Криза декарбонізації у Британії: країна витрачає мільярди фунтів “на вітер”
2 Грудня 2024 09:54
Велика Британія зіткнулася зі зростаючими витратами через перевантажену електромережу, що ставить під загрозу плани декарбонізації. 2024 рік може стати рекордним для вітрової енергетики у Великій Британії, але не завдяки виробленій електроенергії, а через те, скільки її витрачається даремно, повідомляє «Комерсант Український» з посиланням на Bloomberg.
Збільшення потужностей та вітряна погода повинні були сприяти суттєвому зростанню виробництва енергії, однак перевантажена мережа не справляється. Це змушує оператора виплачувати компенсації вітровим станціям за зупинку роботи, що в результаті оплачується споживачами. Така ситуація ставить під загрозу плани декарбонізації мережі до 2030 року і ускладнює зниження тарифів на електроенергію.
Для досягнення мети «нульових викидів» мережі необхідне масштабне розширення відновлюваних джерел енергії, особливо вітрової. За даними Bloomberg, за останні п’ять років Великій Британії вдалося збільшити свій офшорний вітровий флот на 50%, а протягом наступних п’яти років його планують подвоїти.
Однак електромережа не розширюється такими ж темпами. Як наслідок, оператор все частіше змушений платити вітровим електростанціям, переважно у Шотландії, за зупинку роботи. Цього року на подібні «витрати на перевантаження» вже було витрачено понад 1 мільярд фунтів стерлінгів.
Непотрібний шторм
Ситуація виглядає доволі абсурдною, коли морські шторми, через які і поставили вітряки на морі, стають причиною зупинки цих вітряків.
Наприклад, минулого місяця під час шторму Берта, який пройшов Великою Британією, деякі з найбільших і найновіших вітрових парків залишилися без роботи. Проєкт Seagreen у Шотландії вартістю 3 мільярди фунтів, що належить компаніям SSE Plc і TotalEnergies SE, був вимушено зупинений. Розробка SSE Viking на Шетландських островах також припинила роботу.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Компанія SSE планує збудувати ще більшу вітрову станцію біля Шотландії, що може погіршити ситуацію з перевантаженнями, якщо мережу не буде розширено. У своїй заяві компанія наголосила, що для реалізації енергетичних цілей країни необхідно задіяти потенціал шотландських відновлюваних джерел, а для цього критично важливе інвестування у мережеву інфраструктуру.
Проблема балансу: вітрова енергія vs газ
Зазвичай британські виробники продають електроенергію заздалегідь на оптовому ринку. Але ці угоди не враховують реальні фізичні обмеження для балансування попиту й пропозиції в режимі реального часу. Для забезпечення стабільного енергопостачання оператор змушений оплачувати зупинку одних станцій і запуск інших, розташованих ближче до центрів споживання.
Це часто означає, що далеку вітрову електростанцію зупиняють, а газову — ближчу до міста — запускають.
«Застарілі правила нашої енергосистеми призводять до того, що величезні обсяги дешевої зеленої енергії просто марнуються. Це абсурд, коли Британія платить шотландським вітропаркам за зупинку роботи під час вітру, одночасно оплачуючи запуск газових станцій на півдні»,
— заявив Клем Ковтон, директор із зовнішніх зв’язків Octopus Energy Group.
Скорочення виробництва електроенергії стає дедалі поширенішим явищем у Британії. Цього року витрати на перевантаження перевищили показники минулого року і поступаються лише 2022 року, коли ціни на електроенергію були майже втричі вищими.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко