Медійники та митці можуть перетинати кордон, але не всі: коли можлива відмова
6 Березня 14:35
Уряд своїм рішенням оновив правила перетинання державного кордону громадянами України і дозволив виїзд за кордон особам, які відносяться до сфери культури, стратегічних комунікацій, медіа та інформаційної сфери. Про це нагадали у Державній прикордонній службі, інформує Комерсант український.
При цьому, в ДПСУ попередили, що чоловіки віком від 18 до 60 років зможуть виїхати за кордон лише за умови виконання правил перетинання державного кордону та наявності підтвердних документів:
– листа Міністерства культури та стратегічних комунікацій або Мінцифри до Адміністрації Держприкордонслужби щодо деталей поїздки;
– запрошення іноземної організації (з перекладом українською);
– військово-облікового документа з відповідними відмітками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або військово-облікового документа в електронній формі.
У Держприкордонслужбі наголосили: якщо мету поїздки не підтверджено, у виїзді буде відмовлено.
Там також нагадали, що Міністерство культури та стратегічних комунікацій та Мінцифри розглядають звернення лише за дотримання всіх вимог, а листи до Адміністрації Держприкордонслужби не надаються у разі невідповідності поданих документів.
Нагадаємо, Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України», яка створює правові підстав для тимчасового виїзду за межі України чоловіків призовного віку, що провадять професійну діяльність у сфері культури, кінематографії, стратегічних комунікацій, медіа та інформаційній сфері.
Постановою визначені категорії фахівців, процедура отримання листа-сприяння, перелік документів, строки перебування за кордоном тощо. Запроваджений також розширений перелік органів влади, які уповноважені перевіряти документи, подані інституціями. Визначено чіткі вимоги відповідності критеріям для отримання листа-сприяння від Мінкульту.
Передбачено, що максимальний строк перебування митців та медійників за кордоном становить не більше 60 календарних днів з дня перетинання державного кордону. Строк безперервного перебування за кордоном може бути збільшений до 30 календарних днів у разі отримання окремого листа-погодження.
Як медійники оцінюють зміни в правилах
Якщо досі видача листів сприяння була політичним рішенням, відповідальність за яке несло безпосередньо Міністерство культури і стратегічних комунікацій, то відтепер відповідальність із міністерством за те, кому дозволяти виїзд за кордон, розділятимуть інституції, до яких належать працівники. На це звертає увагу профільне видання Детектор медіа.
Відтак, зазначає видання, віднині всі звернення про дозвіл на виїзд за кордон мають спрямовуватися до адміністрацій профільних інституцій (до прикладу, Держкіно, якщо йдеться про фахівців сфери кіно, Український інститут книги – якщо йдеться про книжкову сферу). Надалі профільні інституції самі опрацьовуватимуть звернення, перевірятимуть надані документи та самостійно надсилатимуть їх до Мінкульту.
Дещо дивним з огляду на збільшення відповідальності профільних інституцій, як вважає Детектор медіа, виглядає те, що листи сприяння підписуватиме все одно винятково міністр культури або ж т.в.о. міністра.
Також в нових правилах чітко встановлено переліки документів, необхідних для отримання листів сприяння для виїзду за кордон: основні з них – це запрошення від сторони, що приймає, а також військово-обліковий документ. Але є і додаткові – для різних категорій. Так, заклади культури, що належать до сфери управління Мінкульту та провадять діяльність у сфері охорони культурної спадщини, а також ФОПи, можуть звертатися до міністерства по листи сприяння напряму. Але, приміром, ФОПи додатково мають надавати витяг із Єдиного державного реєстру, а також документи, що підтверджують ведення культурної або медійної діяльності протягом визначеного часу.
Видання також звертає увагу на те, що деякі категорії інституцій, як-от громадські організації чи невеликі незалежні медіа, що не є закладами критичної інфраструктури, вочевидь, узагалі не зможуть подавати документи на отримання листів сприяння у Міністерстві культури і стратегічних комунікацій.
Правила виїзду переглянули через факти неповернення осіб з-за кордну
Міністерство культури і стратегічних комунікацій з 3 березня призупиняло видачу листів сприяння для виїзду військовозобов’язаних діячів культури та представників ЗМІ за кордон.
Причиною призупинення стали численні випадки, коли особи, що отримали дозвіл Державної прикордонної служби для тимчасового виїзду за кордон за листом сприяння від Міністерства, не поверталися до України у встановлені терміни.
Скільки зафіксовано неповернень з-за кордону
До Міністерства культури і стратегічних комунікацій України з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року надійшло 4047 запитів на отримання листів щодо сприяння перетину кордону. До Державної прикордонної служби України спрямовано 2744 листа щодо сприяння перетину державного кордону. Такі дані містяться у відповіді Мінкультури на запит агентства «Інтерфакс-Україна».
Згідно з даними Держприкордонслужби за 2024 рік, за листом сприяння від Міністерства культури і стратегічних комунікацій України не повернулось 579 діячів.