З 1 вересня 2024 року уряд Китаю запроваджує нову хвилю обмежень на вивіз товарів, дотичних до безпілотних літальних апаратів (БПЛА). Ці санкції зачіпають цілу низку компонентів, важливих для виробництва дронів, що може суттєво ускладнити їх постачання до України. Командир групи аеророзвідки ЗСУ з позивним “Мадяр” у своєму дописі в соцмережах наголосив, що відтепер ситуація з БПЛА на фронті для українських захисників ускладниться максимально, повідомляє Комерсант український
“Приготуватись до нового випробування всім дотичним до застосування дронів. І воно буде неспіврозмірним з тимчасовими недопостачаннями боєприпасів. Іх (боєприпаси, не дрони) хоч час від часу підкидують Партнери. З дронами так не буде. Буде дорого та мало. Ну і пару десятків нових мільйонерів зʼявиться. Різних «мастей»”,
– написав військовик.
Він нагадав, що ще місяць тому уряд Китаю оголосив про обмеження з 1 вересня на вивіз з країни цілої низки товарів, дотичних до БПЛА, однак в Україні на цю інформацію особливо не зважили.
“…вже вчора-сьогодні всі дотичні отримали наступні анонси під найбільших перевізників: «Шановні клієнти ….. ….. Звертаємо вашу увагу на важливі зміни у списку товарів, які заборонено перевозити вагою до 30 кг”,
– повідомив “Мадяр”.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
Таким чином, з 1 вересня експорт з Китаю підлягатиме ще суворішим перевіркам. Товари, що підлягають забороні, не будуть доступні для авіа та морської доставки.
За словами військовослужбовця, до товарів, які потрапляють під заборону на експорт з Китаю, належать:
- Карбонова рама для квадрокоптера.
- Карбоновий промінь для квадрокоптера.
- Квадрокоптер.
- Мотор для квадрокоптера.
- Набір комплектуючих для квадрокоптера.
- Набір рам для квадрокоптерів.
- Навігаційна камера для квадрокоптера.
- Політний контролер для квадрокоптера.
- Посадочні шасі для квадрокоптера.
- Пропелер для квадрокоптера.
- Рама для квадрокоптера.
- Підсилювач сигналу для пульта квадрокоптера.
- Цифрова система передачі даних для квадрокоптера.
- Детектор цифрової радіокомунікації.
- Радіосистема.
- Радіостанція.
- Рація портативна.
- Система передачі відеосигналу по радіоканалу.
- РЕБ системи.
На думку “Мадяра”, ці обмеження можуть стати однією з причин, які змусять Україну сісти за стіл переговорів з росією, і не на паритетних умовах.
“Маю думку, що… описане обмеження стане одною зі складових «усадки» нас за стіл переговорів. І зовсім не на паритетних умовах”,
— резюмував “Мадяр”, зазначивши, що українські військові будуть продовжувати боротися до останнього, незважаючи на всі труднощі.
Мільйон дронів і модернізація армії
Рішення про максимальне державне сприяння виробництву дронів було прийняте у березні 2023 року, коли уряд схвалив відповідну постанову. З того часу Міністерство цифрової трансформації активно працює над питанням розширення виробництва, максимальної підтримки виробників дронів та усунення бюрократичних перешкод для створення БПЛА. Міністр Федоров виступив з ініціативою “Народний дрон”, у рамках якої кожен громадянин може зібрати безпілотник у себе вдома за власні кошти.
Президент Володимир Зеленський наприкінці 2023 року висловив упевненість, що протягом 2024 року Україна виробить мільйон безпілотників для фронту, маючи на увазі FPV-дрони. Міністр Федоров запевнив у відповідь, що це завдання буде навіть перевиконане. Заступниця міністра з питань стратегічних галузей промисловості Ганна Гвоздяр стверджує, що Україна здатна виробляти значно більше, ніж один мільйон дронів на рік, і поточне виробництво уже випереджає цей графік.
У своїй останній статті в західній пресі напередодні звільнення з посади Головнокомандувача ЗСУ Валерій Залужний наголошував на необхідності технологічного прориву в армії з особливим акцентом на безпілотних технологіях. Головком стверджував, що для переорієнтації армії на безпілотні системи необхідно всього 5 місяців.Уже після його звільнення Верховний Головнокомандувач Володимир Зеленський доручив уряду опрацювати питання щодо створення у ЗСУ окремого роду військ – Сил безпілотних систем. Формально їх заснували 6 лютого 2024 року.
Однак будь-яке виробництво дронів в Україні покладається передусім на китайські складові.