Літній наступ розпочався: чи стане Сумщина новою гарячою точкою війни

30 Травня 14:27
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Російські війська захоплюють прикордонні села, в Сумській області тривають бої, Зеленський скасовує міжнародні поїздки, а військовики б’ють на сполох: людей на фронті катастрофічно не вистачає. Чи справді почалася літня наступальна кампанія Кремля? Чи готова Сумщина стати новим щитом України? Чому росія не обов’язково хоче штурмувати обласні центри, і навіщо їй буферна зона на нашій території? «Комерсант Український» шукав відповіді на ці питання.

Ситуація на північному сході України загострюється: російські війська захопили кілька прикордонних населених пунктів у Сумській області та намагаються просунутись углиб української території. Про це 27 травня повідомив начальник Сумської обласної військової адміністрації Олег Григоров.

За його словами, під контролем окупантів наразі перебувають села Новеньке та Басівка Юнаківської громади, а також Веселівка і Журавка Хотінської громади. Водночас Григоров наголосив, що мешканців цих населених пунктів було евакуйовано заздалегідь, тож безпосередньої загрози для цивільного населення немає.

«Сили оборони України тримають ситуацію під контролем, завдаючи ворогу точних вогневих уражень. Наші захисники рішуче відбивають атаки та не дозволяють просуватися далі»,

— повідомив Олег Григоров

На околицях села Водолаги, поблизу Володимирівки, Біловодів, Костянтинівки, Кіндратівки Хотінської громади, а також на підступах до Локні тривають активні бойові дії. Противник намагається створити так звану «буферну зону», заходячи невеликими штурмовими групами.

Президент Володимир Зеленський у коментарі журналістам 27 травня повідомив, що росія стягнула до Сумщини понад 50 тисяч солдатів, і визнав складність ситуації, але підкреслив, що українська сторона також має свої успіхи. 

«Зараз на Сумському напрямку вони накопичують війська. Більше 50 тисяч. Ми розуміємо. Але у нас там є успіхи. Сьогодні (27 травня – ред.) взяли, наприклад, 8 полонених в районі Тьоткіно»

Володимир Зеленський

Ба більше, як повідомляє німецький журнал SPIEGEL, Президент України Володимир Зеленський навіть скасував участь у церемонії вручення Карлської премії, яка мала відбутися 28 травня. Та вирішив терміново повернутися до Києва через загрозливу ситуацію на північному сході України, зокрема в районі Сум. Хоча Офіс Президента України цю інформацію спростував.

Військовик про оборону Сумщини: “Готуємось, але без людей війни не виграти”

Попри технічну готовність до оборони, головним викликом для захисту Сумщини залишається нестача підготовленого та мотивованого особового складу. Про це у коментарі розповів офіцер Сил Оборони України Євген з позивним “Тихий”.

За його словами, Сумська область дійсно має певну інженерну підготовку, однак український досвід оборони в інших регіонах, зокрема на Донеччині, змушує зберігати обережність у прогнозах.

“Важко щось сказати, прогнозувати. З одного боку, до захисту Сум готові технічно, Сумщина підготовлена. Але я знаю місця в Донецькій області, де були ще кращі фортифікаційні споруди. І вони зараз — далеко в тилу у росіян”,

— каже офіцер “Тихий”.

Євген “Тихий”

Він підкреслює, що навіть найкращі укріплення не гарантують стійкості оборони без достатньої кількості військовиків.

“Велика проблема у нас — це відсутність особового складу. Ідеться як про кількісну нестачу, так і про брак добре навчених і мотивованих бійців. У цьому проблема основна”,

— підкреслює “Тихий”.

На тлі повідомлень про можливу підготовку масштабного наступу рф на Сумському напрямку ці слова вкотре нагадують: оборона — це не лише інженерні лінії, а передусім — люди.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Жорін: “Росія хоче увійти на Сумщину і Харківщину, аби потім торгуватись за українську територію”

Україна має терміново реагувати на зростання загрози на північно-східному напрямку. Ворог може не ставити собі за мету захоплення обласних центрів, але прагне створити зону контролю в прикордонні, щоби згодом використати її як аргумент у політичних торгах. Про це заявив заступник командира 3-ї окремої штурмової бригади Максим Жорін.

За його словами, критичної кількості сил і засобів ворог наразі не накопичив, однак проблема не тільки у глибині вторгнення.

«Зрозуміло, що накопичених рф сил не вистачить для захоплення всіх областей чи обласних центрів. Задача, скоріш за все, просто зайти вглиб території і використовувати це, в тому числі, в переговорному процесі. Будуть розповідати, що могли би і всю область забрати, просто не захотіли»,

— каже Максим Жорін.

Військовик також наголосив, що питання не в тому, «на скільки кілометрів росіяни зайдуть», а в тому, що їхня присутність — це вже інформаційний інструмент для впливу. Це вже їм додасть “в повістку” ще дві області, зазначає Жорін.

На думку військовослужбовця, реагувати потрібно негайно. І йдеться не лише про оборонні дії, а й про комплексну підготовку тилу.

«Враховуючи ситуацію, треба дуже терміново готувати логістику, закривати дороги антидроновими сітками, будувати інженерно-фортифікаційні споруди, які враховують сучасну війну з дронами. А не сидіти і чекати, поки вже до якогось міста дійдуть»,

— закликав Жорін.

Літня кампанія розпочалася: які виклики стоять перед Силами оборони України

Росія не відмовилась від планів наступу — літня кампанія розпочалась, і загрози спостерігаються по всій лінії фронту. Проте ситуація не є критичною, каже військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Роман Світан у коментарі .

«У нас серйозна ситуація по всій лінії фронту — півтори тисячі кілометрів, по яких розмазано 650 тисяч росіян. І однаково тяжка ситуація по всій цій лінії»,

— каже Світан.

За його словами, українська армія готується до літньої кампанії в оборонному режимі, тоді як росія — у наступальному. Це — реалії співвідношення сил.

«Ми зараз будемо чекати наступаючу російську армію, яка по всій ширині фронту буде намагатись виконати певні наступальні операції. Але це буде не одразу скрізь, а з десяток напрямків»,

— зазначає Роман Світан.

Він називає Сумський напрям одним із потенційних напрямків наступу, поряд із такими як Сіверськ, Покровськ, Гуляйполе, Оріхів, Куп’янськ, Лиман, Харків, а також південний фронт — від Кінбурнської коси до Нової Каховки.

«Росіяни наступають там, де є дороги. Армія, що наступає, завжди прив’язана до доріг. І щороку — одна і та ж історія: накопичення сил, спроби прориву. Це стандартний набір дій»,

— наголошує Світан.

Попри загострення, полковник запасу ЗСУ закликає зберігати спокій. Каже, це очікуваний сценарій, основним завданням української армії, за його словами, є ефективна оборона.

«Нам треба сточити весь російський наступальний потенціал в оборонних боях. Із втратами 1 до 5, а то й 1 до 7, нам вигідно оборонятися. Ми збережемо життя наших воїнів і свій потенціал»

Роман Світан

Полковник також наголосив на важливості кадрових рішень в армії: Україні слід терміново запускати ротацію і залучати до служби на фронті тих, хто нині працює в держструктурах.

«Пора запускати держслужбу з обов’язковою передумовою — тільки після служби в ЗСУ. Сотні тисяч людей зараз у тилу без бойових завдань. Вони мають замінити хлопців на передовій»,

— зазначив Світан.

Підсумовуючи, експерт вважає, що за умови ротації і правильної оборонної стратегії ситуація залишатиметься під контролем. Якщо працюватимемо точно, у нас не буде ніяких проблем.  

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Читають зараз