Крим як розмінна монета: нова ідея Трампа щодо поступок росії
18 Березня 08:52
Адміністрація Президента США Дональда Трампа розглядає можливість визнання Криму російською територією в рамках майбутньої угоди про припинення російсько-української війни. Про це повідомив Semafor з посиланням на два джерела, обізнані з ситуацією, передає Комерсант український.
За інформацією джерел, посадовці адміністрації також обговорюють можливість звернення до ООН із закликом визнати півострів територією росії. Така позиція відповідає баченню російського президента Владіміра Путіна, який давно вважає Крим частиною своєї держави.
Крим як розмінна монета
Готовність адміністрації Трампа розглядати такі варіанти стала відомою напередодні запланованої на вівторок телефонної розмови Трампа з Путіним, де обговорюватиметься потенційна 30-денна угода про припинення вогню. У неділю ввечері Трамп повідомив журналістам, що перемовники вже обговорювали “розподіл певних активів”.
Президент США офіційно не ухвалив жодних рішень, а можливі кроки щодо Криму є лише одними з багатьох варіантів, що розглядаються адміністрацією в пошуках шляхів закінчення війни.
Білий дім відмовився коментувати ситуацію. Після публікації цієї інформації речник Ради національної безпеки Браян Г’юз заявив, що адміністрація “не надавала таких зобов’язань і не вестиме переговори через ЗМІ”.
“Лише два тижні тому позиції України та росії щодо угоди про припинення вогню були дуже далекими, і зараз ми ближчі до угоди завдяки лідерству президента Трампа. Мета залишається незмінною: зупинити вбивства і знайти мирне вирішення цього конфлікту”,
— додав Г’юз.
Представники адміністрації Трампа відкрито говорять про необхідність територіальних поступок України росії для завершення трирічної війни, а сам Президент США раніше висловлював готовність розглядати Крим як частину росії. Проте з моменту вступу Трампа на посаду його радники публічно не розголошували багато деталей щодо того, що вони могли б запропонувати Путіну.
“Українці сильно постраждали, і їхній народ зазнав великих страждань, і після цього важко навіть говорити про поступки. Але це єдиний спосіб завершити війну і запобігти подальшим стражданням”,
— сказав минулого тижня Держсекретар США Марко Рубіо.
Прагнення США офіційно визнати Крим, який росія окупувала у 2014 році, російською територією ймовірно викличе значний опір з боку Європи та України. Україна та більшість міжнародної спільноти визнають Крим українським, незважаючи на російську окупацію півострова.
Позиція Трампа щодо Криму
Трамп вперше запропонував можливість визнання Криму російською територією ще за кілька років до повномасштабного вторгнення росії в Україну. Під час передвиборчої кампанії 2016 року і згодом протягом свого першого терміну президент неодноразово заявляв, що “розгляне” питання визнання півострова російським.
“Народ Криму, з того, що я чув, скоріше хоче бути з росією, ніж там, де вони були. І це також потрібно враховувати”,
— сказав Трамп під час інтерв’ю у 2018 році.
Уже після повторного обрання Трампа Президентом США один із його радників Браян Ланза заявив, що Україна має забути про Крим. В оточенні Трампа однак поспішили відхреститися від цієї заяви, і сказали, що Ланза не може говорити від його імені.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Позиція Трампа щодо України
Під час передвиборчих перегонів Дональд Трамп неодноразово висловлювався про те, що зупинить війну в Україні протягом 24 годин після його вступу на посаду. Цей термін уже сплив. Після цього в оточенні Трампа говорили про 100 днів, протягом яких він хоче досягнути якихось домовленостей. З них 57 днів уже минули. За цей час адміністрація Президента США налагодила контакт із Кремлем, американські посланці кілька разів літали до Москви та зустрічалися з росіянами в інших країнах. Відбулась також зустріч Україна-США.
Під час виборів ЗМІ поширювали так званий “План Трампа”. Він полягав у тому, що США своїм впливом зупинять війну з урахуванням статус кво. Задля цього Трамп змусить Путіна і Зеленського сісти за стіл перемовин. Якщо на перемовини не погодиться Путін, то США дадуть Україні усю зброю, необхідну для перемоги на полі бою. Якщо ж від перемовин відмовиться Зеленський, то США повністю припинять допомагати Україні.
Цей план, у різних варіаціях, зокрема передбачав, що у росії залишаються тимчасово окуповані нею території, а Україна не вступає до НАТО.
Щоправда, пізніше Трамп немовби трохи “забув” про цей план. Зокрема він озвучував сценарії, за яких змусить росію капітулювати через зниження світових цін на нафту.
Тим часом в обмін на надану військову підтримку Трамп зажадав від України рідкоземельних металів на $500 млрд. Він заявив, що США повинні мати доступ до природних ресурсів України, незалежно від того, чи вдасться Києву досягти мирної угоди з росією. Президент України Володимир Зеленський наголошує, що в обмін на цю угоду українській стороні не дають жодних гарантій безпеки.
Перемовини США та росії
18 лютого у Саудівській Аравії відбулася зустріч глави МЗС рф Сергєя Лаврова і помічника правителя росії Юрія Ушакова з американською делегацією, яку представляли держсекретар Марко Рубіо, радник з нацбезпеки Майк Волц і спецпосланник з питань Близького Сходу Стів Віткофф.
Після переговорів Держдепартамент США повідомив, що делегації домовилися “усунути подразники” двосторонніх відносин і продовжити роботу над підготовкою переговорів щодо війни рф проти України.
Сторони також домовилися призначити групи високого рівня для подальших переговорів щодо України.
Джекі Гайнріх, кореспондентка Fox News у Білому домі, повідомила, що США та росія обговорювали триетапний мирний план щодо України, який складається з таких етапів:
- Зупинка вогню.
- Проведення виборів в Україні.
- Укладення мирної угоди.
27 лютого перемовини між американцями і росіянами продовжились у Стамбулі. За повідомленням російської сторони, ішлося про нормалізацію дипломатичних стосунків. Кремль також начебто вимагав повернення 6 об’єктів нерухомості, які були вилучені у росіян в США протягом 2016-2018 рр., а ще пропонував відновити авіасполучення.
13 березня Путін зустрічався у Москві зі спецпосланцем Трампа Стівом Віткоффом. Про результати цієї зустрічі сторони поки що не робили заяв, окрім слів радника Трампа з нацбезпеки Майка Волца про те, що є підстави для обережного оптимізму.
Пропозиції Трампа Путіну
За неточною інформацією експосла США у росії Майкла Макфола, (він вжив слово “нібито”), Трамп запропонував Путіну (формулювання Макфола збережено):
- українську територію;
- відсутність членства України в НАТО;
- відсутність американських солдатів в Україні;
- виведення американських солдатів з Європи, в тому числі з прифронтових країн;
- послаблення санкцій.
Путін, за даними Макфола, поки що нічого не пропонував.