Майже 2 тисячі українців цього року взяли ваучери на опанування професії кухаря
23 Жовтня 12:56Якісна підготовка фахівців для закладів харчування важлива складова успішної реформи шкільного харчування. Про це йшлося під час прес-туру по Одеській області, проведеного у межах впровадження реформи шкільного харчування, повідомляє Комерсант український з посиланням на сайт Міністерства економіки України.
Під час поїздки учасники ознайомилися з моделями організації харчування дітей та обговорили роль освіти для забезпечення необхідної кількості фахівців і вплив на економіку. Зокрема, відвідали Одеський центр професійно-технічної освіти, де функціонує один із трьох у регіоні кулінарних хабів. Тут навчаються студенти за спеціальністю “кухар”, а також проходять перекваліфікацію працівники шкільних їдалень.
Як розповіла заступник Міністра економіки України Тетяна Бережна, нині держава працює над системною зміною підходів до навчання та перенавчання кухарів, технологів та інших фахівців, які працюють у закладах харчування. Зокрема, через залучення роботодавців до наглядових рад центрів профтехосвіти, що дозволить їм безпосередньо впливати на підготовку спеціалістів, потрібних саме сьогодні, коригувати навчальні програми відповідно до реалій ринку праці, впроваджувати сучасні методики, посилювати практичну складову навчання фахівців.
Нагадаємо, реформа шкільного харчування в Україні розпочалася у 2020 році за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Її основна мета забезпечити учнів закладів освіти збалансованим та корисним харчуванням, а також популяризувати культуру здорового харчування серед дітей та їхніх родин.
Що передбачає реформа харчування у дитячих садочках та молодшій школі
Насамперед, йдеться про зміну підходів до організації процесів. Згідно із цим пропонується три інноваційні моделі:
Базова кухня – передбачає приготування їжі всередині закладу тільки для його вихованців.
Опорна кухня – передбачає приготування їжі для учнів закладу, а також доставку обідів до сусідніх шкіл чи садочків.
Фабрика-кухня – передбачає приготування їжі на окремому підприємстві за технологією Cook&Chill (охолодження від температури приготування до близько 3 градусів за Цельсієм) та доставку до великої кількості закладів освіти. Пілотний проєкт такої фабрики створили 2023 року в Бучі, де сьогодні готують понад 7500 порцій і відвозять до 16 закладів громади. Друге підприємство будують в м. Лозова Харківської області.
Фінансова підтримка реформи шкільного харчування
У державному бюджеті на 2024 рік передбачено 1,5 мільярда гривень на реалізацію проєктів з оновлення шкільних їдалень та закупівлі відповідного обладнання.
Від жовтня уряд забезпечує безоплатним одноразовим харчуванням учнів 1–4 класів. Для цього за ініціативою Президента України на 2024 рік з бюджету виділено 2 мільярди гривень, які будуть передані місцевим громадам у формі субвенції. Раніше гарячими обідами забезпечували лише учнів пільгових категорій, а фінансування покривалося коштом місцевих бюджетів.
Як це працює
Механізм розподілу коштів субвенції затверджений Кабінетом Міністрів України. Субвенція може бути використана як для придбання продуктів харчування, так і для оплати послуг кейтерингу та/або аутсорсингу.
Також нагадаємо, що Міністерство освіти спільно з Офісом реформ працює над впровадженням нового стандарту “Кухар закладу освіти”. І вже з вересня в Україні на базі закладів професійно-технічної освіти готують фахівців за новим державним стандартом “Кухар закладу освіти”.