Минулу зиму Україна пережила майже без відключень світла та блекаутів. Однак чого очікувати цього року – відкрите питання, бо частина блоків АЕС перебувають в ремонті, а удари росіян по енергетичній системі – непрогнозовані та можуть статися будь-якої миті. На думку співзасновника Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчука, сценарії проходження холодів можуть бути різними. Все залежить від швидкості ремонту та погоди. Про це він розповів в ексклюзивному коментарі Комерсант український
“Позиція представників влади, зокрема Міненерго чи Укренерго полягає в тому, що ніхто не може сказати точно що і як буде. Але це не правильний меседж, бо ці організації, зокрема Міненерго, Укренерго чи Нафтогаз завжди мають певний план проходження опалювального сезону і він завжди відштовхується від середньостатистичних температурних режимів, обсягів споживання газу та електроенергії”, – розповів він.
Як зауважив Корольчук, для будь-яких прогнозів треба виходити з наявних можливостей, які зараз у нас обмежені.
“Але план дій точно є. Думаю, що буквально з середини жовтня цілком реальний початок відключень. Все буде залежати звісно від обстрілів та від погоди. Бо якщо температура буде знижуватися – відключення будуть повертатися”, – повідомив експерт.
За його словами, наразі завершуються роботи по ремонту теплових електростанцій. Їх вже вводять в експлуатацію, але не факт, що воно буде стабільно працювати.
“Яка картина нас буде чекати зимою: по суті у нас більш-менш прогнозована робота блоків АЕС, які плюс-мінус не пошкоджені, ракетних ударів по них не було. Частина ГЕС теж може працювати. Все інше у нас пошкоджене, в режимі ремонтів. Плюс є проблема підстанцій роботи Укренерго. Тому відключення будуть, навіть якщо не в жовтні. Опалювальний сезон формально має початися з 15 жовтня, неформально – коли середня температура буде 8 градусів протягом 3х днів. Це одразу стане проблемою для електроенергії. Люди одразу будуть включати обігрівачі, кондиціонери – це буде гнати споживання”, – наголосив Корольчук.
Також експерт надав свій прогноз щодо ймовірних блекаутів взимку.
“Якщо зима буде середньостатистичною, то я думаю, що відключення електроенергії будуть практично щодня. Все залежить від глибоких періодів похолодань. Якщо будуть постійні антициклони, то відключення будуть більше 12 годин. Це за умови, коли будуть працювати хоча б 7 блоків АЕС і стабільно будуть працювати хоча би частина теплових електростанцій і ГЕС”, – сказав він.
Однак якщо щось станеться з блоками АЕС чи ТЕС, то відключень буде ще більше.
“Оці 20 годин, про які постійно кажуть – це реальна картина. Чим менше блоків працює – тим гірше. Якщо буде працювати 5 з 9 блоків буде працювати, а з іншими щось станеться на АЕС, то це фактично буде шлях до відключень більше 20 годин. Також наприклад якщо не будуть працювати всі блоки Південноукраїнської АЕС, то південна і центральна частина України може опинитися в блекауті, ймовірно контрольованому, або просто з довготривалими відключеннями”, – додав Корольчук.
Він зауважив, що це не апокаліптичний сценарій, а більш песимістичний, який відштовхується від показників, які можуть бути по погоді та робочих блоках.
Раніше директор енергетичних програм «Центру Разумкова» Володимир Омельченко спеціально для розповів, як довго не вимикатимуть світло в Україні.
Авторка: Альона Капліна