Мазурашу пояснив, чому президент не підписав закон про переведення годинників 

26 Жовтня 2024 14:29
ЕКСКЛЮЗИВ

Непідписання президентом закону про переведення годинників відповідає позиції більшості виборців “Слуги Народу”. Про це у коментарі Комерсант український https://www.komersant.info/ розповів народний депутат від партії Слуга народу Георгій Мазурашу

“На даний час те, що проголосований закон ще не підписаний президентом, не відіграє ніякої ролі. Зрозуміло, що він не буде заветований (термін вийшов для цього), але якщо підпис буде поставлений і закон набуде чинності до завершення “зимового часу”, у 2025-му Україна вже не перейде на літній час”, – каже нардеп. 

Він також висловив сподівання, що президент таки не підпише цей закон.

“Не лише тому, що економічно все-таки суттєво економніше для країни переходити на “літній” і “зимовий” час. І не лише тому, що багато країн того ж Євросоюзу, орієнтуючись на який законопроєкт голосували, досі проводять ці переходи. І це інформація з відкритих джерел.

Для мене непідписання важливе ще й тому, що абсолютна більшість наших з Володимиром Олександровича виборців, з якими я комунікував на цю тему, зазначають, що якщо вже і припиняти переходити, то залишатися краще на “літньому” часі. І з економічної точки зору це теж вигідніше трішки, ніж залишатися на “зимовому””, – пояснив Мазурашу. 

Він також додав, що проводив відкрите опитування, в якому  запропонував виборцям обрати між “зимовим” і “літнім” часом, як постійним. 

“Наразі 83% респондентів віддали перевагу другому варіанту, тобто не підтримали рішення парламенту. А отже непідписання президентом цього закону відповідає позиції очевидної більшості наших з ним виборців. Взагалі я мав намір після підписання Президентом цього закону виступити із законодавчою ініціативою щодо змін, які дозволили б ще раз перейти на “літній” час, після чого надалі вже не переходити. Хоча, можливо, такий законопроєкт не буде актуальним, що теж буде добре, на мою думку”, – підсумував нардеп від “Слуги народу”. 

Нагадаємо, що раніше стало відомо, що президент України Володимир Зеленський не планує підписувати ухвалений у липні закон, який скасовує переведення годинників.

Законопроєкт про обчислення часу в Україні: що про нього відомо 

Йдеться про законопроєкт №4201, який мав скасувати сезонне переведення годинників в Україні. Його більшістю голосів (261 голос “за”) прийняли народні депутати 16 липня 2024 року. Ініціатором документа свого часу виступив спікер парламенту Руслан Стефанчук.

Закон встановлює в Україні постійний стандарт часу UTC+2 за міжнародною шкалою. До цього рішення Україна жила за східноєвропейським часом і двічі на рік переводить стрілки годинника: в останню неділю березня – на літній час, а в останню неділю жовтня – на зимовий.

Його мета, як зазначено у пояснювальній записці, – визначення правових засад встановлення одиниць часу, обчислення часу в Україні та забезпечення потреб громадян, суспільства і держави у достовірній інформації про точний час і календарну дату.

Автори законопроєкту та Комітет економічного розвитку, який рекомендував його до розгляду, стверджують, що він спрямований на захист здоров’я населення, оскільки на думку більшості науковців, зазначений порядок обчислення часу викликає значне погіршення стану здоров’я громадян в період адаптації до «літнього» та «зимового» часу. Такий «сезонний часовий стрибок» призводить до зміни біологічних ритмів людини. Також доведено, що переведення годинника не допомагає енергозбереженню.

Хто виступив проти Закону про обчислення часу

14 серпня народний депутат від партії “Європейська Солідарність” Олексій Гончаренко зареєстрував петицію, у якій закликав президента України ветувати законопроєкт про обчислення часу. Зауважимо, що вона навіть набрала необхідну кількість голосів для того, щоб бути розглянутою лідером держави.

Серед аргументів у петиції наводиться те, що світанок влітку наставатиме о 3:00 ночі, а темнітиме – вже о 20:00, що особливо відчують жителі східних регіонів. Також у петиції йдеться про те, що рішення не сприятиме економії електроенергії, адже підвищить її споживання ввечері. Водночас різниця в дві години з Європою вплине на співпрацю з партнерами.

Чому в Україні переводять годинники

Україна разом із республіками СРСР 1981 року теж почала переводити годинники задля економії електроенергії та подовження світлового дня. На початку 1990-х в країні спробували відмовитися від сезонного переходу, однак 1992 року переведення годинників знову відновили, врахувавши порядок обчислення часу, який діє в Європі.

Марина Максенко
Редактор

Читають зараз