремі випадки вже зафіксовані в інших країнах, зокрема у Великій Британії.
Що таке метапневмовірус та чи може бути небезпечним?
Лікар Тарас Жиравецький в ексклюзивному коментарі для Комерсант український пояснив природу вірусу, ризики та рекомендації для українців.
“Метапневмовірус – це відомий вірус, який викликає легкі ГРВІ. У дуже ослаблених пацієнтів він може спричинити бронхіт чи запалення легень. Але, по суті, всі ми вже з ним стикалися. У більшості людей є антитіла до цього вірусу”, – розповів Тарас Жиравецький.
За словами лікаря, специфічного лікування цього вірусу не існує.
“Ліків проти метапневмовірусу немає. Препарати від грипу на нього не діють. Вірус зазвичай перебуває в організмі 3–5 днів і проходить самостійно”, – Тарас Жиравецький
Пандемія COVID-19 могла вплинути на загальний імунітет населення, каже лікар. Повторне інфікування COVID-19 знизило стійкість організму. Це може впливати на людей із групи ризику – дітей, алергіків, людей із діабетом чи іншими хронічними захворюваннями.
Жиравецький звернув увагу на симптоми, які можуть бути сигналом для звернення до лікаря.
“Температура спочатку може бути невисокою, але згодом зростати. На тлі цього вірусу можливі пневмонія або сильний бронхіт. Якщо з’являється задишка, сильна пітливість чи температура не спадає – це привід звернутися до лікаря”, – Тарас Жиравецький
Діагностика та лікування
Жиравецький повідомив, що в Україні наразі немає необхідних реактивів для підтвердження метапневмовірусу.
“Для діагностики потрібен ПЛР-тест, але реактивів в Україні поки що немає. МОЗ обіцяє, що вони з’являться за 2–3 тижні. Зараз такі тести можна зробити лише за кордоном”, – Тарас Жиравецький
Лікар наголосив на важливості аналізів при ускладненнях. На третій-четвертий день захворювання, якщо є підозра на пневмонію, рекомендую зробити аналіз на C-реактивний білок. Якщо показник високий, це сигнал для призначення антибіотиків.
Хто в групі ризику та чи є вакцина?
Особливо важко хвороба може протікати у дітей з алергічними захворюваннями, астмою або атопічним дерматитом. У них можливі загострення цих станів, зазначає лікар. Також ризикують люди із зайвою вагою, діабетом чи аутоімунними захворюваннями.
Лікар також зазначив, що наразі йдуть розробки вакцини.
“Компанія Moderna працює над створенням РНК-вакцини проти метапневмовірусу. Вона вже пройшла перший етап тестувань, але поки що вакцина знаходиться на стадії розробки”, – Тарас Жиравецький
Головне – не панікувати, резюмує лікар. Метапневмовірус нічим принципово не відрізняється від інших сезонних вірусів. Потрібно вчасно звертатися до лікаря, особливо якщо хвороба триває понад три дні чи є підозра на ускладнення.
Автор — Анастасія Федор