Марні зусилля Трампа: росія відмовилася від припинення вогню, — РБК-Україна
18 Березня 22:21
Росія відкинула пропозицію лідера США Дональда Трампа про повне припинення вогню в Україні й про це вже знають в Офісі президента (ОП). Про це повідомляє медіа РБК-Україна з посиланням на власні джерела в ОП, передає Комерсант український.
“Ми зараз на рівні команд зʼясовуємо деталі та готові робити наступні кроки разом з партнерами, але це має бути саме разом з партнерами, бо тільки так це може бути ефективно”, – зауважив на правах анонімності співрозмовник ЗМІ.
Переговори росії та США 18 березня: що про них відомо
Дональд Трамп і володимир путін провели телефонну розмову про припинення вогню в Україні та американо-російські відносини у вівторок 18 березня.
У бесіді, що тривала понад годину, лідери держав обговорили низку важливих геополітичних питань, зосередившись насамперед на війні в Україні та можливості припинення вогню шляхом переговорів. Ця телефонна розмова стала важливим моментом у дипломатичних зусиллях, оскільки це була перша пряма комунікація між двома лідерами після повернення Трампа на посаду президента США.
Переговори про припинення вогню: тимчасова зупинка чи шлях до тривалого миру?
Однією з головних цілей дзвінка було домовитися про безумовне, негайне 30-денне припинення вогню в Україні. Президент Трамп позиціює себе як переговірник, здатний покласти край війні, і ця розмова розглядалася як вирішальний крок у перевірці цього твердження.
Під час дискусії володимир путін зазначив, що росія буде відкрита для тимчасового припинення вогню (зауважимо, що станом на 21:55 за київським часом зс рф вдарили по енергетичному сектору міста Слов’янськ Донецької області) за певних умов, зокрема, якщо Україна погодиться на “припинення бойових дій на спірних територіях”.
Також путін вимагав, щоб країни Заходу обмежили чи зовсім припинили подальшу військову допомогу Україні протягом періоду припинення вогню.
Наразі Білий дім не підтвердив, чи будуть США підштовхувати Україну до прийняття цих умов, але наполягання Трампа на деескалації свідчить про те, що він може бути готовий піти на певні компроміси для укладення угоди.
Президент України Володимир Зеленський, який залишається непохитним у відмові від територіальних поступок, обережно відреагував на цю пропозицію. Його адміністрація привітала перспективу припинення вогню, але висловила сумніви щодо щирості росії, посилаючись на неодноразові порушення москвою попередніх домовленостей.
Також на цей час відомо, що Володимир Зеленський особисто не обговорював із Дональдом Трампом його телефонний дзвінок російському президенту.
Москва вимагає територіальних поступок: які міста України під загрозою?
Одним з найсуперечливіших аспектів розмови лідерів двох країн був потенціал для подальших територіальних компромісів. Трамп, коли його запитали про дзвінок, зауважив:
“Я думаю, що ми будемо говорити про землю, про багато землі”, – сказав Трамп.
Ця заява занепокоїла українських посадовців та західних союзників, оскільки залишила відкритою можливість того, що Вашингтон може тиснути на Україну з метою домогтися територіальних поступок.
Особливе занепокоєння викликає стратегічний чорноморський порт Одеса. За деякими даними, росія наполягає на контролі або “нейтральному статусі” Одеси, що серйозно вплинуло б на економіку України, обмеживши її доступ до моря. Хоча Трамп не підтвердив, що питання Одеси обговорювалося, будь-яка угода, що передбачає територіальні поступки, буде дуже суперечливою і може викликати політичну реакцію як в Україні, так і в США.
Військові та безпекові питання: чи зміниться роль НАТО?
Окрім України, ключовими питаннями для обговорення були майбутнє НАТО і відносини між США і росією у сфері безпеки. За повідомленнями, путін тиснув на Трампа, вимагаючи, щоб питання членства України в Альянсі було закрите раз і назавжди.
Крім того, кремль хоче домогтися зменшення військової присутності НАТО у Східній Європі.
Потенційні угоди про контроль над озброєннями та стратегічні гарантії безпеки
Хоча Білий дім не розкриває деталей, минула критика Трампа на адресу НАТО і його заклики до європейських країн взяти на себе більшу відповідальність за власну безпеку свідчать про те, що він може бути відкритий до зміни підходу США у цій площині.
Гуманітарні питання та обмін полоненими
На додаток до військових і територіальних дискусій, обидва лідери обговорили, зокрема, і гуманітарні питання. Йшлося про обмін полоненими, включаючи як українських солдатів, так і російських ув’язнених, які утримуються в Україні.
Крім того, сторони обговорили безпечне повернення українських дітей, які були насильно вивезені до росії.
Глобальна реакція: скептицизм і стратегічні розрахунки світу
Міжнародна реакція на дзвінок Дональда Трампа президенту рф володимирові путіну була неоднозначною.
Європейські лідери висловили занепокоєння, що будь-який план припинення вогню на користь російських інтересів може легітимізувати територіальні здобутки москви та заохотити путіна продовжувати територіальну агресію проти інших країн.
Офіційний Китай, який позиціює себе як посередник у конфлікті, наразі привітав дипломатичну взаємодію, розглядаючи її як крок до деескалації.
Американські законодавці залишаються розділеними: деякі республіканці схвалюють дипломатичні зусилля Трампа, тоді як інші попереджають, що будь-яка угода не повинна відбуватися коштом суверенітету України.
На що чекати далі
Після телефонного дзвінка і Вашингтон, і москва вказали на необхідність подальших переговорів. Очікується, що найближчими днямипрезидент США Дональд Трамп обговорить пропозицію про припинення вогню з європейськими союзниками та українськими офіційними особами.
Хоча безпосередній результат залишається невизначеним, політологи схиляються до того, що ця розмова двох лідерів держав заклала основу для нового етапу в американо-російських відносинах, який може визначити траєкторію війни в Україні та світовий порядок у ширшому сенсі.