Малі модульні реактори можуть з’явитися у Чорнобилі

24 Травня 13:04

Малі модульні реактори (ММР) можуть з’явитися у Чорнобильській зоні відчуження, заявив днями голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Григорій Іщенко. В інтерв’ю “Інтерфакс-Україна” він повідомив, що держагентство, яке він очолює, готове виділити земельні ділянки для розміщення малих модульних реакторів. “Найближчим часом очікується підписання угоди або меморандуму про початок робіт. Це частина програми, яка, сподіваюся, буде реалізована в Україні. Маю надію, що саме наша країна стане першою, хто отримає відповідну ліцензію”, – сказав Іщенко.

За попередніми оцінками НАЕК “Енергоатом” та НЕК “Укренерго”, визначено 12 потенційних майданчиків для розміщення малих модульних реакторів на території України, передає “Комерсант Український” «Комерсант Український» з посиланням на DW.

Що таке ММР і чому про них всі говорять?

Малі модульні реактори (ММР) (англ. Small modular reactors, SMR) – це відносно невеликі за потужністю ядерні реактори (до 400 МВт). Вони в кілька разів менші за традиційні ядерні реактори, складаються з окремих модулів, що значно спрощує їхнє розгортання. Основа ММР – це ядерне паливо, яке використовується у кількох різноманітних конструкціях з різними системами охолодження.

Особливістю ММР є те, що у світі ще немає жодної комерційної ліцензованої діючої електростанції з використанням цієї технології, хоча протягом останніх років технології ММР розробляють у багатьох країнах, включно з Китаєм, США, Південною Кореєю, Великою Британією, Францією, Бельгією тощо. За даними МАГАТЕ, у світі на разі розробляється понад 80 комерційних проєктів ММР.

Єдина станція з технологією ММР, яка працює, – це російська плавуча атомна електростанція “Академік Ломоносов”, яка розпочала комерційну експлуатацію у травні 2020 року, виробляє енергію з двох малих мобільних реакторів, але дуже малої потужності – 35 МВт. Заявки на будівництво потужних електростанцій з малими модульними реакторам вже подали до національних регуляторів кампанії в Канаді та США.

Україна і її бажання розвивати технологію ММР

Тема малих модульних реакторів в Україні не нова. Як влада, так і експерти дискутують про це не один рік. Ще у 2021-му НАЕК “Енергоатом” підписав меморандум з американською компанією NuScale Power для вивчення можливості впровадження в Україні таких реакторів за її технологією, у  2022-му домовився з британською Rolls-Royce про співпрацю в будівництві ММР, у 2023-му – з американською Westinghouse щодо впровадження реакторів АР-300; а у 2024-му було підписано меморандум із французькою Électricité de France (EDF) про співробітництво, що охоплює вивчення технології NUWARD – малого модульного реактора від цієї компанії.

Найбільш продуктивною була співпраця з американською компанією Holtec, яка планувала будівництво в Україні заводу з виробництва компонентів для малих модульних реакторів SMR-300 (потужністю 300 МВт/год). Новина про це з’явилася на сайті НАЕК “Енергоатом” ще торік. Як повідомлялося, компанія виготовлятиме основне обладнання для малих модульних реакторів за технологією Holtec SMR, включно з корпусом реактора. “Цей завод має забезпечити не тільки будівництво близько 3000 МВт потужностей ММР в Україні, але й стати хабом для експорту цієї технології до інших країн Європи”, – йшлося тоді у повідомленні  “Енергоатому”.

ММР – перспективна технологія для використання в Чорнобильській зоні

“ММР – це дуже перспективна технологія. Її перевага в тому, що ці блоки можна будувати швидше, не 15-20 років, як звичайні блоки, а протягом 3-4 років, це виграш у часі. І крім того, ММР потребують менше витрат, зокрема для води для охолодження реактора”, – пояснив у розмові з DW директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. Він вказав на те, що малі модульні реактори можна будувати там, де важко прокласти лінії електропередач, використовуючи їх для живлення групи локальних об’єктів. Тобто вони можуть працювати в автономному режимі.

Разом з тим існує перспектива використання ММР для виробництва водню, що відкриває експортний потенціал. “Якщо збудувати в Україні систему таких ММР, то країна могла би експортувати водень. Чорнобильська зона, на мій погляд, це ідеальний майданчик для зведення малих модульних реакторів. Там вже є потрібна інфраструктура, навчений персонал, який живе у місті неподалік”, – сказав DW Омельченко. Експерт не виключає, що перспективними майданчиками для зведення ММР можуть бути теплові електростанції, зруйновані внаслідок російських ракетних і дронових атак.

Він наголошує на високому рівні безпеки ММР, вся технологія від проєктування до етапу експлуатації має пройти обов’язкове ліцензування державного регулятора.

Торік в. о. голови правління НАЕК “Енергоатом” Петро Котін повідомляв, що компанія офіційно отримала від НАЕК “Укренерго” перелік з 18 майданчиків, де можуть бути розгорнуті малі модульні реактори на заміну застарілих або пошкоджених енергоблоків ТЕС. Першим перспективним місцем для цього, за словами Котіна,  розглядався майданчик Трипільської ТЕС – проєктна документація і відповідні розрахунки вже готуються.

До реального будівництва ММР ще далеко?

Незважаючи на глобальний бум у розвитку малих модульних реакторів (ММР), за словами експертки з ядерної безпеки, колишньої членкині колегії Державної інспекції ядерного регулювання Ольги Кошарної, Україна значно відстає від реальних кроків у їх впровадженні, обмежуючись лише деклараціями. Кошарна підтримує технологію ММР як майбутнє української енергетики, але критикує поточну бездіяльність та відсутність прозорого підходу.

“Декларацій від НАЕК “Енергоатом” багато, реальної роботи нуль. Ніяких відібраних майданчиків для будівництва ММР, ніяких проєктів немає – це видно з моніторингу тендерів. Бо перед тим, як внести майданчик у перелік – потрібно провести його оцінку, а це хтось має зробити через тендер. Нічого взагалі не відбувається у цьому напрямку”, – сказала Кошарна DW.  Вона додає, що такі оцінки потребують техніко-економічного обґрунтування під конкретну вибрану технологію.

DW звернулася до НАЕК “Енергоатом” за актуальним коментарем про просування проєкту будівництва ММР в Україні, але поки що відповіді не отримала.

Разом з тим, незважаючи на значні переваги, експерти попереджають, що ММР не з’являться в Україні швидко, зокрема з огляду на війну. Вони прогнозують, що перші малі модульні реактори можуть з’явитися не раніше 2035 року.

Анна Ткаченко
Редактор

Читають зараз