Маневри Лукашенка у “великій грі”: навіщо Білорусі місце за столом переговорів?
18 Грудня 15:20Олександр Лукашенко намагається підвищити власну легітимність як на міжнародній, так і на внутрішній арені, попри участь Білорусі у війні на боці агресора. Політолог Володимир Фесенко в ексклюзивному коментарі Комерсанту українському пояснив, що означають заяви заступника глави МЗС Білорусі Юрія Амбразевича про «місце за столом мирних переговорів», де Білорусь прагне отримати якісь «гарантії безпеки».
Президент Білорусі Олександр Лукашенко намагається утвердити свою роль у потенційних мирних переговорах між Україною та росією, прагнучи отримати гарантії безпеки для своєї країни, стверджує політолог.
“Лукашенко має власний інтерес у цій ситуації. Він хоче повернутися у “велику гру” та відновити свій статус як поважного гравця на міжнародній арені. У 2014–2015 роках мінські домовленості допомогли йому відновити відносини із західними країнами, і зараз він прагне повторити цей успіх”,
– зазначає Фесенко.
За словами експерта, такі маневри Лукашенка нагадують дії угорського прем’єра Віктора Орбана, який активно пропонує свої “миротворчі ініціативи”, спрямовані на посилення власної політичної ваги.
Лукашенко як “гравець від росії”?
Політолог не виключає, що дії Лукашенка можуть бути узгоджені з Кремлем.
“Якщо Росія побачить, що переговори формуватимуться за схемою ‘2+1’ (Україна, Росія та США), Кремль може вимагати залучення інших гравців, зокрема Білорусі чи Китаю, для врівноваження формату. У такому випадку участь Лукашенка в переговорах можна буде подати як обґрунтовану необхідність”,
– пояснив Фесенко.
Він також зазначив, що Лукашенко може апелювати до “гарантій безпеки” для Білорусі, висуваючи побоювання щодо можливої “загрози” з боку України чи НАТО. Це дозволить Білорусі не лише опосередковано брати участь у переговорах, але й спробувати уникнути подальшого втягнення у конфлікт на боці росії.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Велика гра з малими амбіціями
На думку експерта, спроби Лукашенка грати роль миротворця – це не лише особистий інтерес, але й спосіб створення передумов для його участі у переговорах у вигідному для росії ключі. Водночас сам Лукашенко прагне використати цю можливість для закріплення своєї легітимності як у стосунках із Заходом, так і на внутрішньому рівні, демонструючи свою значущість у врегулюванні міжнародного конфлікту.
“У підсумку це частина великої геополітичної гри, в якій Лукашенко намагається знайти власну вигоду. Його прагнення стати учасником переговорів – це не лише демонстрація підтримки росії, але й спосіб укріпити свою владу на тлі міжнародного конфлікту”,
– підсумував Фесенко.
Реакція МЗС України на заяву Білорусі
Міністерство закордонних справ України висловило подив з приводу заяви заступника міністра закордонних справ Білорусі Юрія Амбразевича про бажання Мінська отримати «гарантії безпеки» та претензії на «місце за столом мирних переговорів щодо України».
У коментарі речника МЗС України Георгія Тихого наголошується, що така позиція білоруського режиму викликає занепокоєння через роль Білорусі у збройній агресії російської федерації проти України.
“Білоруський режим, всупереч частині другій статті 18 Конституції Республіки Білорусь, яка прямо забороняє військову агресію зі своєї території проти інших держав, у лютому 2022 року став співучасником повномасштабного збройного вторгнення рф в Україну”,
– заявив Тихий.
За його словами, територія Білорусі була використана росією як плацдарм для атак на Україну, і саме це стало джерелом реальних загроз для самої Білорусі.
“Все, на що мають право претендувати білоруські посадовці – це справедливий розгляд у рамках процесу з притягнення агресора та його поплічників до міжнародно-правової відповідальності за злочин агресії проти України”,
– підкреслив речник МЗС.
Заклик до Угорщини припинити маніпуляції
Окремо українське зовнішньополітичне відомство звернуло увагу на дії Угорщини, закликавши її утриматися від «аморальних маніпуляцій» на темі миру. Україна вимагає від угорських посадовців припинити односторонні контакти з росією, які підривають зусилля міжнародної спільноти щодо досягнення справедливого миру.
“Угорські заяви про їхню здатність зупинити війну не відповідають дійсності. Навпаки, після таких ‘миротворчих’ дзвінків до Москви по українських містах летять російські ракети та дрони”,
– наголосили в МЗС України.
Дипломатичне відомство України закликало усі країни-союзники підтримувати спільну позицію, спрямовану на припинення агресії та відновлення міжнародного права.