Марію Берлінську розкритикували через дані про виробників дронів: що сталося та як вона відповіла

30 Травня 00:34

Українська волонтерка та засновниця проекту Victory Drones Марія Берлінська опинилася в центрі скандалу після того, як в Telegram-каналі опублікувала таблицю з даними українських компаній, що виробляють безпілотні літальні апарати, повдомляє «Комерсант Український»

У документі були вказані назви фірм, міста розташування, номери телефонів та вебсайти — інформація, яка, за словами Берлінської, вже давно є у відкритому доступі.

Публікація викликала обурення, коли один із російських OSINT-проєктів подякував волонтерці за «подарунок»: мовляв, тепер їм легше визначити, хто саме в Україні займається виробництвом дронів, і де розташовані ці підприємства.

Після публікації таблиці з даними українських виробників дронів у соцмережах Марії Берлінської, у коментарях під її дописами розгорілась хвиля обурення. Багато користувачів, серед яких і військові, і волонтери, залишають гнівні коментарі з критикою її дій та закликами негайно видалити таблицю.

Люди звинувачують Берлінську в необачності та вважають, що подібна інформація не повинна бути публічною навіть попри те, що частина її доступна у відкритих джерелах. Дехто називає це “подарунком для ворога”, інші — “ударом по спільній безпеці”.

Коментатори наголошують, що у воєнний час навіть публічні дані можуть стати небезпечними, якщо вони зібрані й структуровані в одному місці, особливо з контактами й вказівками на географічне розташування.

Заклики на кшталт «Видали цю таблицю негайно», «Навіщо спрощувати роботу росіянам?» і «Це небезпечно для виробників і для країни» — масово з’являються під її дописами, що свідчить про високий рівень тривоги в суспільстві та особливу чутливість до тем оборонної інформації.

Тим часом Берлінська відповіла на критику та заявила, що таблиця з контактами «стара як світ», а росіяни про неї нібито давно знають.

«Інформація в ній лише та, яку виробники, школи, майстерні самі попросили в неї включити. Тобто лише та інформація, яка є в публічному доступі. Ви би краще запарились тим, що донедавна в реєстрах були реальні відкриті дані виробництв, з адресами. Які ми з боями змусили закрити. А не номери і сайти, які дають для реклами. Але розбиратися довго і нецікаво. Легше прочитати Лачена чи ще когось з блогерів», – написала вона.

Зокрема блогер Ігор Лачен, котрий першим акцентував на публікації Берлінської, зауважив, що росіяни не шкодують нині “Іскандерів” навіть на те, що давно не працює.

«Тож, знайдіть мені у росіян схожу інформацію по дронам)) Русня зараз веде полювання на всіх, хто повʼязаний з виробництвом дронів, тож багато кому рекомендую максимально не світити жодною інформацією», – аргументував Лачен.

До обговорення також долучився ексначальник штабу «Азов» Богдан Кротевич. Він наголосив, що не всі російські відомства мають аналітичні відділи, однак більшість мають агентів, які чекають вказівок.

«Тобто, по суті, ти сам робиш роботу за ворога: «Привіт, тримай список». Зі свого боку, якийсь інший підрозділ противника, що займається іншим напрямком бачить, що саме в цьому районі в нього є «законсервований агент», здатний, наприклад, замінувати об’єкт. І тут же – ось тобі вся необхідна інформація. Кожен військовий це розуміє, тому мені навіть складно описувати настільки логічну очевидну інформацію. Але коли подібні ситуації трапляються не вперше – це вже привід для реакції з боку відповідальних органів», – пояснив він.

Колишня заступниця міністра оборони Ганна Маляр також заявила, що росіяни дійсно працюють по нашим відкритим джерелам. Вона пояснила, що у рф сидять декілька управлінь в різних відомствах і цілий день все вивчають у наших соцмережах і ЗМІ.

«Більше того, читають мовою оригіналу — без гуглперекладача, бо вони вже давно набрали на роботу наших зрадників. Аргумент – що росіяни і без нас все знають – хибний. Без нас і без нашої публічної активності вони багато чого не знають», — додала Маляр.

Хто така Марія Берлінська?

Марія Берлінська — одна з найвідоміших волонтерок в Україні. Вона була серед перших, хто після початку війни у 2014 році займався аеророзвідкою на фронті. Після служби в батальйоні «Айдар» Берлінська заснувала Центр підтримки аеророзвідки, а вже після повномасштабного вторгнення — масштабний проєкт Victory Drones, який займається підготовкою фахівців у сфері безпілотних технологій для потреб оборони.

Також вона відома як правозахисниця, ініціаторка проєктів «Невидимий батальйон» про жінок на війні та Жіночого ветеранського руху.

Це вже не перший випадок, коли Берлінська опиняється у центрі суспільної уваги. У серпні 2023 року вона була серед організаторів закритого заходу для військових і волонтерів у Чернігові, на який Росія завдала ракетного удару. Внаслідок атаки загинули 7 людей, понад 200 зазнали поранень. Тоді вона пояснювала, що зустріч була узгоджена з військовою адміністрацією і мала на меті підвищення ефективності оборонних технологій.

Попри критику, Берлінська продовжує працювати над розвитком українських оборонних ініціатив і наголошує, що її дії спрямовані виключно на зміцнення фронту та підтримку фахівців, які створюють “очі та крила” для ЗСУ.

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз