LawLink – перший чатбот безоплатних юридичних консультацій готовий допомагати

5 Березня 12:58

Безоплатні професійні юридичні консультації за декілька хвилин – це реальна послуга, доступна всім українцям в Україні та світі за допомогою чатбота LawLink. Про це повідомляє Мережа правового розвитку, яка створила і розвиває цей чатбот, інформує Комерсант український.

Чим особливий LawLink

Цей чатбот, як розповідають його розробники, працює у форматі відкритих запитань-відповідей. Тобто користувачі, отримуючи вичерпні відповіді на свої правові запитання, можуть навіть не помітити, що спілкуються з ботом, а не живою людиною – досвідченим юристом.

До того ж, будь-хто, кому доводилося користуватися чат-ботом, знає, яка це часом марудна справа: маєш пройти гілку запитань за структурою «так-ні» або обираючи з переліку, аж поки система видасть (або не видасть) очікувану відповідь на запит. З чат-ботом LawLink усе простіше: ви пишете розгорнуте відкрите запитання та отримуєте на нього розгорнуту відповідь.

«З LawLink-ботом можна спілкуватися просто, як з людиною: без потреби обирати багато опцій, аби дійти до можливості поставити запитання або отримати інформацію», – розповідає директорка правових сервісів Мережі правового розвитку Дарія Ковальчук.

«Бот враховує всі ті додаткові характеристики, які ви викладаєте у запиті (сімейний стан, соціальна категорія громадян, які пільги отримуєте тощо), – додає головна юридична дизайнерка LawLink-бота, представниця ГО «Юридичні інновації» Регіна Бархан. – Тож, чим більше користувач надає деталей, тим краще чатбот формує відповідь, враховуючи всі нюанси. Тут як з юристом: чим більш відверто ви розповідаєте про справу, тим кращу допомогу юрист надасть».

З яких питань консультує LawLink

Нині бот містить повну законодавчу інформацію з чотирьох тем:

– відшкодування за пошкоджене під час війни майно;

– оренда землі;

– спадкові питання;

– аліменти.

«Одна тема охоплює 40-60 різноманітних консультацій, кожна з яких обсягом близько 150 сторінок формату А4 11 розміром шрифту. Це – інформація, яку опрацьовували наші юристи, які намагалися охопити всі моменти, які можуть прямо або опосередковано бути пов’язаними з питанням наших потенційних користувачів», – зазначає Дарія Ковальчук.

Завдяки чому це вдається пояснює Регіна Бархан: «Ми ведемо єдину базу знань, по якій Large Language Model (тип машинного навчання для обробки природної мови) аналізує і надає відповіді. За рахунок цього користувач отримує повні відповіді, а адміністраторам легко вводити нові теми, розширювати знання і наповнювати базу чатбота».

Тобто бот зручний як у користуванні, так і в адмініструванні, що відкриває перед ним великі перспективи для подальшого вдосконалення, розширення можливостей, партнерств та платформ доступу.

Чим LawLink відрізняється від Сhat GPT

Головна юридична дизайнерка LawLink-бота, представниця ГО «Юридичні інновації» Регіна Бархан жартома називає LawLink_bot чатом GPT, який став юристом.

Як вважають розробники, в цілому LawLink – це як Сhat GPT, тільки краще. У той час, як Сhat GPT бере інформацію з усієї мережі Інтернет, LawLink_bot – тільки з визначених експертами джерел, доданих у його систему, та валідує дані за спеціальним протоколом.

«Багато статей, на які може посилатися чат GPT, можуть походити з російськомовного поля або з перекладених англомовних джерел. Він не розпізнає контекст і не відфільтровує те законодавство, якому треба надати пріоритет. Чат GPT використовує все, що є в Інтернеті, а ми розуміємо що ніхто не видаляє з мережі старі статті, не верифікує написані дані, невідомо також якого рівня експертності автори тих статей. Тоді як база LawLink_bot є виключно працею профільних юристів, які зібрали актуальну інформацію, перевірену законодавством та практикою», – каже головна юридична дизайнерка.

Також LawLink_bot надає актуальні дані з урахуванням законодавчих змін і судових практик та видає на запит користувачів готові до підписання документи: ставите підпис, за потреби друкуєте і надсилаєте, куди потрібно.

На сьогодні LawLink_bot функціонує у Telegram та вже незабаром з’явиться у Facebook, Viber і на сайті Мережі.

Що відомо про Мережу правового розвитку

Це спілка організацій громадянського суспільства, які сприяють людиноцентричному правосуддю шляхом надання безоплатної правової допомоги, правової просвіти, досліджень, стратегічної адвокації та впровадження інших інструментів посилення правових можливостей.

Мережа правового розвитку розпочала свою діяльність у 2009 році, як неформальна коаліція низових громадських організацій, які об’єднались для покращення доступу до правосуддя мешканців громад.

Сьогодні спілка об’єднує організації з більшості регіонів України. На їх базі створені офіси Мережі, які надають населенню базову інформацію з правових питань, активно співпрацюють з місцевим самоврядуванням для дослідження та розв’язання проблем громад, впроваджують альтернативні способи вирішення конфліктів, розвивають громади та місцеве лідерство.

Широким є спектр правової проблематики, з якою працюють юристи Мережі: це і земельні, і трудові, і соціальні, і сімейні справи. Велика увага приділяється вирішенню проблем вимушених переселенців та учасників бойових дій.

Мережа правового розвитку також впроваджує низку важливих для розвитку громад ініціатив, зокрема, «Правоспроможна громада», «Вулик Змістів», провадить дослідницьку діяльність у сфері доступу до правосуддя та посилення правової спроможності.

Василевич Сергій
Редактор