Кидаєш 3000 грн на день народження — плати податок
14 Квітня 16:25
Останні новини з податкової змусили українців серйозно занепокоїтись. То заявили, що кожна угода купівлі-продажу, навіть вживаних речей, підлягатиме оподаткуванню, то тепер ще й з’явилися розмови про те, що з будь-якої суми переказу на картку доведеться сплачувати податки.
Люди шоковані таким фіскальним тиском. Чого ж чекати далі — з’ясовував Комерсант український.
Усе почалося з того, що з 1 березня податкова отримала можливість відстежувати всі угоди купівлі-продажу, а відповідно і грошові перекази. Як написали журналісти інтернет-видання “Телеграф”, українці мають сплачувати податок з будь-якого банківського переказу, навіть якщо це 1 грн, посилаючись на відповідь з податкової. А також на Податковий кодекс, де зазначено, що всі фізичні особи, які отримували грошові перекази (крім зарплати, стипендії, допомоги), зобов’язані декларувати такі доходи й сплачувати податки.
Голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев поспішив заспокоїти — мовляв, податок стосується не всіх. Наприклад, перекази від родичів не оподатковуються, не оподатковувалися і не будуть оподатковуватись. Згідно зі ст. 174 ПКУ за нульовою ставкою оподатковуються об’єкти спадщини та дарування, які успадковуються членами сім’ї фізичної особи першого та другого ступеня споріднення (пп. 14.1.263 п.-14.1 ст. 14 ПКУ: чоловік, дружина, діти подружжя, батьки подружжя, дід, баба, брати, сестри, онуки).
“Тобто отримання подарунка від зазначених вище родичів, зокрема у вигляді грошових коштів, отриманих на рахунок, не підлягає ні декларуванню, ні оподаткуванню”, — зазначив Гетманцев.
Також згідно з пп. 165.1.31 не оподатковуються доходи у вигляді поворотної фінансової допомоги, тобто якщо вам хтось позичив гроші, а ви їх повернули — це також не є об’єктом оподаткування ПДФО та військовим збором.
“Тобто сам по собі платіж не є підставою для декларування та оподаткування, якщо він не є доходом особи не від податкового агента (підприємця). А якщо є доходом — тоді так, підлягає, вже років 25 як”, — пояснив Гетманцев і підкреслив, що взагалі немає причин для занепокоєння, адже у ДПС немає доступу до рахунків і банківської таємниці.
Під ударів перекази з-за кордону та борги
Але не все так просто. Справа в тому, що Гетманцев не договорює. Дуже багато нюансів, про які Комерсант український розповіла співробітниця консалтингової компанії Валерія Стадничук.
Наприклад, якщо громадянин отримав дохід на картку від іншого громадянина (не податкового агента, не ФОПа, не юрособи тощо), то такий дохід підлягає оподаткуванню: ПДФО — 18%, військовий збір — 5%. А є ще й грошові перекази з-за кордону, які також вважаються доходом для громадян України і підлягають оподаткуванню.
“Суми грошових переказів з-за кордону підлягають оподаткуванню ПДФО та військовим збором. Це стосується переказів, отриманих будь-яким способом: зарахування на поточний або картковий рахунок чи отримання готівкою”, — зазначає Валерія Стадничук.
Кожен повинен самостійно включити суму отриманих міжнародних переказів у річний оподатковуваний дохід і сплатити податок. Сума переказу в іноземній валюті перераховується в гривню за курсом НБУ на дату отримання переказу.
“Не всі міжнародні перекази автоматично вважаються оподатковуваним доходом. Існують винятки, наприклад, деякі види соціальних виплат або подарунки від близьких родичів. Але для податкової призначення платежу при карткових переказах не має юридичної сили. Вони розглядають такі надходження як потенційний дохід, незалежно від зазначеного призначення. І оскільки при переказі не вказується, що гроші надійшли від родича, то своє споріднення ще доведеться доводити. Якщо перекази регулярні — у податкової можуть виникнути питання”, — вважає економіст.
Щоб переконати податкову, що це родичі постійно надсилають вам гроші, доведеться підтвердити родинні зв’язки та надати свідоцтва про народження, шлюб або інші документи. Але якщо за дорученням родича переказ зробив далекий родич або просто знайомий — податкова з вас не злізе.
“Складнощі можуть виникнути у громадянина, якому повертають борг. Попри те, що Гетманцев запевняв: “не оподатковуються доходи у вигляді поворотної фінансової допомоги”, якщо мова піде про суму понад 2000 грн, то потрібно буде довести, що це був борг. Тобто надати: договір позики; розписку про отримання коштів; банківські виписки, що підтверджують рух коштів”, — розповідає Валерія Стадничук.
Ще один нюанс — якщо друзі, родичі (близькі чи далекі), знайомі на день народження чи іншу особисту подію переказали гроші — це може бути розцінено як дохід, якщо сума перевищує 25% мінімальної зарплати — тобто понад 2000 грн при мінімалці у 8000 грн, — розповідає Стадничук.
Важливо знати:
Регулярні надходження коштів на банківську картку податкова, звісно, може розцінити як здійснення підприємницької діяльності без реєстрації та виписати штраф у 17 тис. грн.
Податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2024 рік слід подати не пізніше 30 квітня 2025 року. А суму задекларованого податкового зобов’язання сплатити до 1 серпня 2025 року.
Обов’язково подають декларацію державні службовці та посадові особи органів місцевого самоврядування, ФОПи на загальній системі; особи, які здають майно в оренду або отримують інші специфічні доходи. Інші громадяни можуть подавати декларацію добровільно, якщо вважають це за потрібне.
За неподання чи несвоєчасне подання податкової декларації передбачено штраф у розмірі 340 грн. Можлива адміністративна відповідальність — до 136 грн.
Авторка: Алла Дуніна