Медичний канабіс в Україні: видано перший офіційний дозвіл
4 Червня 09:41
Україна дозволила ввезення медичного канабісу, видавши перший дозвіл на його субстанцію. Про це повідомляє «Комерсант Український» з посиланням на пресслужбу Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.
“02 червня 2025 року Держлікслужбою було видано перший дозвіл на право ввезення на територію України субстанції медичного канабісу”, – йдеться у повідомленні.
Вказано, що дозвіл було видано на субстанцію, яка зареєстрована в Україні та внесена до Державного реєстру лікарських засобів України.
Легалізація медичного канабісу відбулась в Україні минулого року
16 серпня 2024 року в Україні набув чинності закон про легалізацію медичного канабісу, який дозволив лікарям призначати ліки на основі канабісу.
В Української Асоціації медичного канабісу з посиланням на інформацію представників МОЗ повідомляють, що в Україні понад 6 000 000 людей потребують ліки на основі медичного канабісу.
У 2024 році також після тривалих обговорень було ухвалено Закон «Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності». І тепер в Україні регулюється обіг канабісу не лише в медичній, а й у промисловій та науковій діяльності, що значно спрощує процедуру реєстрації посівів технічних конопель.
Вирощувати медичний канабіс зможуть лише юридичні особи, які отримають відповідну ліцензію, та дотримуватимуться належної практики культивування, у закритому ґрунті (теплиці) під цілодобовим відеонаглядом та з доступом для Нацполіції. Також кожен кущ матиме індивідуальний код, щоб можна було відстежувати рух рослин до пацієнта.
У 2025 році в аптеках мають з’явитись ліки з канабісу
На початку січня цього року в Україні вже було зареєстровано перші ліки на основі медичного канабісу – оральні краплі іспанського бренду. Зараз йдеться поки що лише про імпорт подібних ліків. «Комерсант Український» про це розповідав.
Ліки з медичного канабісу продаватимуться виключно у виробничих аптеках, тобто тих, які виготовляють ліки за індивідуальними рецептами лікарів та на вимогу медзакладів. Таких аптек в Україні поки лише близько двохсот.
Аптеки, які виготовлятимуть ліки, повинні мати три ліцензії – на роздрібну торгівлю, виготовлення препаратів та обіг наркотичних речовин.
Відпускатимуться такі ліки в аптеках за електронним рецептом лікаря на імʼя пацієнта.
Для України важливо запустити власне виробництво. У майбутньому це знизить вартість препаратів і зробить їх доступнішими для пацієнтів.
Що таке медичний канабіс
Цінність конопель з точки зору медицини полягає у канабіноїдах — сполуках, що містяться у рослині. Більшість канабіноїдів нині досі добре не досліджена. Найбільш відомими є тетрагідроканабінол (ТГК або латинською THC) та канабідіол (КБД або CBD). Саме ці два канабіноїди найчастіше згадуються, коли йдеться про медичний канабіс.
Тетрагідроканабінол — “наркотична” складова конопель. Саме через неї у XX столітті коноплі віднесли до небезпечних наркотичних речовин. Медичний канабіс — це не лише коноплі з низьким вмістом наркотичної сполуки ТГК, а й ті, де відсоток тетрагідроканабінолу низький.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Лікування канабісом
Доцільність терапевтичного застосування конопель підтверджене вченими для таких станів:
- неврологічні захворювання: розсіяний склероз, епілепсія (за попередніми висновками, канабіс може мати позитивний вплив на лікування хвороби Альцгеймера, хвороби Хантінгтона і синдрому Туретта);
- захворювання травного тракту (за переконливими доказами, коноплі мають значний позитивний ефект на полегшення побічних ефектів під час хіміотерапії при онкології (особливо при нудоті та блювоті) та побічних ефектів, пов’язаних з лікуванням ВІЛ/СНІД;
- за попередніми висновками, позитивний ефект спостерігається також щодо виразкового коліту і хвороби Крона, а також при запаленні та дисфункції моторики кишківника;
- окрім цього, препарати на основі канабісу використовуються для посилення апетиту при захворюваннях, що призводять до втрати ваги та виснаження);
- наркотична залежність та проблеми психічного характеру (за попередніми доказами, ефективним є використання канабісу як замісної терапії для опіоїдів, стимуляторів (зокрема, кокаїну) та алкоголю, а також для подолання тривоги, посттравматичних стресових розладів та порушення сну);
- хронічний біль невропатичного походження;
- паліативна допомога (в основному препарати на основі канабісу застосовують для полегшення комплексу симптомів у онкохворих, які потребують паліативної допомоги, включаючи полегшення болю, розладів харчування, налагодження сну).
Окрім цього, науково доведено, що фітоканабіноїди здійснюють високоефективну антимікробну дію (на стафілококи та стрептококи), а також демонструють помітний позитивний ефект при лікуванні посттравматичного синдрому, різних захворювань імунної системи, артриту та ревматизму, астми, різних форм склерозу, герпесу, діабетичної нейропатії, анорексії та багатьох інших недугів.
Застосування коноплі (Cannabis) у світі
Використання канабісу в медичних цілях (або, залежно від особливостей регулювання, використання препаратів, виготовлених на основі конопель) дозволено у понад пів сотні країн світу, серед яких Німеччина, Іспанія, Нідерланди, Італія, Чехія, Франція, Португалія, Польща, Греція, Австрія, Данія, Бельгія, Норвегія, Ізраїль, Великобританія, США, Канада та ін.