Лукашенко звинуватив Зеленського у спробі втягнути Білорусь у війну: що стоїть за цими заявами?

9 Січня 15:12
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко звинуватив Володимира Зеленського у спробах втягнути Мінськ у війну. Ці заяви білоруський диктатор зробив у храмі св. Миколая Чудотворця, як повідомляють білоруські телеграм-канали та медіа.

Лукашенко висловив своє обурення поведінкою українського президента, проте не уточнив, що саме мав на увазі. Він також висунув низку звинувачень на адресу Зеленського.

“Цей маленький острівець (Білорусь – ред.) – не такий уже й маленький, як я вважаю, але острівець – мирний. І ви знаєте, їм же тисне. Там тисне. Ось треба і нас втягнути в цю війнушку. Чому Володя Зеленський так поводиться? Ми ж нормально з ним були, в добрих стосунках. Чого він вякає, чого йому не вистачає? Йому дають команду. Треба всіляко робити все, щоб втягнути країну у війну”,

– сказав Лукашенко.

Крім того, Лукашенко зазначив, що “така диктатура, як у Білорусі”, є кращою за “таку демократію, як в Україні”.

Тим часом політична блогерка Тетяна Мартинова в ефірі телеканалу Київ 24 заявила, що слова Лукашенка не мають сенсу, адже він не контролює ситуацію, а Міноборони Білорусі перебуває під контролем Путіна.

Що насправді мав на увазі Лукашенко, які наразі стосунки між Білоруссю і росією та чого найбільше боїться білоруський диктатор – Комерсант український детально розбирався. Військовий експерт Дмитро Снєгирьов у розмові з журналістами розповів про ситуацію в Білорусі, спільні військові навчання з КНР та роль росії в країні.

Білорусь не під контролем росії?

Снєгирьов розкритикував заяви про те, що Збройні сили Білорусі перебувають під контролем росії. На його думку, це «відверта маячня». Він пояснив, що проведення спільних військових навчань з Китайською Народною Республікою (КНР) свідчить про значний вплив Китаю на зовнішню політику Білорусі, навіть більший, ніж росії. За словами аналітика, характер цих навчань знизив напругу на українському кордоні і дозволив Україні перемістити резерви ближче до кордону з Білоруссю.


“Китай розглядає Республіку Білорусь як плацдарм для політичної та економічної анексії Європи”,

– зазначив Снєгирьов.

Експерт також спростував інформацію про розміщення тактичної ядерної зброї або додаткових російських підрозділів на території Білорусі. Снєгирьов заявив, що росія не контролює Білорусь так, як часто вважають у ЗМІ, і що сам Лукашенко намагається лавіювати між Москвою та Пекіном, щоб зберегти хоч якусь політичну незалежність своєї країни.

Лукашенко та його стосунки з Путіним

Коментуючи стосунки Лукашенка з президентом росії Володимиром Путіним, Снєгирьов зазначив, що білоруський лідер намагається зберегти суб’єктність своєї країни, балансуючи між західними і російськими інтересами. На його думку, показові заяви та публічні знімки з Путіним є частиною політичної гри Лукашенка.

“Лукашенко намагається пройти між крапельками, лавіюючи між заходами росії та спробами зберегти режим особистої влади”,

– стверджує Снєгирьов.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Внутрішня ситуація в Білорусі та майбутнє Лукашенка

Олександр Лукашенко перебуває при владі вже понад 30 років, що супроводжувалося фізичним знищенням або примусовим вигнанням опозиції. В останні роки він намагається здобути прихильність Заходу, зокрема через амністії політв’язнів, що може бути частиною підготовки до майбутніх президентських виборів.

Снєгирьов також припустив, що в майбутньому країну може очолити один з синів Лукашенка, щоб зберегти контроль в родинному колі, ймовірно, через створення так званої “програми правонаступника”.

Експерт також торкнувся питання економічної залежності росії від Білорусі в енергетичній сфері. За його словами, рф наразі залежить від поставок паливно-мастильних матеріалів з Білорусі, зокрема бензину та дизельного палива. Після серії атак на нафтопереробні заводи в росії, уряд рф був змушений збільшити імпорт палива з Білорусі.

“Залежність росії від Білорусі у питанні постачання палива стає дедалі більш очевидною”,

– каже Снєгирьов.

Лукашенко готується до виборів і зміцнює режим

Військовий експерт та колишній співробітник СБУ Іван Ступак спеціально для прокоментував політичну ситуацію в Білорусі напередодні виборів та пояснив стратегію самопроголошеного президента Олександра Лукашенка.

За словами Ступака, всі дії Лукашенка наразі спрямовані на те, щоб “забетонувати” будь-яку опозицію в країні, адже 26 січня в Білорусі відбудуться вибори. Він підкреслив, що Лукашенко намагається уникнути ситуації, яка мала місце у 2020 році, коли масові протести вимагали його відставки. Лукашенко, за словами експерта, пам’ятає ці події і зараз робить усе, щоб уникнути їх повторення.

Білоруська армія: під контролем росії, але без великої загрози для України

Щодо ситуації з білоруською армією, Ступак підтвердив, що вона знаходиться під фактичним контролем росії. Проте експерт вважає, що на даний момент загроза з боку білоруських військ для України є мінімальною. Ступак наголосив, що найбільша загроза існувала в перші місяці війни, коли білоруська армія могла перейти кордон, але цього не сталося.

“Зараз загроза дорівнює нулю. Лукашенко не хоче вв’язуватися у війну”,

– зауважив Ступак.

Експерт також підкреслив, що Лукашенко знаходиться в складному становищі. Білоруський режим повністю залежить від підтримки росії, що накладає певні обмеження на його політичні маневри. Водночас, незважаючи на зовнішню підтримку, внутрішні проблеми і протести залишаються актуальними для Лукашенка, і він намагається за допомогою піару та репресій зміцнювати своє становище.

Отже, Олександр Лукашенко може багато говорити про готовність виступити в ролі миротворця, але насправді він перебуває під сильним впливом росії, що значною мірою обмежує його можливості. Невизначеність з його ставленням до війни в Україні йде врозріз із тиском Кремля, тому Лукашенко намагається лавіювати між зовнішніми гравцями, зберігаючи хоча б формальну незалежність своєї країни.

Авторка: Даріна Глущенко

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор