Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомило, що оглянуло пошкоджену градирню на Запорізькій АЕС, але не змогло одразу визначити причину пожежі, що сталася там 11 серпня. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на Reuters.
У МАГАТЕ повідомили, що експерти агенції не виявили жодних безпосередніх ознак залишків безпілотника та оцінили, що малоймовірно, що першоджерело пожежі почалося біля основи градирні.
«Команда не змогла зробити остаточних висновків про причину пожежі на основі отриманих даних і спостережень», — зазначають у МАГАТЕ.
Фахівці агенції також наголошують, що пошкодження, найімовірніше, були зосереджені у внутрішній частині вежі на рівні розподілу водяних форсунок, на висоті приблизно 10 метрів.
«Команда підтвердила, що не було ніяких значних ознак порушення уламків, попелу або сажі, розташованих біля основи градирні», — йдеться у повідомленні.
Ввечері 11 серпня про пожежу на території Запорізької АЕС повідомив президент Зеленський. За словами голови Нікопольської районної військової адміністрації Євгена Євтушенка, російські військові спалили велику кількість автомобільних шин у градирні станції. Наразі пожежа припинилася.
ЗАЕС
Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) — найбільша атомна електростанція в Європі та третя у світі за сукупною потужністю. Розташована в Запорізькій області біля міста Енергодар, вона складається з шести атомних енергоблоків по 1 ГВт кожен. Її будівництво розпочалося у 1981 році, а перший блок було введено в експлуатацію у 1984 році. Останній, шостий енергоблок, запрацював у 1995 році.
ЗАЕС щорічно виробляла близько 40 млрд кВт·год електроенергії, що становило близько 20% усієї енергогенерації України. Вона також є першою серед атомних станцій країни, де побудоване сухе сховище відпрацьованого ядерного палива.
Російська армія захопила ЗАЕС в ніч на 4 березня 2022 року, перед цим обстрілявши цей ядерний об’єкт. Росія також окупувала і місто Енергодар, біля якого розташована АЕС.
Від початку російської окупації Запорізька АЕС пережила вісім повних блекаутів та один частковий, із запуском аварійних дизель-генераторів і систем безпеки. Їхня відмова загрожує настанням аварійної ситуації, стверджують в Енергоатомі.
Востаннє перед загрозою блекауту станція опинилася 22 березня цього року після російського масованого обстрілу українських об’єктів енергетики.
Чи пов’язана пожежа на ЗАЕС з курським наступом ЗСУ читайте у нашому матеріалі:
РОЗБІР ВІД ЗСУ просуваються на Курщині, а на Запорізькій АЕС виникає пожежа: чи пов’язані ці події та чого чекати далі?