Кровна помста та бізнес: чи може конфлікт у Wildberries роздмухати війну на Кавказі?

15 Жовтня 2024 18:47
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Конфлікт між співвласниками російського гіганта електронної комерції Wildberries, що вийшов на публічну арену, став несподіваним каталізатором напруги у Північнокавказькому регіоні. Здавалося б, корпоративні суперечки всередині компанії навряд чи могли б мати серйозні наслідки поза бізнесовим середовищем, але враховуючи специфіку регіону та соціально-економічну ситуацію, яка там склалася, цей конфлікт може набувати ширшого значення. Ба більше, на тлі погроз Рамзана Кадирова про кровну помсту ці події набувають ширшого контексту регіональних та бізнесових відносин на Північному Кавказі.

Чи побачимо ми найближчим часом нову війну всередині російської федерації — «Комерсант Український» розбирався.

Кадиров звинуватив близького до Кремля російського мільярдера і сенатора від Дагестану Сулеймана Керімова і ще двох депутатів Держдуми в тому, що вони нібито готували його вбивство й анонсував кровну помсту. Іншими словами, Кадиров пригрозив вбити чиновників.

Що таке «кровна помста»?

Кровна помста (у Чечні відома як «кровна ворожнеча») — це давній звичай у чеченській культурі та багатьох інших кавказьких народів, що передбачає обов’язок родини чи клану мститися за вбитого або пораненого родича. Ця традиція має глибокі історичні та культурні корені й відіграє важливу роль у підтриманні честі та справедливості в межах громади або клану. І хоча традиція кровної помсти вважається пережитком минулого, вона залишається впливовою у деяких частинах чеченського суспільства. 

До слова, аналітик з питань Чечні Муса Ломаєв звернув увагу на низку порушень оголошення кровної помсти Кадировим. Каже, у такій формі кровна помста в чеченському суспільстві вважається свавіллям і нічого не означає.

«Кровну помсту так не оголошують. Тим більше одна людина її не оголошує, тим більше у такій формі. Якщо людина перебуває на високій посаді, вона взагалі не має права говорити або згадувати про кровну помсту. […] Кровну помсту оголошують за наявності двох сторін. Кровну помсту оголошують після розгляду найстаріших і знавців релігії, тобто ісламу», — Муса Ломаєв

Ломаєв додав, що такі заяви Рамзана Кадирова свідчать про те, що він почав втрачати свій вплив як усередині Росії, так і в Чечні.

Кремль толерує кровну помсту

Політичний експерт і керівник Центру громадської аналітики «Вежа» Валерій Клочок в ексклюзивному коментарі для «Комерсант Український» проаналізував ситуацію на Північному Кавказі та можливість виникнення збройного конфлікту в регіоні. На його думку, наразі немає ні фізичних, ні фінансових ресурсів для початку великої війни всередині росії, хоча певні локальні конфлікти можливі.

«Так, у регіоні відбуваються дивні процеси. Наприклад, недавній вибух на заправній станції в Грозному, внаслідок якого загинуло чотири особи, не виглядає випадковим. Напередодні цього інциденту Рамзан Кадиров оголосив кровну помсту двом депутатам, що підкреслює серйозність ситуації. Заяви такого характеру він просто так не робив би, а те, що Кремль досі не відреагував — показово», — зазначив Валерій Клочок

Жодних заяв від Кремля після погроз Кадирова не було, адже глава Чечні є важливим інструментом залякування як росіян, так і опозиційних сил.

«Історія з убивством Бориса Нємцова є цьому прикладом, оскільки є чимало свідчень про участь кадирівців у цьому злочині. Сам факт існування “кадирівців” є значним чинником впливу для Москви», — Валерій Клочок

За словами політичного експерта, навіть під час хвороби Кадирова в Кремлі не планували змінювати його систему управління. Хоча обговорювали можливих наступників, зокрема його сина або командира спецназу «Ахмат» Апті Алаудінова, стратегія зберегти контроль над Чечнею через кадировців залишалася незмінною.

Чи можлива сьогодні війна в Чечні й до чого тут Wildberries?

Валерій Клочок вважає, що наразі широкомасштабного конфлікту в Чечні малоймовірний.

«Кадировці вже відіграли важливу роль у придушенні невдоволень у Дагестані, зокрема під час часткової мобілізації восени 2022 року та релігійних заворушень. Що стосується Чечні, то я не бачу зараз реальних передумов для того, щоб там почалася війна», — Валерій Клочок


Оголошення кровної помсти Кадировим лише зміцнює його позиції та укріплює вплив у регіоні, резюмує Валерій Клочок.

Експерт з питань інформаційних війн та конкурентної розвідки Дмитро Золотухін впевнений про розвал росії, зокрема, через війну всередині, наразі можна забути. 

«В умовах конфлікту навколо Wildberries регіональні еліти знову демонструють той факт, що Кремль не може, та і не хоче бути арбітром конфліктів. Єдиний інструмент Кремля — це блеф та маніпуляції поведінкою еліт, які обирають спокійне існування», — Дмитро Золотухін

Так, дисбаланс між регіонами й центром існує. Але, він не має і не може мати національного підгрунтя. Майже усі кейси мають комерційні початки у корпоративних конфліктах, каже Золотухін.

«Ситуація з Wildberries не має майже нічого спільного з напругою між інгушами й чеченцями. Це все бабло. А, якщо це все бабло, то потрібно обіцяти регіонам не те, що вони будуть незалежні від Москви, а те, що у них буде більше бабла», — Дмитро Золотухін

Компанія Wildberries — це російський інтернет-магазин одягу, взуття, електроніки, дитячих товарів, товарів для дому тощо. Це — одна з найуспішніших приватних компаній в росії. Крім РФ, працює в Білорусі, Казахстані, Киргизстані та Вірменії. 2019 року став найбільшим fashion-рітейлером рф. Засновниця — Тетяна Бакальчук. 

Як економічні суперечки перетворюються на політичні проблеми

Внутрішній конфлікт між керівництвом та регіональними партнерами, що посилюється проблемами управління і звинуваченнями в корупції та несправедливих схемах розподілу прибутку, вже кілька місяців викликає підвищену увагу.

Особливістю ситуації є залученість співвласників та регіональних партнерів із Північного Кавказу. Регіон, який історично був зоною конфліктів та суперечок за вплив, залишається вразливим через нестабільну економіку, високий рівень безробіття та сильну прив’язаність до кланової системи. У такій атмосфері навіть економічні протиріччя можуть швидко перерости в ширші соціальні та політичні конфлікти.

Поки путін цілує Коран, конфлікт в росії під контролем

Чи може конфлікт співвласників компанії Wildberries дати поштовх до нових проявів нестабільності в регіоні, наразі невідомо. І хоча економічні протиріччя здатні перерости в конфлікти, які використовують політичні або кланові структури для зміцнення свого впливу, Кремлю наразі вдається тримати все під контролем. Принаймні, допоки звʼязок Кадирова та путіна лишається міцним. Глава уряду Чеченської Республіки Ічкерія Ахмед Закаєв в інтервʼю Youtube-каналу «Фабрика новин» зазначає, що не просто так путін цілував Коран.


«Кадиров ніколи не зрадить путіну. Ба більше, Кадиров давно шукає для себе плацдарм на Близькому Сході. Якщо пригадати зустріч муфтія Чечні, путіна, коли останній цілував Коран. Є чутки, що путін може прийняти іслам. І це буде один з варіантів, коли він спробує врятувати своє життя”, – Ахмед Закаєв

Отже, конфлікт між співвласниками Wildberries є сигналом того, наскільки взаємопов’язані економічні, політичні та соціальні аспекти у складних регіонах, таких як Північний Кавказ. І хоча суперечка має першочергово бізнесовий характер, вона може мати серйозні наслідки для регіональної стабільності. Врегулювання конфлікту є ключем до запобігання загостренню напруженості й можливих нових хвиль протистояння у стратегічно важливому регіоні. Чи вдасться це Кремлю — покаже час.

Автор — Анастасія Федор

Мандровська Олександра
Редактор

Читають зараз