Куди не варто вступати у 2025: МОН назвало «перенасичені» спеціальності

5 Червня 05:10

Міністерство освіти і науки України закликає випускників шкіл ретельно зважувати свій вибір майбутньої професії. Багато абітурієнтів досі масово подають документи на спеціальності, які вже перенасичені на ринку праці. Йдеться насамперед про право, менеджмент, економіку, туризм, журналістику та стоматологію. Про це заявив заступник міністра освіти та науки Михайло Винницький в ефірі Українського радіо, повідомляє «Комерсант Український»

Заступник міністра заявив, що в Україні сформувався сталий перелік спеціальностей, які приваблюють найбільше вступників, але не гарантують працевлаштування.

За словами Винницького, існують так звані «кон’юнктурні» спеціальності, які приваблюють велику кількість вступників, але після закінчення навчання випускники часто стикаються з труднощами при пошуку роботи. До таких спеціальностей він відніс право, менеджмент, економіку, туризм, журналістику та стоматологію.

«На рівні 17-річного ти думаєш, що зароблятимеш великі гроші, але так не відбувається. Для того, щоб вступити на такі спеціальності на контракт, потрібно мати 170 балів із двох предметів для отримання ґранту другого рівня. Ми зменшуємо кількість державних місць на такі спеціальності та водночас збільшуємо ціну контракту. Це стосується саме тих спеціальностей, які не забезпечує ринок праці. Тому не думайте, що весь контракт має стати недоступним. Це не так», — пояснив він.

Особливої уваги, за його словами, заслуговує сфера стоматології. Попри поширену думку про високу якість та доступність українських стоматологічних послуг, які нібито здатні повернути наших громадян з-за кордону, ситуація на ринку праці є складною.

«У нас вже є перевиробництво. Протягом останніх 10–15 років випускалося надто багато стоматологів. І тепер маємо перенасичення ринку», — наголосив заступник міністра.

Проблема стосується й інших напрямків. За словами Винницького, менеджмент, туризм і ресторанний бізнес також не можуть забезпечити всіх випускників робочими місцями. Він підкреслив, що ринок праці фізично не здатен “вмістити” таку кількість фахівців, які щороку з’являються після випуску.

У зв’язку з цим Міносвіти радить абітурієнтам орієнтуватися не лише на престижність чи стереотипну уяву про прибутковість спеціальності, а й на реальні запити економіки. У міністерстві нагадують, що країні нині потрібні інженери, аграрії, технічні спеціалісти, ІТ-фахівці та педагоги, зокрема у сільських громадах.

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз