Київська прокуратура оскаржує багатомільярдний договір на будівництво Подільського мосту
18 Грудня 16:25Подільська окружна прокуратура Києва подала позов до суду щодо визнання недійсним договору на будівництво Подільського мостового переходу через Дніпро у Києві. Причиною стало виявлення порушень під час проведення тендеру та значне зростання вартості будівництва, інформує Комерсант український з посиланням на повідомлення Київської міської прокуратури.
За даними прокуратури, початкова вартість проєкту у 2017 році становила 4,3 млрд гривень, проте за шість років зросла до 8,7 млрд гривень.
До того ж, Антимонопольний комітет України виявив, що учасники тендеру, включно з переможцем, узгоджували свої дії. Начебто незалежні учасники використовували одну IP-адресу та пристрій, спілкувались між собою та залучали одного уповноваженого представника.
Спроби оскарження рішення АМКУ компаніями-учасниками тендеру у 2022-2023 роках були безуспішними – суди всіх інстанцій відхилили їхні вимоги.
Наразі Господарський суд Києва відкрив провадження у справі щодо визнання недійсним договору генпідряду між КП “Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва” та приватною компанією-підрядником.
Прокуратура наголошує, що оскарження договору пов’язане не лише з порушеннями під час тендеру, але й з необхідністю контролю за подальшими бюджетними витратами на добудову мосту.
Як повідомляв , Подільський міст після багаторічного будівництва 1 грудня відкрили для руху вантажівок і громадського транпорту.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Подільський міст
Історія Подільського мосту розпочалася ще у 1986 році, коли майбутній Подільський мостовий перехід, тоді відомий як Подільсько-Воскресенський міст, включили до генерального плану Києва. У 1988 році було створено техніко-економічне обґрунтування проєкту, яке містобудівна рада затвердила лише 25 липня 1990 року. Остаточне рішення щодо старту будівництва ухвалила Київська міська рада 19 квітня 1993 року.
Однак через фінансову кризу будівництво Подільського мостового переходу розпочалося лише 1 грудня 2003 року. Згідно з початковим планом, міст мали завершити до 2008 року, але реальні терміни суттєво затягнулися. Наприклад, встановлення головної арки, яка складається з шести сегментів, розпочалося лише у 2011 році, а останні елементи було змонтовано у 2014-му. Перша черга мосту відкрилася для автомобільного руху лише 1 грудня 2023 року — через 20 років після старту робіт.
Процес будівництва супроводжувався численними скандалами. У 2011 році сталася аварія під час монтажу арки: плавучий кран «Захарій LK-600» зламався, що тимчасово зупинило роботи. У 2020 році виявили розкрадання бюджетних коштів на суму понад 80 мільйонів гривень, а також конфлікти через демонтаж дач і порушення прав мешканців прилеглих районів. Крім того, в ході робіт декілька разів блокували будівельну техніку, протестуючи проти впливу мосту на місцеву екологію.
Проєкт також критикували за неефективне управління та численні зміни. Наприклад, у 2019 році представили альтернативний план підходів до мосту, який мав на меті зменшити навантаження на навколишню інфраструктуру. Однак він так і не був реалізований. Незважаючи на відкриття першої черги, функціональність мосту залишається обмеженою, і роботи тривають із запізненням навіть у 2024 році.
На додачу до зростання вартості будівництва, змінювалася й концепція мосту – збудований сьогодні міст мало відповідає першопочатковому задуму. Чимало містобудівних експертів стверджують, що у нинішньому вигляді та при нинішніх столичних розв’язках міст практично не вирішує жодних логістичних проблем міста.
Таким чином, Подільський міст став своєрідним символом української і столичної безгосподарності та корупції.