Масштабний обстріл енергетичних обʼєктів: скільки Україна буде без світла протягом зими 2025

13 Грудня 18:11
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Сьогодні росія здійснила вже дванадцяту масовану атаку на енергетичну інфраструктуру з початку року. У результаті ракетно-дронового удару пошкоджено енергооб’єкти в кількох областях України. Про це повідомила пресслужба компанії “Укренерго”.

Зокрема, через цю атаку довелося збільшити обсяг обмежень споживання електроенергії, зокрема збільшилась кількість черг у графіку погодинних відключень порівняно з попереднім прогнозом на цей день.

“Аварійно-відновлювальні роботи на пошкоджених об’єктах розпочались відразу після завершення повітряної тривоги. Енергетики роблять все можливе для швидкого відновлення постачання електроенергії”, — йдеться в повідомленні.

На цей час у всіх регіонах одночасно працюють три черги графіка погодинних відключень.

Комерсант український детально розбирався, чого українцям чекати далі та якою може бути зима і скільки триватимуть відключення світла в холодний період року.

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україні, за словами доктора технічних наук, виконавчого директора Інституту сталого розвитку та голови Ради Української асоціації відновлюваної енергетики Станіслава Ігнатьєва, українська енергосистема зазнала значних втрат. У ексклюзивному коментарі для Комерсант український, експерт розповів про масштаби руйнувань та озвучив три основні сценарії розвитку енергетики в Україні до 2025 року.

Руйнування енергетичних потужностей: що втратила Україна

“З початку війни в Україні зруйновано та окуповано 42% генеруючих потужностей енергосистеми. Найбільшими втратами стали пошкодження Запорізької атомної електростанції (6 ГВт) та значні проблеми з теплогенерацією. Вугільні ТЕЦ втратили 87% своїх потужностей”, — зазначив Ігнатьєв.

Експерт також повідомив, що пошкодження зазнали 2,3 тисячі МВт потужностей гідрогенерації. За його словами, ці цифри вказують на серйозні виклики для стабільного функціонування енергосистеми країни в умовах війни.

Три сценарії розвитку енергетики до 2025 року

Станіслав Ігнатьєв представив три можливі сценарії розвитку енергетичної ситуації в Україні на найближчі роки. Сценарій 1 — Відсутність інвестицій та дефіцит електричної енергії. У цьому сценарії, якщо не буде відновлена довіра інвесторів до енергетичного сектору, а також якщо не припиняться обстріли енергетичних об’єктів, в Україні на наступні 5-7 років зберігатиметься дефіцит електроенергії. Ігнатьєв наголошує, що цей дефіцит не можна буде перекрити імпортом. Тому, ймовірно, українці будуть змушені звикати до тривалих графіків погодинних відключень та до реальності “країни генераторів”.

“Графіки відключень продовжуватимуться, і енергосистема буде дуже вразливою, з великим ризиком для енергетичної безпеки країни”, — пояснює Ігнатьєв.

Сценарій 2 — Оптимістичний розвиток за умов інвестицій. Цей сценарій передбачає повернення інвесторів до енергетичної галузі, що дозволить відновити частину зруйнованих потужностей. Вже заплановано будівництво до 800 МВт вітрових електростанцій, а також розвиток дахових сонячних електростанцій (СЕС) з потужністю до 0,5 ГВт. Крім того, будуть інвестувати в газопоршневу генерацію для покриття власних потреб підприємств.

“У разі стабільної ситуації, за підтримки інвестицій, до 2025 року можна очікувати зменшення дефіциту електроенергії та зменшення навантаження на загальну енергосистему”, — зазначає експерт.

Сценарій 3 — Продовження масованих атак на енергетичні об’єкти. У разі продовження атак на енергетичну інфраструктуру, особливо на підстанції НЕК “Укренерго”, ситуація з дефіцитом електричної енергії може суттєво погіршитися. За словами Ігнатьєва, при значних пошкодженнях підстанцій енергосистема може “розпастися” на регіональні “енергетичні острови”. Це означатиме, що окремі області зможуть покривати лише власні мінімальні потреби в енергії, що спричинить тривалі відключення електроенергії.

“Наприклад, у Києві, де вдень споживається 1,1 ГВт електроенергії, а в пік — 1,5 ГВт, наявна генерація може покрити лише 0,7 ГВт. Це означатиме до 10-12 годин відключень на добу”, — попереджає Ігнатьєв.

Необхідність відновлення енергетичної безпеки

Як підкреслює Станіслав Ігнатьєв, відновлення енергетичних потужностей та залучення інвестицій є критично важливими для забезпечення стабільного функціонування енергосистеми України у найближчі роки. Однак, успіх цього процесу залежатиме від військової ситуації, а також від здатності держави та приватного бізнесу разом працювати над відновленням і модернізацією енергетичної інфраструктури.