Майже кожна друга компанія Німеччини думає про інвестиції в Україну – опитування
6 Лютого 15:35
Польща, Румунія та Україна є трьома найважливішими цільовими країнами для німецьких інвесторів у коротко- та середньостроковій перспективі. Такими є висновки «Огляду бізнесу Німеччини в Центральній та Східній Європі до 2025 року», які грунтуються на результатах опитування, проведеного з 20 листопада по 31 грудня минулого року асоціацією KPMG та Комітетом з економічних відносин у Східній Європі, інформує Комерсант український.
Як свідчать результати дослідження, після Польщі та Румунії Україна посідає третє місце серед цільових країн для компаній, які готові інвестувати. Далі йдуть Угорщина та Чехія. До речі, щодо останньої, то відносно неї фіксується найбільша динаміка зростання потенційного інвестиційного інтересу – з 23% у 2025 році до 31% до 2030 року. А найважливішими причинами інвестування в Польщу для німецьких компаній є близькість до Німеччини та існуючі можливості для розвитку бізнесу.
Які інвестиційні перспективи України
В Україну цього року планують інвестувати 35% компаній, які взяли участь в опитуванні. Можливість інвестування до 2030 року розглядають 41% компаній. Наразі кожна п’ята з опитаних компаній (21%) вже інвестували в українську економіку. 18% хочуть інвестувати в Україну в разі припинення росією війни і досягнення мирної угоди.
«Україна має потенціал стати новим енергетичним центром для Європейського Союзу, бути альтернативним виробничим місцем і відігравати важливу роль у сфері ІТ та аутсорсингу для європейських компаній», – так вважає Ніколай Кіскальт, керівник відділу Центральної та Східної Європи KPMG у Німеччині.
Якими є найбільші ризики і переваги для інвестування
Опитані німецькі компанії сприймають війну в Україні та загрозу з боку росії як ризик для регіону. Дві третини респондентів (67%) вважають саме відсутність безпеки в окремих країнах, а також політичні ризики, найбільшими стримуючими факторами для інвестування. Далі зі значним відставанням йдуть проблеми, спричинені корупцією в деяких країнах Центральної та Східної Європи (38%) та бюрократією (31%).
Серед трьох головних аргументів на користь інвестування представники німецьких компаній назвали наявність місцевого попиту, кваліфікованих працівників та низьку вартість робочої сили.
Для 40% компаній саме високий внутрішній попит є найважливішою перевагою для розміщення інвестицій в Центральній та Східній Європі. 37% опитаних цінують наявність кваліфікованих спеціалістів. Інша третина (33%) вбачають низьку вартість робочої сили основним аргументом на користь інвестиційної активності в конкретному регіоні.
Який вигляд нині має інвестиційний баланс України
За 11 місяців 2024 року прямі іноземні інвестиції в країну скоротились на 14% у річному вимірі. Про це повідомляв у січні цього року Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Згідно з наведеними даними, за 11 місяців 2024 року притік прямих інвестицій в Україну склав 3,98 млрд. доларів, чистий притік прямих інвестицій (за вирахуванням прямих інвестицій за межі України) – 3,64 млрд. доларів. Це на 14% (19% у випадку чистих прямих інвестицій) менше проти аналогічного періоду позаминулого року.
Оскільки левову частку прямих інвестицій (75% у 2023 році, 64% за 11 місяців 2024 року) складає реінвестований прибуток, то скорочення частково обумовлюється послабленнями, запровадженими НБУ у травні минулого року, на репатріацію «нових» дивідендів, нарахованих з 1 січня 2024 року.