Лютневий баланс: ціни на яйця та олію зросли, а на цукор та одяг – знизились

11 Березня 17:58

Річна інфляція у лютому прискорилась до 13,4%, а продукти харчування і безалкогольні напої за місяць в цілому подорожчали на 1,2%. Про це свідчать дані Державної служби статистики, інформує Комерсант український.

Прискорення споживчої інфляції у річному вимірі до 13,4% є максимальним значенням річної інфляції із травня 2023 року. На це звертає увагу у своєму дописі в Телеграмі народний депутат Данило Гетманцев.

За його словами, таке прискорення є очікуваним на тлі більш низької бази порівняння лютого минулого року, в якому споживча інфляція була помітно меншою (0,3%).

Він нагадав і про два основні чинники прискорення інфляції, що триває із середини минулого року:

– Сезонні фактори у вигляді несприятливих погодних умов влітку і восени минулого року, що призвели до погіршення врожайності та зменшення пропозиції с/г сировини/окремих сирих продуктів харчування.

– Фундаментальні чинники, які штовхають угору базову інфляцію через зростання виробничих витрат на оплату праці, сировину, енергозабезпечення.

Найближчим часом головним проінфляційним ризиком залишатиметься сама війна, яка тисне на виробничі витрати бізнесу. Водночас, за словами Данила Гетманцева, сповільненню інфляції сприятимуть вичерпання ефекту гіршого врожаю, більш жорстка монетарна політика НБУ, який із 7 березня утретє за останні 3 місяці підвищив облікову ставку до 15,5% та збереження контрольованої ситуації на валютному ринку.

До речі, його колега – народний депутат Ярослав Железняк – має своє пояснення головних причин зростання інфляції. Коментуючи у себе в Телеграмі повідомлення Держстату про лютневе пришвидшення інфляції до 13,4% у річному вимірі, він наголосив, що «тут треба подякувати уряду і Офісу Президента за «чудову» ідею роздати 1000 грн Зеленського і інші популістичні кроки».

Що з цінами на товари та послуги

Продукти харчування і безалкогольні напої за місяць в цілому подорожчали на 1,2%. Народний депутат Данило Гетманцев зазначає, що з продовольчих товарів найбільшими темпами за останній місяць зросли в ціні яйця (плюс 3,5%), соняшникова олія (плюс 3,4%), макарони (плюс 1,9%). Подешевшав за місяць цукор (мінус 0,4%).

Серед непродовольчих товарів і послуг, у лютому найбільшими темпами подорожчали алкогольні напої і тютюн (плюс 1,3%), послуги готелів і ресторанів (плюс 1,2%), послуги автодорожнього транспорту, охорони здоров’я, паливо і мастила (по плюс 1,1%), вивіз сміття (плюс 1%). Водночас, за місяць подешевшали одяг і взуття (мінус 3,1%), ж/д транспорт (мінус 0,9%).

Що прогнозує Нацбанк

Інфляція зростатиме в найближчі місяці, але вже з середини року почне знижуватися. Про це йдеться в щоквартальному Інфляційному звіті за січень 2025 року.

Як зазначають в НБУ, пришвидшення інфляції в найближчі місяці відображатиме обмежену пропозицію продовольства через гірші минулорічні врожаї, а також збільшення виробничих витрат, у тому числі на енергозабезпечення та оплату праці. Однак ця тенденція не буде тривалою. Очікується, що інфляція досягне піку в ІІ кварталі та з середини року почне знижуватися. НБУ прогнозує уповільнення інфляції до 8,4% наприкінці 2025 року.

Сповільненню інфляції сприятимуть заходи процентної політики НБУ, стійкість валютного ринку, розширення пропозиції продовольчих товарів з надходженням нового врожаю, звуження фіскального дефіциту, а також помірний зовнішній ціновий тиск. Диспропорції на ринку праці тиснутимуть на ціни, проте внесок цього чинника поступово зменшуватиметься разом з уповільненням темпів зростання заробітних плат. Крім того, інвестиції бізнесу в енергонезалежність переважно вже відобразилися в цінах, тому на тлі очікуваного зниження енергодефіцитів цей чинник також сприятиме зменшенню інфляції.

Із поступовою нормалізацією умов функціонування економіки, подальшим поліпшенням ситуації в енергетиці та на ринку праці, значним зниженням дефіциту бюджету та ефектами від заходів монетарної політики НБУ споживча інфляція повернеться до цілі НБУ 5% у 2026 році.

Василевич Сергій
Редактор