KYIV буде на фондовій біржі Nasdaq: VEON посприяє цьому

18 Березня 17:58

VEON, глобальний цифровий оператор і материнська компанія “Київстар”, та Cohen Circle Acquisition Corp. I («Cohen Circle»), спеціалізована компанія з придбання активів, сьогодні оголосили про підписання угоди про об’єднання бізнесу, метою якої є опосередкований лістинг “Київстар”, провідного оператора електронних комунікацій в Україні, на фондовій біржі Nasdaq Stock Market в США. Про це повідомила пресслужба компанії “Київстар”, інформує Комерсант український.

Після завершення об’єднання бізнесу компанія Kyivstar Group Ltd. (Група Київстар) стане материнською компанією “Київстар” і буде зареєстрована на фондовій біржі Nasdaq під тикером KYIV.

VEON володітиме щонайменше 80% випущеного та неоплаченого капіталу Kyivstar Group одразу після закриття транзакції, яке, як очікується, відбудеться у 3 кварталі 2025 року, та залежить від схвалення акціонерів Cohen Circle та інших звичайних умов закриття.

На момент закриття угоди оціночна вартість “Київстар” становитиме 2,21 мільярда доларів США.

У компанії VEON вихід “Київстар” на біржу Nasdaq називають історичним кроком, завдяки якому американські та світові інвестори отримають можливість взяти участь не лише у розвитку “Київстар”, але й в економічному зростанні України.

Чим “Київстар” спробує зацікавити інвесторів

24 мільйони абонентів фіксованого та мобільного зв’язку – саме таку кількість користувачів нині обслуговує компанія.

Компанія має найбільшу в Україні інфраструктуру зв’язку, що включає понад 48 тисяч базових станцій та власну волоконно-оптичну мережу протяжністю 44 тис. км.

Окрім базових телекомунікаційних послуг, “Київстар” пропонує цифрові рішення, включаючи Big Data, промисловий IoT, хмарні сервіси, мобільні фінансові послуги.

Портфель цифрових послуг “Київстар” для клієнтів включає також медичну платформу Helsi з більш ніж 28 мільйонами зареєстрованих пацієнтів та платформу кіно та телебачення Київстар ТБ.

Послуги для корпоративних клієнтів включають хмарні рішення, рішення з кібербезпеки та штучного інтелекту, а також напрям з розробки програмного забезпечення Київстар Тех.

Компанія має потужний потенціал зростання, включаючи розширення цифрових сервісів та міжнародні партнерства, такі як імплементація технології Direct-to-Cell від Starlink. Очікується, що Київстар запустить послуги Starlink Direct-to-Cell із функцією обміну SMS та OTT-повідомленнями у четвертому кварталі 2025 року. Наступним етапом стане голосовий зв’язок та передача даних.

Нагадаємо, у січні цього року Глобальний цифровий оператор VEON та спеціалізована компанія з придбання активів Cohen Circle оголосили про підписання протоколу про наміри щодо спільного ведення бізнесу з метою опосередкованого розміщення компанії “Київстар”, цифрового оператора VEON в Україні, на фондовій біржі Nasdaq у Сполучених Штатах Америки.

Як “Київстар” виходить на американську біржу

Вихід компанії на біржу, як правило, відбувається через первинне публічне розміщення акцій (IPO). Як пояснює видання Економічна правда, це процес, під час якого право власності на той чи інший бізнес оформляється на іноземну компанію, яка випускає акції та пропонує їх придбати широкому колу інвесторів.

Однак приватні компанії можуть розміститися і без дотримання класичної процедури IPO. Для цього існує механізм SPAC (Special Purpose Acquisition Company) – вихід завдяки “компанії спеціального призначення”.

Саме через одну з них Veon планує вивести “Київстар” на фондову біржу Nasdaq у США.

Veon підписала протокол про наміри з інвесткомпанією Cohen Circle. У 2015 році її заснувала американська юристка та фінансистка Бетсі Коен разом зі своїм сином Даніелем. Cohen Circle спеціалізується на створенні та фінансуванні SPAC-компаній. Однією з них і є Cohen Circle Acquisition Corp., яка торгується на Nasdaq і зосереджується на фінансуванні фінтех- і технологічних проєктів та вже залучила понад 5 млрд доларів.

Чому VEON виводить “Київстар” на біржу

У 2023 році представники української влади не раз заявляли, що частка корпоративних прав “Київстару” перебуває за крок від націоналізації. Про це також нагадує Економічна правда.

Як відомо, у жовтні 2023 року Шевченківський районний суд заарештував усі корпоративні права в Україні, що належали підсанкційним олігархам Фрідману, Авену та Косогову. До арештованих активів увійшли, зокрема і корпоративні права в “Київстар”. З того часу пристрасті трохи вгамувались.

Тепер же, коли акції “Київстар” планують розмістити на Nasdaq, повторити сценарій націоналізації майже неможливо.

Ще одне можливе пояснення планів з виходом на біржу полягає в тому, що через обмеження НБУ на період дії воєнного стану прибутки компанії вже третій рік заблоковані всередині України. А “Київстар” демонструє непогані фінансові результати. Приміром, у 2024 році компанія змогла збільшити чистий прибуток на 7,6% до 11,3 мільярда гривень.

“Акціонери Veon усвідомлюють, що у “Київстар” накопичено сотні мільйонів доларів, які неможливо вивести з України через чинні обмеження. У такій ситуації угода через SPAC стає привабливою альтернативою для отримання коштів, залежно від потреб усередині групи”, – пояснює співрозмовник видання Економічна правда.

Зі свого боку, в пресслужбі Veon повідомляли, що «отримані кошти будуть спрямовані на загальні корпоративні потреби, зокрема інвестиції, операційну діяльність і управління балансом». Там також запевняли, що «компанія вжила всіх необхідних заходів, щоб жодні фінансові вигоди не отримували підсанкційні особи, які мають стосунок до діяльності Veon, включно з Київстаром».

А ще в компанії у черговий раз підтвердили, що Veon і “Київстар” дотримаються своїх зобов’язань інвестувати 1 млрд доларів у розвиток України протягом 2023–2027 років. Загалом, компанія планує збільшувати основний бізнес “Київстару” на 10–13% щорічно, а нові напрями бізнесу – більш ніж на 50%.

Василевич Сергій
Редактор