Скандал навколо коштів, зібраних на відновлення Охматдиту, набирає обертів. У центрі уваги – питання прозорості та ефективності використання благодійних пожертв. Директор з інноваційних рішень KSE Institute Максим Нефьодов у своєму коментарі щодо останнього скандалу з пожертвами на відбудову зробив різкий висновок: якщо міжнародні організації не візьмуть під контроль використання цих коштів, ситуація неодмінно закінчиться грандіозним скандалом, повідомляє Комерсант український
«Висновок з цього скандалу у мене один – якщо цими пожертвованими на конкретну відбудову грошами не будуть керувати міжнародні організації, немає сумнівів, що на виході буде грандіозний скандал і потім пару хатинок у керівництва лікарні/фонду», – вважає він.
Для балансу думок варто звернути увагу на інші погляди. Нефьодов заявив, що наприклад, у блозі однієї з pro-bono антикризових піарниць НДСЛ Охматдит було висвітлено іншу сторону цього конфлікту. Вона зазначила наступне:
- «Журналісти не брали коментарі у потрібних людей»;
- «З’явилися замовні публікації від будівельних компаній, що посварились»;
- «Хтось витратив час на підрахунок негативних коментарів під постом керівника»;
- «Лікарі, замість довірити професіоналам, самі вирішили будувати і зануритись у ДБНи»;
- «На закритій зустрічі не було зауважень, а потім вони з’явились — називає це зрадництвом»;
- «Якщо продовжувати питати про тендери і суми, то професіонали погрожують звільнитися».
Ситуація виглядає доволі сумно, резюмує він.
«Звісно, є надія, що «хочуть добре, просто не знають як сказати», але взагалі туга і бентега…», — зазначає Нефьодов, але в цілому ця ситуація викликає тривогу та розчарування.
Зазначимо, що 16 серпня стало відомо, що благодійний фонд «Охматдит — здорове дитинство», який отримував пожертви на відновлення лікарні «не планує» переказувати зібрані кошти на офіційні рахунки лікарні.
За словами директора лікарні, починаючи від перших публічних скандалів та прохання перерахувати гроші на відбудову лікарні з рахунку фонду на рахунок лікарні їхня комунікація з фондом почала погіршуватись.
16 серпня директор лікарні «Охматдит» Володимир Жовнір публічно закликав благодійний фонд переказати всі зібрані кошти. Зараз лікарня розглядає можливість розірвати відносини з фондом через їхні “недобросовісні дії”.
Зазначається, що “Охматдит” звернеться до правоохоронців через затримку передачі коштів на відновлення лікарні благодійним фондом.
“НДСЛ “Охматдит” розглядає можливість розірвати правовідносини з фондом, чиї дії є недобросовісними та потенційно шахрайськими. Для забезпечення якомога скорішого початку робіт з відбудови лікарні та у зв’язку з необхідністю відновити пошкоджені корпуси лікарні до початку холодного сезону, з метою захисту прав своїх пацієнтів та партнерів, і задля захисту інтересів держави, адміністрація лікарні також готова звернутись до правоохоронних органів”, – йдеться на сайті Охматдиту.
На сайті благодійного фонду сказано, що всі зібрані гроші залишаться на його рахунках. І БФ готовий оплатити будь-яку потребу лікарні: медичне обладнання чи відновлення будівель, “лише треба офіційні запити та цільове призначення. Як це було завжди”.
Ситуація навколо Охматдиту вже викликала хвилю громадського обурення.
Депутатка Софія Федина у своєму останньому коментарі різко висловилася щодо діяльності цього фонду, звинувачуючи його у спробі розкрадання майже 150 мільйонів гривень, які були пожертвувані українцями для відбудови лікарні.
«Фонд, який намагався скомуніздрити на тендерах майже 150 млн грн, які люди жертвували на відновлення дитячої лікарні. Фонд, який обрав для відбудови фірму, яка навіть не має можливості виконати роботи, ані не подала нормальну пропозицію», — заявила Федина, наголошуючи на некомпетентності та можливих корупційних схемах, пов’язаних із цим фондом.
Федина також назвала цей фонд «фондом чергових квнщиків», підкреслюючи своє невдоволення та недовіру до організації, яка, за її словами, не здатна забезпечити якісну відбудову Охматдиту.
«Тепер питання в тому, що всі кошти, які люди жертвували на відбудову Охматдиту, знаходяться в якогось непонятного фонду, і що з цим робити, як їх звідти забрати», — заявила Федина, підкреслюючи необхідність перевірки діяльності фонду та забезпечення повернення коштів на рахунки лікарні для якнайшвидшого початку відбудови.
Федина також звернулася до правоохоронних органів з питанням, коли вони нарешті зацікавляться діяльністю цього фонду та допоможуть у процесі переказу коштів на рахунки лікарні. Вона наголосила, що відбудова Охматдиту має розпочатися якомога швидше, і для цього необхідно забезпечити прозорість та підзвітність у використанні благодійних пожертв.
Нардеп Ірина Геращенко зазначила, що :
“Сьогодні ми бачимо публічний конфлікт і незрозумілу політичну гру, коли директор лікарні заявляє, що його ввели в оману та й взагалі ніхто з лікарні не має жодного відношення до фонду. Ганьба від якої відверто нудить. Реакція правоохоронних органів має бути терміновою!”
Нардеп додала, що суспільство тепер хоче дізнатися як можна було збирати сотні мільйонів у партнерів та суспільства, не гарантувавши їх контроль лікарнею та якими будуть реакція та дії Ради відновлення, яку створив МОЗ.
Оприлюднив свою думку щодо інциденту і нардеп Олексій Гончаренко.
“378 млн грн наразі залишаються на їхніх рахунках. В той час в цьому Фонді тепер кажуть, що чекають якихось цільових потреб і підстав для перерахування грошей. А я ще нагадаю про тендер, де обрали переможцем підрядника за завищеними цінами, але потім його всі «дружньо» скасували та обіцяли провести новий. То що там новий тендер?”, – написав Гончаренко.
Бізнесмени, які жертвували мільйони на Охматдит, теж вимагають звіту про зібрані кошти. Так, український підприємець, засновник та CEO холдингу MS Capital Максим Шкіль, який пожертвував 5 мільйонів гривень на відновлення лікарні Охматдит, закликав надати докладну інформацію про зібрані кошти та пояснити, чому роботи з відновлення лікарні досі не розпочалися
Ракетна атака росії по лікарні “Охматдит” 8 липня
8 липня 2024 року, в ході чергового масованого ракетного удару під час Російсько-Української війни лікарня зазнала значних руйнувань від удару російською крилатою ракетою Х-101. Внаслідок удару було пошкоджено корпуси лікарні, зруйновані деякі будівлі медзакладу, вибиті вікна та шибки, є постраждалі.
Росіяни знищили корпус відділення токсикології, де перебували важкохворі діти на діалізі, пошкоджень зазнали п’ять онковідділень, десять хірургічних, два соматичних відділення, відділення інтенсивної терапії, дві реанімації, операційні блоки, відділення променевої та радіотерапії, ще три корпуси. Також знищені дві електричні підстанції, від яких живилась вся інфраструктура лікарні.
Станом на середину дня було відомо про двох загиблих дорослих (одна з них — лікарка) та сімох постраждалих дітей. 10 липня помер хлопчик, який на момент удару по “Охматдиту” 8 липня перебував у критичному стані у відділенні реанімації.
9 липня 2024 року, директор “Охматдиту” Володимир Жовнір виступив у Раді Безпеки ООН. У своїй промові він заявив, що під час удару в лікарні перебувало близько 1200 людей і проводилося 3 складні операції. У результаті атаки загинули 2 людини, поранено близько 300, серед яких 8 — це діти. Також він зазначив, що у результаті атаки пошкоджено 24 відділення, що обмежить можливість надання якісних медичних послуг тим, хто цього потребує.
Відразу ж після удару по лікарні українці почали збирати кошти на відновлення “Охматдиту” і, за повідомленням Міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, зібрали понад 1 млрд грн. Однак після цього благодійний фонд закладу опинився в центрі скандалу, обравши підрядника для ремонту пошкодженого корпусу. Фонд обрав ТОВ «Буд-технолоджі» переможцем тендеру, незважаючи на те, що ця пропозиція була однією з найдорожчих серед 14 учасників конкурсу. МОЗ прийняло рішення скасувати попередній тендер і провести новий через систему Prozorro.