Крипта мінімально впливає на тінізацію економіки, а найбільше «тіні» криється в торгівлі, – Данило Гетьманцев
3 Червня 12:14
У тіньовому секторі економіки України криється близько 800–900 млрд грн рік. Тінізація ж окремих галузей сягає 60%, що є основною перешкода для розвитку економіки держави. Таку заяву нещодавно зробив голова податкового комітету ВРУ Данило Гетьманцев. Який сектор економіки тінізований найбільше, та як протистояти проблемі Данило Гетьманцев розповів у бліцінтерв’ю для видання «Комерсант Український».
Найбільш тінізована торгівля, де рівень тіні перевищує 50%
– Який сектор економіки вважаєте сьогодні найбільш тінізованим? З чим це пов’язано?
– Найбільш тінізована торгівля, де рівень тіні перевищує 50%. Це повʼязано із масовими практиками ухилення від оподаткування при імпорті товарів на митну територію України, так і при продажі товарів за кеш, без документів всередині держави та/або через подрібнення на ФОПів.
– Чи доречно говорити про певний рівень тінізації економіки країни через криптовалюти?
– У цій сфері рівень тінізації не високий, адже крипта, попри загальне враження, мало використовується для розрахунків у сфері торгівлі. Це поки що надто складно для пересічного українця.
– 3а Вашими словами, цьогоріч фіскальні органи мають можливість забезпечити надходження до державного бюджету коштом детінізації у розмірі $4 млрд. Таке завдання, зокрема, стоїть перед податковою. Наскільки реальними вважаєте такі очікування?
– Поки ми маємо певне відставання від очікуваного результату. Але я переконаний в тому, що він обовʼязково буде досягнутий силами бізнесу та ДПС.
– Ви підкреслювали, що детінізація «це не лише про наповнення бюджету, а й насамперед про бізнес і однакові правила для всіх». То коли вони запрацюють так, що бізнес це дійсно зміг відчути?
– Так, передусім це про реалізацію принципу верховенства права, однакові правила для всіх. Цього не можна досягти якимось окремим рішенням або разовою акцією. Це щоденний важкий процес, як тренування мʼязи. І він залежить від всіх: передусім безперечно від держави, але й від громадян, що не повинні толерувати корупцію і тінь. Верховенство права – це не щось один раз і назавжди написане. Це принцип, усвідомлення якого ти маєш відтворювати в собі щодня.
– Що має робити влада, щоб зменшити рівень тіньової економіки в Україні?
– Те що і так робить. Тільки робити це треба швидше, послідовніше і масштабніше.
Як писав «Комерсант Український», 2024 році Україна досягла значного зростання податкових надходжень – на 37% порівняно з попереднім роком, що склало 1,65 трильйона гривень.