Кремль продовжує заробляти мільярди доларів на транзиті нафти через Україну
7 Лютого 12:06
У 2024 році транзит російської нафти через українську трубопровідну систему значно зменшився, однак все одно приніс Кремлю досить відчутні доходи. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на РБК-Україна.
Так, обсяг транзиту російської нафти через Україну у 2024 році склав 11,5 мільйонів тонн (або 230,3 тисяч барелів щодня), що на 15% менше порівняно з попереднім роком.
Розподіл поставок між європейськими країнами виглядав наступним чином:
- Угорщина – 4,8 млн тонн (42% від загального обсягу);
- Словаччина – 4 млн тонн, (падіння імпорту на 13%);
- Чехія – 2,7 млн тонн.
Середня ціна російської нафти марки Urals у 2024 році для податкових розрахунків становила 67,85 доларів за барель. Це принесло росії щоденний прибуток у розмірі 15,6 мільйонів доларів, що в річному вимірі складає приблизно 5,7 мільярдів доларів.
Цікаво, що подібну суму – близько 5 мільярдів доларів – росія раніше отримувала від транзиту газу через Україну до країн Східної Європи, але цей контракт завершився 1 січня 2025 року, і Україна відмовилася його продовжувати.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
“Дружба” продовжується
Транспортування нафти здійснюється через трубопровід “Дружба”, збудований ще за радянських часів. Його південна гілка з’єднує російські нафтові родовища з нафтопереробними заводами в Угорщині та Словаччині (під контролем компанії MOL) та в Чехії (під контролем PKN Orlen).
Щодо північної гілки трубопроводу “Дружба”, яка проходить через Білорусь до Польщі та Німеччини, то ці країни припинили закупівлі російської нафти у 2023 році через війну проти України. Наразі Німеччина використовує цей маршрут для отримання казахстанської нафти – минулого року обсяг поставок склав 1,5 мільйони тонн.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у грудні 2024 року пояснив, що Україна змушена продовжувати транзит російської нафти через зобов’язання за європейською енергетичною хартією та угодою про асоціацію. Водночас українська сторона працює над запровадженням повних санкцій на російські енергоносії.